MVDR. ĽUBOMÍR KRÁĽ
Ako sa starať o svojho štvornohého kamaráta v zimnom období nám povedal veterinár MVDr. Ľubomír Kráľ.
Existujú ochorenia zvierat, ktoré sa viažu na zimu?
S príchodom vlhkých a chladných dní sa najmä u starších jedincov začínajú intenzívnejšie ozývať chronické bolesti kĺbov. Prejavy artritíd sú klinicky nápadnejšie v prípade psov, keď pozorujeme ťažkosti pri vstávaní alebo výraznú neochotu hýbať sa. Problém však postihuje aj staršie mačky, i keď s menej nápadnými prejavmi. Bolestivosť môžeme preventívne zmierňovať pravidelným podávaním výživových doplnkov na kĺby, udržiavaním optimálnej hmotnosti tela zvieraťa a zabezpečením tepelného komfortu pre štvornohého miláčika v chladom počasí. Pri akútnom prejave je nutná návšteva veterinárneho lekára kvôli podaniu nesteroidných antiflogistík, potláčajúcich bolesť. Stav môžu pozitívne ovplyvniť aj vhodne nasadené masáže s použitím primeraných fyzioterapeutických techník.
V zime bývajú častejšie diagnostikované aj infekčné ochorenia dýchacích ciest, prechladnutia, tráviace problémy počas sviatkov, ale aj rezné poranenia končatín na ľade.
Chráňte svojho miláčika aj vy – doprajte mu to najlepšie
Počas tohto ročného obdobia by majitelia domácich zvierat mali intenzívne vnímať aktuálne poveternostné podmienky. V extrémnom počasí sú riziku podchladenia a vzniku omrzlín vystavené najmä zvieratá žijúce vonku celoročne. V určitých situáciách nemusí stačiť ani zateplená psia búda či mačací pelech v humne a nastáva čas na poskytnutie vhodnejšieho útočiska. Ak je extrémne chladno, režim upravíme aj zvieratám žijúcim v byte. So psíkmi volíme kratšie vychádzky a najmä krátkosrsté jedince chránime vhodnou izoláciou pred tepelnými rozdielmi.
Ľudia počas vianočných a novoročných sviatkov vyhľadávajú častejšie pohotovosť s tráviacimi problémami. Ako je to so zvieratami?
Veľmi podobne. Počas dní, keď sú ľudia vo väčšej miere doma, mnohí majitelia neodolajú očiam svojich miláčikov a podávajú im nevhodnú stravu (kosti, mastné jedlá) alebo ich prekrmujú. Inokedy sa zase zvieratá „obslúžia“ samy, keď si svojvoľne pochutnajú na plechu koláčov práve vybratom z pece alebo na chladnúcej pečenej krkovičke. Nezvyklé nie je ani požitie salónok aj s obalom či iných cudzích predmetov. Preto práve v čase okolo Vianoc a Nového roka voveterinárnych ambulanciách riešia tráviace problémy zvierat vo zvýšenej miere.
Veterinár a chovateľské potreby pod jednou strechou
Pre silvestrovské oslavy sú typické ohňostroje a petardy, z ktorých majú zvieratá panický strach. Kedy má majiteľ svojho štvornohého miláčika začať chrániť a ako?
Zvukové a svetelné efekty vyvolávajú u zvierat silnú reakciu strachu. Preto je nutné v čo najväčšej možnej miere eliminovať ich dosah na štvornohých miláčikov. Zabezpečenie psov a mačiek z pohľadu majiteľa má dve roviny. Jednou je priama ochrana zvieraťa, spočívajúca vo vytvorení čo najvhodnejšieho prostredia počas najexponovanejšieho obdobia (umiestnenie zvierat držaných v dome aj vonku, zažatie svetla v miestnosti, zatiahnutie roliet alebo závesov, pustenie rádia) a v upokojovaní vystresovaného zvieraťa. Druhú rovinu ochrany predstavujú prípravky na upokojenie zvierat. Tie treba zabezpečiť s dostatočným predstihom pred Silvestrom. Existuje viacero foriem preparátov (gély, tablety, kvapky, difuzéry, obojky) s rôznymi účinnými látkami a odlišnými mechanizmami pôsobenia. Výber konkrétneho lieku treba riešiť s veterinárnym lekárom s prihliadnutím na konkrétne zviera (jeho stav, potreby a podobne). Nie je dobré nechávať si jeho zabezpečenie na poslednú chvíľu, pretože nástup účinku nie je okamžitý, ale vyžaduje určitý čas (v niektorých prípadoch aj niekoľko dní). Použitie humánnych anxiolytík (lieky na liečbu úzkostí u ľudí) je nevhodné a pri určitých molekulách kontraindikované.