Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdravie » ZUZANA VAČKOVÁ: SNAŽÍM SA MAŤ POKOJ V DUŠI
Ženské zdravie

ZUZANA VAČKOVÁ: SNAŽÍM SA MAŤ POKOJ V DUŠI

FOTO: Archív ZV

Herečka, moderátorka a pedagogička Zuzana Vačková nám porozprávala o tom, ako sa udržiava v dobrej psychickej aj fyzickej kondícii.

ZUZANA VAČKOVÁ

Herečka, moderátorka a pedagogička

Je známe, že sa zameriavate na zdravý životný štýl. Čo všetko robíte pre svoje psychické a fyzické zdravie?

Začnem tým psychickým zdravím. Snažím sa komunikovať otvorene, nedržať v sebe žiadne hnevy, nedoriešené veci. Ak ma niečo trápi, snažím sa to povedať hneď. Eliminujem tak napätie a žije sa mi krajšie. Doprajem si čas pre seba.

Čas na výlety, na stretnutie s rodinou, priateľkami, na divadlo, kino, skrátka na to, čo ma baví. Aby môj život nebol iba o práci. Čo sa týka fyzického zdravia, dávam veľký dôraz na stravu a šport.

FOTO: Archív ZV

Snažíme sa neprejedať, nejeme veľmi mastné jedlá, nevysmážame. Väčšiu časť nášho jedálnička tvorí ovocie a zelenina. Veľa chodíme na prechádzky, kam sa dá, tam chodíme pešo, kde sa dá, nepoužijem výťah, ale vyšliapem pár poschodí.

Pravidelne cvičím. Kedysi to boli aeróbne aktivity, dnes je to skôr joga, strečing a posilňovanie.

Máte rituály, ktoré vás udržiavajú v dobrej nálade?

Nemám žiadne rituály na dobrú náladu. Len sa snažím mať pokoj v duši. Neriešiť hlúposti, nepodstatné veci, akceptujem a rešpektujem seba, rovnako ako sa snažím akceptovať a rešpektovať aj ostatných ľudí. Seba mám však vždy na prvom mieste.

Ako veľmi ste informovaná o chorobách súvisiacich s pohybovým aparátom, ako je osteoporóza a reuma?

Čo sa týka ochorení pohybového aparátu, o osteoporóze som čítala niekoľko článkov a bola som na vyšetrení, ktoré ukázalo, že moje kosti sú v poriadku. V každom prípade sa na toto vyšetrenie chystám po čase znova.

Čo sa týka reumy, tam sú moje informácie zatiaľ nie veľmi dobré. Nikto v mojom okolí týmto ochorením netrpí, ani ja som ešte nepotrebovala niečo si na túto tému zisťovať. Takže o ňom veľa neviem.

Dbáte na prevenciu?

Na prevenciu dbám. Preventívne prehliadky, ktoré mi odporúčajú, absolvujem všetky.

Reuma postihuje hlavne ženy, a to aj v mladšom veku. Myslíte si, že o týchto chorobách majú ženy dosť informácií?

Neviem, ako sú informované ostatné ženy, ja som tieto informácie zatiaľ nevyhľadávala.

Next article
Domovská stránka » Ženské zdravie » ZUZANA VAČKOVÁ: SNAŽÍM SA MAŤ POKOJ V DUŠI
Ženské zdravie

PREČO SA ŽENY BOJA UMELÉHO OPLODNENIA?

Cesta za vytúženým dieťatkom nebýva niekedy úplne jednoduchá. Niektoré páry sú aj po rokoch snaženia neúspešné. Takýmto prípadom vedia lekári pomôcť v centrách asistovanej reprodukcie. Ženy sa však terapie neraz boja a majú rôzne predsudky. Podľa lekárov tu ale nie sú dôvody na obavy.

Pre mnohé páry, ktoré dlhodobo túžia po bábätku, je jedinou možnosťou asistovaná reprodukcia, ktorej jednou z metód je IVF – in vitro fertilizácia, známa ako umelé oplodnenie. Pred zákrokom musí žena absolvovať hormonálnu stimuláciu, ktorá spôsobí, že vo vaječníku dozrie viac folikulov. Jednotlivé dostatočne veľké folikuly sa napichnú a ich obsah sa spolu s vajíčkom odsaje. Zrelé vajíčka sa v laboratóriu pripravia, oplodnia spermiami a kultivujú 3 až 5 dní. Následne sa pomocou katétra embryo vkladá do dutiny maternice.

Liečba na mieru

Hormonálna stimulácia je ušitá presne na mieru každej pacientke. „Na základe výsledkov vyšetrení, veku a celkového zdravotného stavu, prípadne ďalších kritérií, zostavíme vhodnú kombináciu liekov a stanovíme optimálne dávkovanie. Počas liečby je možné dávkovanie upravovať, aby sme dosiahli čo možno najvyšší efekt pri najnižšej potrebnej dávke hormónov,“ hovorí MUDr. Vladimíra Kováčová.

