Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » SOCIAL FREEZING ZACHOVÁVA PLODNOSŤ ŽENY NA NESKORŠIE OBDOBIE
ADVERTORIAL

Schopnosť otehotnieť začína klesať po tridsiatke, extrémne sa znižuje vo veku 40 až 45 rokov. Vitrifikácia, nový spôsob mrazenia pohlavných buniek a embryí, umožňuje zachovať ich biologické vlastnosti a schopnosti.

MUDr. LADISLAV MARŠÍK, PhD. 

gynekológ-pôrodník, reprodukčná medicína

Aké sú najčastejšie príčiny neplodnosti?

Andrologický faktor – poruchy počtu a pohyblivosti spermií. Preto je vyšetrenie spermiogramu dôležité pri neplodnosti páru a malo by sa realizovať medzi prvými aj preto, že je najjednoduchšie. 

Vek ženy – plodnosť klesá už od 30. roku veku ženy, výrazne klesá od 35 rokov a extrémne klesne vo veku od 40 do 45 rokov. Je to hlavne preto, že „staršie“ vajíčka robia častejšie chybu pri spojení so spermiou.

U žien je najčastejšou príčinou chýbajúca alebo ojedinelá ovulácia. Najmä pri syndróme polycystických vaječníkov. Príčinou však môžu byť aj poruchy menštruačného cyklu spôsobené iným ochorením alebo extrémnymi výkyvmi telesnej hmotnosti.

Ďalšie príčiny, ktoré môžu brániť spojeniu vajíčka so spermiou sú nepriechodné, nefunkčné a chýbajúce vajíčkovody, endometrióza, genetické príčiny, munologické príčiny či zmeny na maternici.

Aké sú súčasné možnosti zmrazenia vajíčok?

Nový spôsob mrazenia pohlavných buniek a embryí – vitrifikáciu – považujeme za jeden z najväčších objavov súčasnej medicíny. Umožňuje malé „cestovanie v čase“ – kryokonzerváciou sa biologické vlastnosti a schopnosti pohlavných buniek a embryí nemenia, majú rovnaký potenciál vývoja ako v čase, keď boli zmrazené.

Úspešnosť mrazenia spermií a embryí je vysoká, úspešnosť mrazenia vajíčok je porovnateľná, len je o niečo nákladnejšia. Tento fakt rozšíril možnosti asistovanej reprodukcie o zachovanie plodnosti pred onkologickou liečbou a o tzv. social freezing – zachovanie plodnosti aj do budúcna.

Ako prebieha proces odobratia vajíčok?

Odber vajíčok robíme väčšinou v krátkodobej narkóze (anestézii). Zákrok je krátky, 10-15 minút, preto nie je potrebná dlhodobá anestézia s riadeným dýchaním, ako napríklad pri brušnej operácii. Vajíčka sa odoberajú po dezinfekcii rodidiel a pošvy punkčnou ihlou cez pošvu pod ultrazvukovou kontrolou (lekár na obrazovke UZV prístroja presne vidí, kam zavádza ihlu) do skúmaviek, ktoré sa hneď odovzdajú do laboratória. 

Kedy je najlepšie podstúpiť „social freezing“?

Odpoveď je jednoduchá – čo najskôr. Social freezing poskytuje možnosť zachovania plodnosti ženy na neskoršie obdobie. Optimálne obdobie je do 35. roku života, lebo po tomto období „kvalita“ vajíčok klesá a šance na oplodnenie po rozmrazení sú nižšie. Ale vajíčka môžeme a vieme zmraziť aj neskôr, len vo vyššom veku musíme očakávať nižšiu úspešnosť liečby. 

Má odobratie vajíčok negatívny vplyv na zdravie či starnutie ženy?

Určite nie. Dozrejú len tie vajíčka, ktoré sú v tom čase na to určené, nedajú sa odobrať vajíčka, ktoré sú ešte uložené v hlbších častiach vaječníka v malých folikuloch. 

Next article
Domovská stránka » Venované rodine » SOCIAL FREEZING ZACHOVÁVA PLODNOSŤ ŽENY NA NESKORŠIE OBDOBIE
Venované rodine

Najfotogenickejší český psík, ktorý miluje prechádzky ulicami mesta, ale aj výlety do lesa. To je Señor Pupík, ktorý by dal za tabletku proti kliešťom labku do ohňa!


