Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdravie » JE NA INDIVIDUÁLNOM ROZHODNUTÍ ŽENY, KEDY A ČI VÔBEC CHCE MAŤ DETI
Ženské zdravie

JE NA INDIVIDUÁLNOM ROZHODNUTÍ ŽENY, KEDY A ČI VÔBEC CHCE MAŤ DETI

Adobe Stock

Väčšina žien má zlé skúsenosti s predmenštruačným syndrómom (PMS). O tom, ako jeho príznaky môžeme utlmiť, ale aj o hormonálnej rovnováhe a príčinách neplodnosti nám porozprávala Zuzana Kopáčiková, ktorá sa venuje fertility koučingu.

ZUZANA KOPÁČIKOVÁ, PhD.

fertility špecialistka

Treba si uvedomiť, že otehotnenie je osobná záležitosť každej ženy (páru).

Čo radíte, aby prejavy PMS boli čo najmiernejšie?

Predmenštruačný syndróm je široký termín pre rozsiahlu skupinu symptómov, ktoré sa prevažne vyskytujú počas poovulačnej, luteálnej fázy cyklu. Najčastejšie sa prejavujú približne 2 až 3 dni pred začiatkom menštruácie. Ťažký prejav PMS sa môže začať aj skôr a môže trvať až do nasledujúceho cyklu.

Vplyv stravy nebol u žiadnej reprodukčnej poruchy tak výrazne preukázateľný, ako práve u PMS. Úpravou stravy si dokáže žena výrazne zmierniť príznaky PMS.

Základ stravovania by mala tvoriť kvalitná a vyvážená výživa – kvalitné sacharidy, bielkoviny a tuky. Žiadny doplnok výživy nedokáže nahradiť vyváženú stravu. Všeobecne je dobré pri úprave PMS prejavov obmedziť aj polotovary, jedlá z rýchleho občerstvenia, príliš veľa cukru v potrave, bielu múku, stužené tuky atď.

Ale úprava PMS prejavov nie je len o strave, ale aj o zmene celkového životného štýlu. 

Na Instagrame spomínate, že je dôležité dostať svoje „hormóny do pohody“. Ako na to?

Dostať „hormóny do pohody“ nie je len o jednej veci. Je to komplex viacerých zmien. Dôraz sa kladie na výživnú stravu, kvalitný, 7- až 8-hodinový spánok, dostatočný pitný režim, pravidelný a dostatočný pohyb, zníženie stresu, dostatok priestoru na oddych, ale aj rozumnú telesnú váhu.

Nepravidelný režim nahradiť pravidelným, kávu bylinkovými čajmi. Eliminovať konzervované jedlá a uprednostňovať domáce.

Čo sa skrýva za neplodnosťou? Aké sú jej príčiny?

Príčin môže byť viacero. Na strane ženy aj na strane muža.

U ženy je to napríklad porucha dozrievania vajíčok, nepriechodnosť vajcovodov, chirurgické výkony v brušnej dutine, neliečené infekcie pohlavných orgánov, imunologické poruchy, dlhodobé užívanie antikoncepcie, antipsychotiká, onkologická liečba, nevhodný životný štýl, užívanie drog atď. Ale môže ísť aj o psychické prekážky, ktoré môžu brániť otehotneniu.

U muža môže ísť o poruchu tvorby a dozrievania spermií, nízky počet, malú pohyblivosť, abnormálny stav spermií, nepriechodnosť semenovodov, vrodené vývojové chyby pohlavných orgánov, anabolické steroidy, imunologickú neplodnosť, užívanie drog a ďalšie pridružené ochorenia.

Ako podľa vás na ženu a jej zdravie vplýva nátlak okolia otázkami typu „Kedy už budeš mať deti?“?

Treba si uvedomiť, že otehotnenie je osobná záležitosť každej ženy (páru). Je na individuálnom rozhodnutí ženy, kedy a či vôbec chce mať deti.

Sme ľudské bytosti a reprodukcia nie je naším jediným životným cieľom. Ak má rodina a okolie pocit, že snaha tam aj je, ale neprichádza pozitívny výsledok, určite nie je vhodné pýtať sa pri každej príležitosti, či sa to už podarilo.

Veľkým prínosom je, keď sa vytvorí podporujúca a bezpečná atmosféra. Keď žena spolu s partnerom majú pocit, že sa chcú zdôveriť, tak sa zdôveria. Niektorí ľudia nemajú potrebu o všetkom rozprávať a okolie by to malo rešpektovať.

Next article
Domovská stránka » Ženské zdravie » JE NA INDIVIDUÁLNOM ROZHODNUTÍ ŽENY, KEDY A ČI VÔBEC CHCE MAŤ DETI
Ženské zdravie

PREČO SA ŽENY BOJA UMELÉHO OPLODNENIA?

Cesta za vytúženým dieťatkom nebýva niekedy úplne jednoduchá. Niektoré páry sú aj po rokoch snaženia neúspešné. Takýmto prípadom vedia lekári pomôcť v centrách asistovanej reprodukcie. Ženy sa však terapie neraz boja a majú rôzne predsudky. Podľa lekárov tu ale nie sú dôvody na obavy.

Pre mnohé páry, ktoré dlhodobo túžia po bábätku, je jedinou možnosťou asistovaná reprodukcia, ktorej jednou z metód je IVF – in vitro fertilizácia, známa ako umelé oplodnenie. Pred zákrokom musí žena absolvovať hormonálnu stimuláciu, ktorá spôsobí, že vo vaječníku dozrie viac folikulov. Jednotlivé dostatočne veľké folikuly sa napichnú a ich obsah sa spolu s vajíčkom odsaje. Zrelé vajíčka sa v laboratóriu pripravia, oplodnia spermiami a kultivujú 3 až 5 dní. Následne sa pomocou katétra embryo vkladá do dutiny maternice.

