MUDR. RÓBERT SLIVKA, PHD.
Primár II. Oddelenia tuberkulózy a respiračných chorôb
Národný ústav TBC, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy
Pacienti s pneumologickými chorobami to na Slovensku nemajú ľahké. Moderná terapia je síce dostupná, ale problém je s jej uhrádzaním zo strany zdravotných poisťovní. Ak pacient túto liečbu nedostane, jeho zdravotný stav sa zhoršuje rýchlejšie.
O možnostiach liečby nám porozprával MUDr. Róbert Slivka, PhD. z Národného ústavu TBC, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch.
Ako vnímate dostupnosť modernej liečby pneumologických ochorení v súčasnosti?
Všeobecne je moderná liečba v pneumológii pre našich pacien tov dostupná. Problém je s jej úhradou zo strany zdravotných poisťovní. Inovatívna (biologická) liečba v pneumológii sa v súčasnosti týka ťažkej astmy bronchiale a ľahkej až stredne ťažkej idiopa tickej pľúcnej fibrózy. Túto liečbu zdravotné poisťovne uhrádzajú na výnimku, pričom podľa platných zákonov poisťovňa môže, ale aj nemusí modernú liečbu uhradiť, a to aj bez udania dôvodu. Treba si zároveň uvedomiť, že inovatívna liečba je drahá.
A čo možnosť inovatívnej liečby pacientov s pľúcnymi fibrózami na Slovensku?
Inovatívnu (antifibrotickú) liečbu progredujúcich pľúcnych fibróz, bez ohľadu na ich pôvod, v súčasnosti zdravotné poisťovne neuhrádzajú. Indikovaná je vtedy, keď sa štandardná liečba pľúcnej fibrózy rôzneho pôvodu po určitom časovom období ukáže ako neúčinná. Nasadenie antifibrotickej liečby je potom posledná možnosť, ktorú dnes máme na spomalenie zhoršovania ochorenia. Nie je to liečba, ktorá by v tejto indikácii dokázala úplne vyliečiť dané pľúcne ochorenie. Také medikamenty, žiaľ, doposiaľ nemáme.
Môžete porovnať dostupnosť týchto liekov u nás a v iných krajinách Európskej únie (EÚ)?
V bohatších krajinách EÚ túto liečbu zdravotné poisťovne preplácajú lepšie, teda je pre pacien tov viac dostupná než u nás. V ostatných krajinách je to podobné ako na Slovensku.
(Ne)dostupnosť liekov určite ovplyvňuje život slovenského pacienta…
Nedostupnosť drahej inovatívnej liečby, či skôr neochota zdravotných poisťovní preplácať ju, vedie k rýchlejšiemu zhoršovaniu klinického stavu pacienta, k progresii ochorenia a kratšiemu preží vaniu pacienta.
Aké sú možnosti riešenia tejto situácie?
Treba zlepšiť preplácanie inovatívnej liečby zdravotnými poisťovňami a výrobca by mal znížiť cenu lieku. Ako som už uviedol, táto liečba je drahá a veľká väčšina pacientov si nemôže dovoliť zaplatiť liek z vlastných prostriedkov.