V rozhovore sa dozviete, prečo vznikajú, aké sú ich príznaky aj aké sú možnosti ich odstránenia.
MUDr. TOMÁŠ DANYS, PhD.,MPH
Čo sú myómy a ktoré ženy patria do rizikovej skupiny?
Myómy predstavujú najčastejšie sa vyskytujúci nezhubný nádor v oblasti ženského genitálneho traktu. Vychádza z buniek svaloviny maternice, najčastejšie má guľovitý tvar. Výskyt je na úrovni 33-50 % u žien vo fertilnom veku, po prechode sa frekvencia výskytu postupne znižuje.
Medzi rizikové faktory patrí skorý nástup prvej menštruácie, vek nad 40 rokov, obezita (za každých 10 kg hmotnosti vzrastá riziko približne o 20 %), genetické faktory, rodinná záťaž (riziko je dvojnásobne vyššie, ak mala myóm matka), kofeinizmus a alkoholizmus a iné.
Ako a prečo myómy vznikajú?
Presné príčiny vzniku myómov nie sú známe, prevláda však názor, že sú multifaktoriálne. Za iniciátora rozvoja myómov sú považované genetické poruchy na úrovni chromozómov, génov, rastových hormónov a receptorov steroidných hormónov. Výrazný vplyv na vznik myómov má hormonálna nerovnováha, najmä zvýšená hladina estrogénov.
Majú myómy nejaké symptómy?
Najčastejšie príznaky myómov sú nepravidelnosti menštruačného krvácania, hlavne silná a dlhotrvajúca menštruácia, čoho následkom je chudokrvnosť. Tá sa prejavuje stratou výkonnosti, zvýšenou únavou, malátnosťou až závratmi.
Myomatóza môže spôsobovať útlak susediacich orgánov, najmä močového mechúra, niekedy dochádza k častému močeniu až k inkontinencii moču alebo, naopak, pacientka si nevie riadne vyprázdniť močový mechúr.
K ďalším príznakom patrí tlak v podbrušku, zvýšené napätie a zväčšovanie brucha, bolesť v oblasti maternice, najmä počas menštruácie a pri pohlavnom styku. Myomatóza môže zapríčiňovať neplodnosť, opakované potraty alebo komplikácie počas tehotnosti a pôrodu.
Existuje účinná liečba?
Cielená liečba by sa mala realizovať individuálne a pri zohľadnení počtu, veľkosti a polohy myómov, ťažkostí podmienených myómami a prianím pacientky (najmä čo sa týka zachovania orgánu a plodnosti).
Liečba môže byť chirurgická, medikamentózna, rádiologická alebo kombinovaná. K chirurgickým postupom patrí odstránenie maternice (hysterektómia), ktoré možno realizovať viacerými spôsobmi (cez brušnú stenu, cez pošvu, laparoskopicky, kombinovane, roboticky), a odstránenie samotného myómu (myomektómia).
Dnes sú k dispozícii inovatívne možnosti liečby, ktoré rozširujú spektrum liečby symptomatického myómu maternice. Dostupnosť nových operačných, rádiologických a medikamentóznych foriem liečby čoraz častejšie umožňuje zachovanie maternice.
Z novších postupov možno spomenúť embolizáciu uterinných artérií a iné intervencie pod cielenou rádiologickou alebo ultrazvukovou kontrolou a vedením. Pri najmodernejšej cielenej medikamentóznej liečbe sa používa preparát, ktorý obsahuje relugolix, estradiol a norethisteron acetát spolu v jednej tabletke.
Táto nová možnosť konzervatívnej liečby myómov maternice bez vedľajšieho hypoestrogénneho efektu zastaví rast myómov maternice, zredukuje nadmerné krvácanie, zníži bolesť a nemá obmedzený čas užívania.