Liečba na mieru

Hormonálna stimulácia je ušitá presne na mieru každej pacientke. „Na základe výsledkov vyšetrení, veku a celkového zdravotného stavu, prípadne ďalších kritérií, zostavíme vhodnú kombináciu liekov a stanovíme optimálne dávkovanie. Počas liečby je možné dávkovanie upravovať, aby sme dosiahli čo možno najvyšší efekt pri najnižšej potrebnej dávke hormónov,“ hovorí MUDr. Vladimíra Kováčová.

Mnohí ľudia sa obávajú hormonálnej liečby, pretože okolo nej kolujú v spoločnosti rôzne mýty.

Mnohé ženy sa však hormonálnej terapie boja a obávajú sa vedľajších účinkov či nadmernej tvorby vajíčok. Tieto obavy sú ale úplne zbytočné. „Je to krátkodobá liečba, ktorá trvá priemerne 10 až 14 dní. Počas nej je každá pacientka sledovaná. Pri USG kontrole lekár zistí, či je reakcia vaječníkov primeraná. Vďaka individuálnemu nastaveniu a pravidelnej kontrole je terapia veľmi dobre tolerovaná.

Väčšina žien znáša obdobie počas stimulácie bez problémov. Občas sa môže vyskytnúť bolesť hlavy a v posledných dňoch pred odberom môžu pociťovať napätie v podbrušku alebo v krížovej oblasti. Takýto pocit poznajú ženy pri ovulácii, kedy sa môže aj v prirodzenom cykle objaviť bolesť v oblasti vaječníkov. To však po odobratí vajíčok prejde,“ uviedla na správnu mieru informácie Dr. Kováčová.


Jednoduchá aplikácia liekov

Žena svoje lieky dostane vo forme injekcií. Tie si pichá sama do podbruška a nie je to žiadna veda. Zvládne to úplne každá bez väčších problémov. „Preparáty sú v špeciálnych injekčných perách podobných tým, ktoré si pichajú ľudia s cukrovkou. Je to malinká injekcia, ktorú si pichne žena sama, alebo za pomoci partnera. Ak má niekto z injekcie strach, môže požiadať o pomoc naše sanatórium alebo svojho lekára v mieste trvalého bydliska,“ upokojuje ženy lekárka.

Nedostatok informácií

Niektoré páry však hormonálnu liečbu zásadne odmietajú. Často majú voči nej predsudky, alebo majú nedostatok informácií. „Mnohí ľudia sa obávajú hormonálnej liečby, pretože okolo nej kolujú v spoločnosti rôzne mýty. Ženy sa boja, že po liečbe priberú, budú mať silné bolesti hlavy a výkyvy nálad… Musíme si však uvedomiť, že hormóny sú prirodzenou súčasťou nášho tela, majú vplyv na činnosť rôznych orgánov a zúčastňujú sa na všetkých metabolických procesoch.


Sú to v podstate poslovia nesúci dôležité informácie, ktoré následne vyvolávajú zmeny v celom organizme. Hormonálna terapia môže spôsobiť žene diskomfort, ale ako som už spomenula, je krátkodobá, cielená a prebieha pod prísnou kontrolou lekára. Páry by si mali uvedomiť, že na konci celej terapie je nový život, na ktorý čakajú,“ hovorí o skúsenostiach lekárka.

Úspešná liečba

Úspešnosť terapie závisí aj od viacerých faktorov. Zásadný je vek. „Čím je žena staršia, tým viac sa jej prirodzená šanca na otehotnenie znižuje . V súčasnosti však môžu pomocou asistovanej reprodukcie otehotnieť aj ženy staršie ako 45 rokov. Aj preto u nás ku každej pacientke pristupujeme individuálne,“ podporuje ženy lekárka z košického sanatória SPLN.

Dôležitým faktorom je aj životný štýl, a netýka sa len žien. Neplodnosť totiž trápi obe pohlavia. „Nadváha je veľkým problémom hlavne v mladom veku. Vždy takýmto ženám radíme trochu schudnúť a naštartovať sa, ale niekedy to aj tak bez asistovanej reprodukcie nejde,“ povedala Kováčová a doplnila, že príčin neúspechu môže byť viac. „U žien môže ísť aj o rôzne organické poruchy, ktoré vieme odstrániť drobnými gynekologickými zákrokmi.“

No a v neposlednom rade ide o psychickú pohodu páru. „V každom prípade platí, že pacientka musí lekárovi dôverovať a byť vytrvalá. Často sa to na prvýkrát nepodarí. Osudy našich klientov sú však rôzne. Delíme sa s nimi o veľmi intímne príbehy, pozorne načúvame ich obavám a veľmi sa tešíme, keď nám prídu ukázať výsledok nášho spoločného snaženia – zdravé dieťatko,“ uzavrela lekárka Vladimíra Kováčová zo Sanatória pre liečbu neplodnosti SPLN v Košiciach.

MUDr. Vladíra Kováčová, MBA,
členka tímu centra asistovanej reprodukcie SPLN



Prečítajte si tiež: SILNÁ MENŠTRUÁCIA MÔŽE SIGNALIZOVAŤ AJ ZÁVAŽNÉ OCHORENIA


Next article