Skip to main content
Domovská stránka » Slovenský pacient » MOMA: DIABETICI MAJÚ ŤAŽKOSTI S UHRÁDZANÍM LIEKOV
Slovenský pacient

MOMA: DIABETICI MAJÚ ŤAŽKOSTI S UHRÁDZANÍM LIEKOV

FOTO: Archív MH

Moma sa venuje tvorbe videí, kreatívnemu obsahu na internete a vedie ženský lifestyleový movement Girls Gone Wild. Na internete sa primárne venuje oblasti krásy a líčenia, ale nie sú jej cudzie ani vážnejšie témy, jednou z ktorých je aj diabetes.

MARTINA ,,MOMA“ HORŇÁKOVÁ

youtuberka a influencerka
 

Diabetes máte od desiatich rokov. Ako sa to všetko začalo?

Áno a je stále pre mňa ťažké uveriť, že diabetes je tu so mnou už teraz viac ako polovicu môjho života. To obdobie si pamätám len tak matne, ale viem, že som chodila po lekároch s inými príznakmi, ako je len smäd a únava.

Pár týždňov trvalo, kým sa prišlo na to, že ide o diabetes. Potom to už šlo rýchlo. Najprv mi v rodnom meste, v Trenčíne, urobili všetky potrebné testy a následne som šla na takzvaný „záchyt“ na bratislavské Kramáre. 

Ako vyzerá vaša bežná denná rutina?

Moja bežná denná rutina je veľmi podobná tej nediabetickej. Síce obsahuje pár vpichov navyše, väčšiu disciplínu a self-monitoring, ale keď to človek začne brať ako súčasť zdravého životného štýlu a niečo, čo robí pre seba, dá sa na to pozerať s nadhľadom.

Snažím sa dodržiavať diabetický režim čo najlepšie, mať veľa pohybu, jesť najmä nízkosacharidovú stravu a užívať si plnohodnotný život.

FOTO: Archív MH

Čo pre vás znamená zdravý životný štýl? Ako sa ho snažíte dodržiavať?

V rámci diabetu je to pre mňa určite pravidelný pohyb, aj keď niekedy len formou chôdze, a nízkosacharidové stravovanie, ktoré mi zmenilo život a pohľad na diabetes ako taký. Taktiež sa snažím udržiavať v psychickej pohode, čo je možné len pri stabilizovaných glykémiách. 

Nefajčím a ako prípitok si rada dám biele suché víno, ktoré ma glykemicky nerozhádže. Okrem toho užívam rôzne doplnky výživy na nervy a cievy, ktoré sú práve kvôli občasným výkyvom ohrozené.

Používate glukomer alebo takzvaný senzor?

Používam senzor, ktorý má obrovskú zásluhu na mojich vyrovnaných glykémiách. Samozrejme, stále pri sebe pre každý prípad nosím aj glukomer, ale pohodlie senzor vs glukomer sa naozaj nedá porovnať.

Želám si, aby sme sa všetci v zdraví dožili časov, keď budú senzory plne preplácané každému diabetikovi. 

Na Slovensku je problém s úhradou liečiv aj rôznych prístrojov. Stretli ste sa aj vy s takýmito ťažkosťami? Ak áno, ako ste postupovali? 

Áno, stretla, dokonca som to riešila verejne a mala som stretnutie v jednej zo zdravotných poisťovní. Tento rok sa to trošku pohlo, ale ani zďaleka tam, kde to už dávno malo byť.

Ako diabetici si musíme hradiť väčšinu senzorov na monitorovanie cukru v krvi, kde sa bavíme o stovkách eur mesačne. Taktiež doplácame za inzulín, bez ktorého by sme neprežili.

Žiadne ďalšie alternatívne liečby či technické vychytávky uľahčujúce manažovanie diabetu nie sú zatiaľ plne preplácané, a tak všetci diabetici čakajú na lepšie časy.

Next article
Domovská stránka » Slovenský pacient » MOMA: DIABETICI MAJÚ ŤAŽKOSTI S UHRÁDZANÍM LIEKOV
ADVERTORIAL

MALÍGNY MELANÓM JE NAJRIZIKOVEJŠÍ ZHUBNÝ KOŽNÝ NÁDOR

Ak sa nám na koži objaví čokoľvek nové a je to pigmentované alebo bez pigmentu, zdurené alebo dlhodobo zapálené, krvácajúce niečo, čo tam nebolo, treba vyhľadať dermatológa a poradiť sa.

MUDr. ZUZANA MURÁROVÁ, PhD. 

dermatovenerológ, Národný onkologický ústav

Najrizikovejší zhubný kožný nádor je malígny melanóm. Je to pre nebezpečenstvo tvorby metastáz.

Čo najčastejšie spôsobuje malígny melanóm a kto patrí do najrizikovejšej skupiny?

Malígny melanóm, prípadne jeho predstupeň, je zväčša na koži viditeľný a dobre prístupný klinickej diagnostike a dermatoskopickému vyšetreniu. Na vznik tohto agresívneho nádoru majú predispozíciu ľudia s bledým typom pokožky so sklonom k jej spáleniu – fototypy I a II, ľudia s vysokým počtom pigmentových névov – znamienok –, nad 50, tí, u ktorých sa tento typ rakoviny už vyskytol u pokrvných príbuzných alebo už takýto nádor mali. Ohrození sú aj ľudia, ktorí sa nadmerne vystavovali UV žiareniu, prípadne pacienti s oslabenou imunitou.

Je niečo, čo môžu ľudia urobiť, aby sa chránili pred rakovinou kože?

V prvom rade by sme mali vedieť o svojom osobnom riziku možného vzniku kožnej rakoviny. Tomu by sme mali prispôsobiť svoje denné aktivity vonku v čase, keď je intenzita slnečného žiarenia vysoká. Ochrana pred spálením a nadmerným opálením kože je základom v prevencii kožnej rakoviny. Návyky ochrany pokožky pred spálením by sa mali začať už v detstve, keďže v tomto období deti trávia veľa času vonku.

Vedia sa ľudia vyšetriť aj sami? Ako sa odlišuje malígny melanóm od bežného znamienka?

Samovyšetrovanie kože je veľmi dôležité, hlavne pre ľudí s mnohopočetnými névami. Nutné je prehliadnuť celý kožný povrch v pravidelných intervaloch niekoľkokrát ročne. Ľuďom s mnohopočetnými znamienkami odporúčame pravidelnú fotodokumentáciu rizikových miest.

Varovný signál je čokoľvek nové, čo nám vznikne na koži a je to pigmentované alebo bez pigmentu, zdurené alebo dlhodobo zapálené, krvácajúce niečo, čo tam nebolo. Vtedy treba vyhľadať dermatológa a poradiť sa. K ďalším varovným signálom patria zmeny pôvodného pigmentového névu.

Dermatologické vyšetrenie odporúčame raz ročne, je rýchle a bezbolestné. Skúsený dermatológ vie už v tomto kroku odhaliť zhubný kožný nádor.

Ako sa malígne melanómy liečia?

Základnou liečbou je kompletné chirurgické odstránenie nádoru s následným histologickým vyšetrením. Súčasťou diagnostického postupu sú aj vyšetrenia krvi, ultrazvuk alebo CT – keď zisťujeme, či sa ochorenie z kože nerozšírilo na lymfatické uzliny alebo na vnútorné orgány.

Pacienti s metastatickým ochorením sú liečení modernou liečbou podľa rozhodnutia medziodborových liečebných tímov. K takejto liečbe patrí biologická liečba – BRAF+MEK inhibítory a imunoterapia.

Next article