Epidémia, inflácia, vojna – nečakane nás postihli tri nešťastia, ktoré významne odkrojili zo štátneho rozpočtu. Starostlivý štát by to však mal všetko zvládnuť a, ako každý rok, tak aj tento, nájsť dostatok financií na riadny chod zdravotníctva.
RADOSLAV HERDA
Predseda občianskeho združenia SLOVENSKÝ PACIENT
Na povrchu čelíme ekonomickej výzve. No pod ňou čelíme oveľa hlbším výzvam. Napríklad, či dokážeme zvrátiť rastúce počty pacientov s cukrovkou, demenciami, fibriláciami predsiení alebo poruchami pohybového aparátu. Či sa dokážeme zdravšie stravovať, viac sa hýbať a menej sa stresovať, aby sme odľahčili systém zdravotnej starostlivosti.
Dokážeme sa zdravšie stravovať, viac sa hýbať a menej sa stresovať, aby sme odľahčili systém zdravotnej starostlivosti?
Alebo – či nám bude stačiť iba polovica, alebo len tretina návštev u lekára. Namiesto dnešných 12 návštev na obyvateľa by sme tak absolvovali iba 6 (ako vo Francúzsku) alebo len 4 návštevy za rok (ako v Dánsku). Alebo – či si vieme predstaviť, že sa k lekárovi nedostaneme vôbec, ak nebudeme mať reálny zdravotný problém.
Cukrovka, srdce a cievy: Prečo diabetici zomierajú na kardiovaskulárne ochorenia?
Vieme si predstaviť, že budú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti odmeňovaní podľa výsledkov liečby a my budeme musieť s nimi úzko spolupracovať, aby tieto výsledky dosiahli?
Alebo, že sa nám zvýšia zdravotné odvody, ak sa nebudeme o seba adekvátne starať – ak budeme fajčiť, piť alebo keď nebudeme pravidelne chodiť na preventívne prehliadky?
Horúčka u detí. Viete, ako si s ňou poradiť?
Dokážeme si predstaviť, že sa budeme musieť aktívne pripravovať na plánovanú operáciu, aby sme zlepšili jej výsledky a skrátili počet dní v nemocnici o pár dní? Že budeme musieť nutrične a fyzicky posilňovať naše telo, aby sa lepšie zotavovalo po operácii, malo menej komplikácií a reoperácií?
V zahraničí sa toto všetko už podarilo. A keď sa to podarí aj nám, budeme zdravší.
Máme však skutočnú ochotu meniť sa? Uvidíme o rok.