Skip to main content
Domovská stránka » Tabu » HÝBTE SA AJ V ZIME, RADÍ ZORA CZOBOROVÁ
Tabu

HÝBTE SA AJ V ZIME, RADÍ ZORA CZOBOROVÁ

Foto: Archiv ZC

MGR. ZORA CZOBOROVÁ

Odborná poradkyňa, trénerka a motivátorka v oblasti fitnes a zdravej výživy

Šport miluje od malička, má za sebou úspešnú profesionálnu kariéru v oblasti fitnes a aerobiku, je autorkou videí o cvičení, má vlastné fitnes centrum a organizuje pobyty zamerané na správnu techniku cvičenia a zdravé stravovanie.

So Zorou Czoborovou, známou fitnes trénerkou, sme sa bavili o motivácii k športu nielen v zime, o jej pohľade na výživové doplnky aj o prevencii rakoviny prsníka. 

Svojich fanúšikov na sociálnych sieťach motivujete k zdravému životnému štýlu. Čo v živote motivuje vás?

Musím sa priznať, že nepotrebujem motiváciu na to, aby som športovala. Narodila som sa ako dieťa, ktoré šport miluje od malička. Od svojich rodičov a od toho tam hore som dostala talent na šport. Niekto získa talent na vynikajúci hlas, niekto na matematiku a ja som dostala práve športový talent. 

V zimných mesiacoch sa ľudia často vyhovárajú na obmedzené možnosti cvičenia. Čo by ste im odporučili?

Športovanie v zimných mesiacoch je samozrejme obmedzené tým, že nie každému sa chce zababušiť a vybehnúť do lesa alebo na prechádzku. Nie sú možné ani iné letné aktivity, ako je plávanie alebo tenis, ale všetko sa dá vymeniť za indoor možnosti. Tých je dnes naozaj veľa, či už sú to fitnes centrá alebo rôzne druhy športu v halách. Ľuďom by som poradila, aby sa pravidelne hýbali a športovali. Dnes je na internete, najmä na YouTube, množstvo kvalitných cvičení. Treba si však vybrať také cvičenie, kde vás cvičiteľ motivuje a aj na diaľku opravuje vašu techniku a upozorňuje na to, čo by ste nemali robiť. Ideálne by ste mali cvičiť aspoň 3-krát týždenne podľa tridsať- až štyridsať minútového videa.

Aký máte vzťah k výživovým doplnkom? Čo je podľa vás kľúčové v rámci príjmu pre telo?

Myslím si, že výživové doplnky sú pre každého človeka dôležitou a nevyhnutnou súčasťou. Osobne by som už aj mladým ľuďom vo veku okolo 25 rokov odporučila vitamínové doplnky, ako je vitamín C a D, a keď ide o aktívnejších športovcov, odporučila by som im doplniť aj kyselinu hyalurónovú a kolagén. To sú spolu so zinkom asi najdôležitejšie veci. Verím tomu, že je to telu prospešné, pretože z bežnej potravy nedokáže získať toľko potrebných látok. 

Ideálne by ste mali cvičiť aspoň 3-krát týždenne podľa tridsať- až štyridsať minútového videa.

V osemdesiatych rokoch ste zažili vážnu nehodu, pri ktorej ste takmer prišli o nohu. Zmenilo to vás alebo váš pohľad na život?

Musela som toho veľa prehodnotiť, vzhľadom na to, že som pri nehode na motorke takmer prišla o ľavú nohu. V tom čase som naozaj siahla na dno svojich fyzických i psychických síl pri návrate do bežného života. Pohľad na život sa mi mení aj s vekom. Keď je človek mladý, neuvedomuje si všetky nástrahy. Dnes, keď vidím niekoho na motorke alebo sa stretnem s maminkou, ktorá rieši, či dieťaťu dovoliť motorku, tak od toho každého odrádzam. Motorka je krásna vec, ale je veľmi nebezpečná.

V minulosti ste sa zúčastnili viacerých akcií na podporu prevencie rakoviny prsníka. Ako k prevencii tohto ochorenia pristupujete vy osobne? 

Vzhľadom na to, že toto ochorenie vnímam aj cez mnohé moje klientky a dokonca sa vyskytlo aj v mojej rodine, pravidelne chodím na kontrolu k mojej obľúbenej pani doktorke. Dokonca som si nechala zistiť, či nemám mutáciu génu BRCA, ktorá zvyšuje riziko rakoviny prsníka. Trvá veľmi dlho, kým sa to zistí, preto som zaradená do programu, kde musím byť často a pravidelne sledovaná. 

Next article
Domovská stránka » Tabu » HÝBTE SA AJ V ZIME, RADÍ ZORA CZOBOROVÁ
Tabu

ABY INKONTINENCIA NEBOLA TABU

Vedeli ste, že inkontinenciou trpí oveľa viac ľudí, než sú ochotní priznať si? Únik moču môže nastať aj pri obyčajnom kýchnutí, miernej záťaži či športe. Je dôvod na obavu? Čo je to inkontinencia a kto ňou najčastejšie trpí?Kto trpí viac únikom moču – ženy, či muži? Kedy by mal človek navštíviť lekára?

Čo je to inkontinencia a kto ňou najčastejšie trpí?

Inkontinencia je stav, pri ktorom dochádza k mimovoľnému úniku moču. Je to príznak, ktorý poukazuje na viac alebo menej komplexné či už organické, alebo funkčné poruchy v oblasti močových ciest. Podľa štatistík sú ženy vystavené výskytu inkontinencie častejšie, zvlášť ľahkej inkontinencii. V súčasnosti každá 4. žena a každý 8. muž v rôznych etapách svojho života trpia únikom moču.

Ktoré sú rizikové faktory inkontinencie?

Všeobecne sa usudzuje, že inkontinencia je spôsobená starnutím organizmu. Sú však stavy, ktoré ju spôsobujú aj u mladších osôb: tehotenstvo a viacnásobné pôrody, nadváha, chronická zápcha, zápal mechúra, menopauza, zväčšenie prostaty či dokonca chronický kašeľ. Ak je príčinou inkontinencie ochorenie, ktoré je možné liečiť, často po vyzdravení skončí aj inkontinencia.

Kedy je čas na návštevu lekára?

Ihneď, ako spozorujeme prejavy inkontinencie. Mnohí ľudia však svoj problém s inkontinenciou zanedbávajú, zľahčujú, alebo sa natoľko hanbia, že ho taja pred najbližšími a nezdôveria sa ani svojmu lekárovi. Je dôležité uvedomiť si, že čím dlhšie odkladáme návštevu lekára, tým viac sa môže ochorenie zodpovedné za inkontinenciu prehlbovať.

Ako si vybrať ten správny produkt?

Výber správneho produktu je veľmi dôležitý. Od neho závisí komfort osoby, ktorá bude mať z neho úžitok. Napríklad pre pacientov, ktorí sú čiastočne schopní ovládať močenie, sú oveľa pohodlnejšie elastické plienkové nohavičky, ktoré sú ako bežná spodná bielizeň. U ležiacich osôb či osôb s obmedzenou schopnosťou pohybu sa odporúča uzavretý systém, ktorý poskytuje optimálnu ochranu pri stredne ťažkej a ťažkej inkontinencii. V súčasnosti sú však na trhu aj produkty, ktoré sú vyrobené tak, aby si ich pacient mohol pohodlne vymeniť kdekoľvek bez zbytočného zaťažovania krížov. O výbere správneho produktu sa viac dozviete na www.seni-sk.sk.

Next article