Ako chrániť svojho psíka proti parazitom?

Jeho majiteľ James vám porozpráva o tom, prečo na antiparazitnú tabletku nedá dopustiť a aká je pravda o „menej chemických“ variantoch v podobe obojku či pipety.

Aj keď je Pupík skôr mestský typ, chránite ho nejakým spôsobom pred kliešťami či inými parazitmi?

Pupík je šteňa jesene. Narodil sa začiatkom októbra, mimo kliešťovej sezóny, takže som mal šťastie, že som vtedy nemusel kliešte absolútne riešiť a mal som dostatok času zistiť si o antiparazitných výrobkoch viac. Rozhodol som sa vyskúšať antiparazitný obojok s tým, že som nechcel dávať Pupíkovi žiadnu zbytočnú chémiu. Fungoval len čiastočne a po mesiaci ho dokonca Pupík stratil. Požiadal som teda o pomoc moju kamarátku, ktorá je veterinárka. Odporučila mi tablety, ktoré chránia nielen proti kliešťom, ale tiež proti blchám a vnútorným parazitom. S Pupíkom ich používame dodnes. Za mňa je veľmi dôležité riešiť antiparazitiká so svojim veterinárom, pretože pozná kompletnú anamnézu vášho psíka.

Ľudia často odsudzujú tabletky proti kliešťom s výrokom „ja do svojho psa chémiu pchať nebudem“. Čo si o tom myslíte?

Foto: Archív Senor Pupík

Nejaké množstvo chémie sa psíkovi do tela dostane aj cez pipetu alebo obojok, a to vstrebaním cez kožu. Vyskúšal som tabletu a fungovala stopercentne. Myslím, že troška chémie je vždy lepšie než encefalitída. Samozrejme, Pupíka som hlavne na začiatku užívania tablety poriadne sledoval, či nebude mať nejaké nežiaduce účinky, no našťastie sa žiadne neobjavili.

Prečo teda preferujete tabletky proti kliešťom?

Pretože z mojich skúseností majú takmer 100 % účinnosť. To však neznamená, že kliešť sa na Pupíka nikdy neprisaje. Snažím sa ho však po každej prechádzke v prírode poriadne prehliadnuť a nájsť kliešťa ešte skôr, než sa prisaje, čo trvá cca 3 hodiny od momentu, kedy sa dostane do psieho kožucha. Tableta je v podstate istota, že aj keby som si nejakého kliešťa nevšimol, tak Pupík bude v poriadku.

Úprimne, nezávidím ľuďom, ktorí majú psíkov s tmavšími a dlhšími chlpmi. Kliešte sa v takom kožuchu musia hľadať fakt ťažko. Na Pupíkovi to až také zložité nie je.

Mali ste už negatívnu skúsenosť s kliešťom?

Áno, raz sa nám stalo, že Pupík mal na sebe kliešťa prisatého príliš dlho a miesto vpichu mu dosť výrazne napuchlo. Zľakol som sa, no nakoniec to všetko dobre dopadlo. Veterinár mi vysvetlil, že je to bežná reakcia, no psíka treba sledovať a v prípade zhoršenia ho nechať vyšetriť.

Aké sú možné prevnce proti kliešťom?

Úprimne, ja si na tých kliešťov dávam taký pozor, že aj keď hladkám cudzieho psa, tak ho podvedome kontrolujem. Už sa mi tak párkrát podarilo náhodou nájsť kliešťa cudzím psíkom.

Máte nejaký tip, na čo by si mali dať majitelia psíkov v rámci témy parazitov pozor?

Keď sme chvíľu žili s Pupíkom v Portugalsku, tak sme sa pri jednej návšteve veterinára dozvedeli, že tam žije typ komára, ktorého uštipnutie je pre psov smrteľne nebezpečné. Nevedel som o tom a Pupík mal v tom čase bežný antiparazitný obojok kúpený v Čechách, ktorý pravdaže neobsahoval potrebné látky na ochranu proti tomuto druhu komárov. Preto je dôležité si pri cestovaní dať na takéto veci pozor a predchádzať nebezpečenstvu, ktoré v našich končinách nie je bežné.

Next article