Strava pri osteoporóze by mala byť pestrá a vyvážená, teda so zastúpením všetkých živín a ochranných
látok z rôznych zdrojov, s dôrazom na zvýšený príjem vápnika a vitamínu D.
Ing. KATARÍNA DOSTÁLOVÁ
hlavná odborníčka MZ SR pre povolanie nutričný terapeut, Ústav výživy, Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave
Najväčším zdrojom vápnika je mlieko, tvrdé syry a kyslomliečne výrobky, mak, orechy a sardinky v oleji.
Dôležité vitamíny a minerály
Tvrdé syry a ryby sú súčasne dobrým zdrojom vitamínu D. Dostatočný príjem vitamínu D pozitívne ovplyvňuje funkciu svalov a istotu pri pohybe, znižuje riziko pádov a zlomenín. Vstrebávanie vápnika obmedzuje nízky obsah tukov v potrave, nadmerná konzumácia alkoholu, sladkostí a kuchynskej soli, ale i dlhodobá vysoká konzumácia kávy spojená s nízkym príjmom vápnika.
Pri liečbe osteoporózy je potrebný aj optimálny príjem bielkovín, omega-3 mastných kyselín a vitamínu C, zinku, fosforu, horčíka, draslíka a vitamínu K zo zeleniny a ovocia. Do jedálneho lístka je teda vhodné zaradiť plnotučné alebo polotučné mlieko a mliečne výrobky, hlavne tvrdé syry, ryby, zeleninu, ovocie, orechy a pri príprave pokrmov používať kvalitný repkový olej alebo olivové oleje.
Pri laktózovej intolerancii možno konzumovať bezlaktózové mlieka a mliečne výrobky, resp. substituovať laktázu, v niektorých prípadoch sú tolerované kyslomliečne výrobky. Alternatívou je i konzumácia ovocných štiav s prídavkom vápnika a konzumácia minerálnych vôd s obsahom vápnika v trojcifernej hodnote.
Pozor na niektoré kyseliny
Dôležitá je aj regulácia príjmu fosfátov (kolové nápoje, tavené syry), kyseliny šťaveľovej (kakao, čokoláda, rebarbora, špenát, ríbezle, egreše) a kyseliny fytovej (cereálie, celozrnné výrobky), ktoré s vápnikom a inými minerálmi tvoria nevyužiteľné komplexy. Pri pestrej zmiešanej strave a z pohľadu osteoporózy dostatočnej konzumácii mliečnych výrobkov by tieto kyseliny nemali významne ovplyvniť využitie minerálov.
Riziko príliš vysokého príjmu fytátov a šťaveľanov majú hlavne ľudia, ktorí sa stravujú alternatívnymi spôsobmi, napríklad vegáni. Medzi konzumáciou potravín s obsahom kyseliny fytovej alebo kyseliny šťaveľovej a potravín s vysokým obsahom vápnika by mal byť časový odstup.
Výživa má v liečbe osteoporózy nezastupiteľnú úlohu. Zostaviť univerzálny jedálny lístok, ktorý by vyhovoval potrebám všetkých pacientov s osteoporózou, je prakticky nemožné. Požiadavky na výživu treba upraviť podľa aktuálneho zdravotného stav a prípadných ďalších ochorení. Pri plánovaní výživy je takisto potrebné zohľadniť liečbu, hlavne ak je založená na suplementácii jednotlivých prvkov.
Vhodnosť úpravy výživy odporúčam konzultovať s lekárom a kvalifikovaným nutričným terapeutom. Lekár stanoví požiadavky na výživu z pohľadu živín a ochranných látok. Nutričný terapeut vám vysvetlí, ako odporúčanie lekára „preniesť na tanier“ tak, aby výživa bola súčasťou liečby, nie jej protivníkom.
Dátum vypracovania: jún 2022 SK-PRO-0622-00001