Skip to main content
Domovská stránka » Chronické ochorenia » Závažné ochorenia » LAURA JANÁČKOVÁ: S CHOROBOU TREBA ŽIŤ. TU A TERAZ
Závažné ochorenia

LAURA JANÁČKOVÁ: S CHOROBOU TREBA ŽIŤ. TU A TERAZ

FOTO: MAFRA Michal Růžička

Každý chorý čaká, že lekár jeho ochorenie rozpozná a vylieči ho. Ak sa dozvie, že s chronickou chorobou bude žiť do konca života, je sklamaný. Nastúpi celý rad psychických mechanizmov, ktorými sa pokúša túto skutočnosť zvládnuť.

Doc. PhDr. Dr.phil. LAURA JANÁČKOVÁ, CSc.

Docentka klinickej psychológie, sexuologička a autorka knižných bestselerov ako Muži chtějí potvory, Muži chtějí milenky, Poznej muže beze slov.

Prvý z nich je vytesnenie, presviedčanie seba samého, že o nič nejde, že sa ho choroba netýka. Schovávanie hlavy do piesku však chorému dlho nevydrží. Príznaky sú poslíčkami faktu, že choroba tu stále je.

Nasleduje fáza racionalizácie – hľadanie súvislostí, zbieranie informácií o chorobe a pokusy dostať priebeh choroby pod vlastnú kontrolu.

V tejto fáze mnoho pacientov skúša zmeniť životný štýl, začínajú predsavzatiami spojenými so zbavovaním sa zlozvykov a navodením zdravého životného štýlu. A človek hľadá aj zázračnú liečbu, ktorá ho zbaví všetkého zlého.

Chorí takisto pochybujú o kompetencii svojich lekárov, hľadajú chýrnejších či skúsenejších a občas sa nevyhýbajú ani samozvaným liečiteľom.

Dlhodobé pokusy o osedlanie choroby prinášajú psychickú rozladenosť. Počiatočný hnev vystrieda sebaľútosť. Často sa pridružujú sociálne problémy v súvislosti so psychickou labilitou a znížením výkonu.

Prehodnocovanie vlastného života je signálom adaptácie na prijatie choroby. To, že človek chorobu prijme, neznamená, že sa s ňou zmieri. Prijatie choroby je proces, ktorý musí prísť, chorému nič iné nezostáva.

Pomôžu lekári i psychológ

S chorobou treba žiť tak, aby kvalita života bola čo najmenej narušená. Treba sa vyrovnať s tým, že riadenie vlastného osudu je ovplyvnené chorobou, že do života už navždy budú patriť návštevy lekárov, vyšetrenia a lieky, s tým, že niektoré aktivity choroba obmedzí alebo znemožní.

Foto: Archiv LJ

S tým sa spájajú pochybnosti o sebe, o zmene svojej hodnoty, a strach, ako zareaguje okolie. Pomoc psychológa je namieste.

Najťažšie pre chorého je prijať fakt, že ochorenie môže udrieť kedykoľvek. To vedie k uvedomeniu si hodnoty času. Chorí sa naučia rozlišovať dôležité a menej dôležité a prežívať život plnými dúškami „práve teraz“.

Neuzatvárajte sa do seba

Ľudia s chronickým a závažným ochorením by sa nemali brániť emóciám a o svojich obavách hovoriť s najbližšími, získavať informácie o chorobe a pýtať sa lekára na všetko, čo ich zaujíma, konzultovať s ním zdravotný stav a riadiť sa jeho odporúčaniami.

Dôležité je upraviť si denný rytmus a dodržiavať zásady zdravej životosprávy. Osožné je porozprávať sa o chorobe v rodine i v zamestnaní, v prípade potreby je dobré poradiť sa so sociálnym pracovníkom a využiť služby psychológa.

Takisto je prospešné zamerať sa namiesto svojich slabých stránok na silné, namiesto prekonávania nedostatkov posilňovať svoje schopnosti, namiesto vyhýbania sa bolesti vyhľadávať potešenie a namiesto úniku od nešťastia vyhľadávať šťastie.

Next article
Domovská stránka » Chronické ochorenia » Závažné ochorenia » LAURA JANÁČKOVÁ: S CHOROBOU TREBA ŽIŤ. TU A TERAZ
ADVERTORIAL

UNAVENÉ A ZAČERVENANÉ OČI? DÔVODOM MÔŽE BYŤ ICH DIGITÁLNA ÚNAVA

Dnes už takmer každý má skúsenosť s hľadením na monitor. Nejde iba o monitor počítača, televízora či mobilu. Patrí k tomu aj pozeranie na monitor v aute, na industriálnych strojoch, na kávovare alebo iných automatoch. Výsledkom môže byť pocit „suchých“ očí. Tento problém vám však vieme pomôcť vyriešiť!

Registrujte sa na očné vyšetrenie ZDARMA

Očné optiky Fokus pri príležitosti Svetového dňa zdravia pripravili základné meranie zraku zdravotníkom, ktorí viac dbajú o zdravie pacientov ako o svoje vlastné. A to počas celého mesiaca apríl ZADARMO!

Odborníci vám vyšetria zrak a dokážu poradiť aj s pocitom „suchých“ očí. Odporučia vám kvapky, prípadne umelé slzy, ktoré vyriešia váš dlhodobý problém s digitálnou únavou očí.

Prečo využiť odborné vyšetrenie zraku priamo v optike? Zistite TU

Ak už máte pocit začervenaných očí a prirodzene sa vám nedostatočne tvoria slzy na zvlhčenie oka, môžete vyskúšať pár tipov, ktoré zmiernia spomínaný problém:

  • pri práci na počítači častejšie žmurkajte
  • používajte umelé slzy na dodanie potrebnej vlhkosti očí
  • vyhýbajte sa lesklým plochám a objektom
  • striedajte si kontaktné šošovky s okuliarmi
  • nastavte si na monitore správny jas a minimalizujte tak škodlivé modré svetlo

Dodržujete tieto odporúčania, ale vaše oči sú napriek tomu unavené? Navštívte v ktorejkoľvek optike FOKUS niektorého z očných špecialistov, pomôže vám nájsť to najlepšie riešenie.

Next article