Mnohí ľudia sa obávajú hormonálnej liečby, pretože okolo nej kolujú v spoločnosti rôzne mýty.

Mnohé ženy sa však hormonálnej terapie boja a obávajú sa vedľajších účinkov či nadmernej tvorby vajíčok. Tieto obavy sú ale úplne zbytočné. „Je to krátkodobá liečba, ktorá trvá priemerne 10 až 14 dní. Počas nej je každá pacientka sledovaná. Pri USG kontrole lekár zistí, či je reakcia vaječníkov primeraná. Vďaka individuálnemu nastaveniu a pravidelnej kontrole je terapia veľmi dobre tolerovaná.

Väčšina žien znáša obdobie počas stimulácie bez problémov. Občas sa môže vyskytnúť bolesť hlavy a v posledných dňoch pred odberom môžu pociťovať napätie v podbrušku alebo v krížovej oblasti. Takýto pocit poznajú ženy pri ovulácii, kedy sa môže aj v prirodzenom cykle objaviť bolesť v oblasti vaječníkov. To však po odobratí vajíčok prejde,“ uviedla na správnu mieru informácie Dr. Kováčová.


Jednoduchá aplikácia liekov

Žena svoje lieky dostane vo forme injekcií. Tie si pichá sama do podbruška a nie je to žiadna veda. Zvládne to úplne každá bez väčších problémov. „Preparáty sú v špeciálnych injekčných perách podobných tým, ktoré si pichajú ľudia s cukrovkou. Je to malinká injekcia, ktorú si pichne žena sama, alebo za pomoci partnera. Ak má niekto z injekcie strach, môže požiadať o pomoc naše sanatórium alebo svojho lekára v mieste trvalého bydliska,“ upokojuje ženy lekárka.

Nedostatok informácií

Niektoré páry však hormonálnu liečbu zásadne odmietajú. Často majú voči nej predsudky, alebo majú nedostatok informácií. „Mnohí ľudia sa obávajú hormonálnej liečby, pretože okolo nej kolujú v spoločnosti rôzne mýty. Ženy sa boja, že po liečbe priberú, budú mať silné bolesti hlavy a výkyvy nálad… Musíme si však uvedomiť, že hormóny sú prirodzenou súčasťou nášho tela, majú vplyv na činnosť rôznych orgánov a zúčastňujú sa na všetkých metabolických procesoch.


Sú to v podstate poslovia nesúci dôležité informácie, ktoré následne vyvolávajú zmeny v celom organizme. Hormonálna terapia môže spôsobiť žene diskomfort, ale ako som už spomenula, je krátkodobá, cielená a prebieha pod prísnou kontrolou lekára. Páry by si mali uvedomiť, že na konci celej terapie je nový život, na ktorý čakajú,“ hovorí o skúsenostiach lekárka.

Úspešná liečba

Úspešnosť terapie závisí aj od viacerých faktorov. Zásadný je vek. „Čím je žena staršia, tým viac sa jej prirodzená šanca na otehotnenie znižuje . V súčasnosti však môžu pomocou asistovanej reprodukcie otehotnieť aj ženy staršie ako 45 rokov. Aj preto u nás ku každej pacientke pristupujeme individuálne,“ podporuje ženy lekárka z košického sanatória SPLN.

Dôležitým faktorom je aj životný štýl, a netýka sa len žien. Neplodnosť totiž trápi obe pohlavia. „Nadváha je veľkým problémom hlavne v mladom veku. Vždy takýmto ženám radíme trochu schudnúť a naštartovať sa, ale niekedy to aj tak bez asistovanej reprodukcie nejde,“ povedala Kováčová a doplnila, že príčin neúspechu môže byť viac. „U žien môže ísť aj o rôzne organické poruchy, ktoré vieme odstrániť drobnými gynekologickými zákrokmi.“

No a v neposlednom rade ide o psychickú pohodu páru. „V každom prípade platí, že pacientka musí lekárovi dôverovať a byť vytrvalá. Často sa to na prvýkrát nepodarí. Osudy našich klientov sú však rôzne. Delíme sa s nimi o veľmi intímne príbehy, pozorne načúvame ich obavám a veľmi sa tešíme, keď nám prídu ukázať výsledok nášho spoločného snaženia – zdravé dieťatko,“ uzavrela lekárka Vladimíra Kováčová zo Sanatória pre liečbu neplodnosti SPLN v Košiciach.

MUDr. Vladíra Kováčová, MBA,
členka tímu centra asistovanej reprodukcie SPLN



Prečítajte si tiež: SILNÁ MENŠTRUÁCIA MÔŽE SIGNALIZOVAŤ AJ ZÁVAŽNÉ OCHORENIA


Next article