Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdravie » ÚLOHA VÝŽIVY V LIEČBE OSTEOPORÓZY JE NEZASTUPITEĽNÁ
ADVERTORIAL

Strava pri osteoporóze by mala byť pestrá a vyvážená, teda so zastúpením všetkých živín a ochranných
látok z rôznych zdrojov, s dôrazom na zvýšený príjem vápnika a vitamínu D.

Ing. KATARÍNA DOSTÁLOVÁ

hlavná odborníčka MZ SR pre povolanie nutričný terapeut, Ústav výživy, Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave

Najväčším zdrojom vápnika je mlieko, tvrdé syry a kyslomliečne výrobky, mak, orechy a sardinky v oleji.

Dôležité vitamíny a minerály

Tvrdé syry a ryby sú súčasne dobrým zdrojom vitamínu D. Dostatočný príjem vitamínu D pozitívne ovplyvňuje funkciu svalov a istotu pri pohybe, znižuje riziko pádov a zlomenín. Vstrebávanie vápnika obmedzuje nízky obsah tukov v potrave, nadmerná konzumácia alkoholu, sladkostí a kuchynskej soli, ale i dlhodobá vysoká konzumácia kávy spojená s nízkym príjmom vápnika.

Pri liečbe osteoporózy je potrebný aj optimálny príjem bielkovín, omega-3 mastných kyselín a vitamínu C, zinku, fosforu, horčíka, draslíka a vitamínu K zo zeleniny a ovocia. Do jedálneho lístka je teda vhodné zaradiť plnotučné alebo polotučné mlieko a mliečne výrobky, hlavne tvrdé syry, ryby, zeleninu, ovocie, orechy a pri príprave pokrmov používať kvalitný repkový olej alebo olivové oleje.

FOTO: Adobe Stock

Pri laktózovej intolerancii možno konzumovať bezlaktózové mlieka a mliečne výrobky, resp. substituovať laktázu, v niektorých prípadoch sú tolerované kyslomliečne výrobky. Alternatívou je i konzumácia ovocných štiav s prídavkom vápnika a konzumácia minerálnych vôd s obsahom vápnika v trojcifernej hodnote.

Pozor na niektoré kyseliny

Dôležitá je aj regulácia príjmu fosfátov (kolové nápoje, tavené syry), kyseliny šťaveľovej (kakao, čokoláda, rebarbora, špenát, ríbezle, egreše) a kyseliny fytovej (cereálie, celozrnné výrobky), ktoré s vápnikom a inými minerálmi tvoria nevyužiteľné komplexy. Pri pestrej zmiešanej strave a z pohľadu osteoporózy dostatočnej konzumácii mliečnych výrobkov by tieto kyseliny nemali významne ovplyvniť využitie minerálov.

FOTO: Adobe Stock

Riziko príliš vysokého príjmu fytátov a šťaveľanov majú hlavne ľudia, ktorí sa stravujú alternatívnymi spôsobmi, napríklad vegáni. Medzi konzumáciou potravín s obsahom kyseliny fytovej alebo kyseliny šťaveľovej a potravín s vysokým obsahom vápnika by mal byť časový odstup.

Výživa má v liečbe osteoporózy nezastupiteľnú úlohu. Zostaviť univerzálny jedálny lístok, ktorý by vyhovoval potrebám všetkých pacientov s osteoporózou, je prakticky nemožné. Požiadavky na výživu treba upraviť podľa aktuálneho zdravotného stav a prípadných ďalších ochorení. Pri plánovaní výživy je takisto potrebné zohľadniť liečbu, hlavne ak je založená na suplementácii jednotlivých prvkov.

Vhodnosť úpravy výživy odporúčam konzultovať s lekárom a kvalifikovaným nutričným terapeutom. Lekár stanoví požiadavky na výživu z pohľadu živín a ochranných látok. Nutričný terapeut vám vysvetlí, ako odporúčanie lekára „preniesť na tanier“ tak, aby výživa bola súčasťou liečby, nie jej protivníkom.


Dátum vypracovania: jún 2022 SK-PRO-0622-00001

Next article
Domovská stránka » Ženské zdravie » ÚLOHA VÝŽIVY V LIEČBE OSTEOPORÓZY JE NEZASTUPITEĽNÁ
ADVERTORIAL

MARTIN VELLORIA

bylinkár srdcom

Naši predkovia liečbu bylinkami využívali ako prvú a často jedinú možnosť, ktorá bola pre nich dostupná.

Dnes sa k nej utiekame, až keď zlyhá medicínska liečba. V tejto situácii veľa ľudí očakáva rýchly výsledok a nedopraje bylinkám dostatok času, aby sa ich liečivá sila naplno prejavila. Pretože táto sila rastie v čase, deň po dni. Podobne ako vznikajú v jaskyniach, kvapku po kvapke, nádherné kvaple. Takto nás príroda krok za krokom uzdravuje, buduje naše zdravie a dokáže nás milo prekvapiť či „zázračne“ uzdraviť.

Vhodne skombinované bylinky sa vzájomne podporujú a ich liečivé účinky silnejú, podobne ako v povesti o Svätoplukových prútoch, keď jednotlivo ktorýkoľvek prút bolo možné ľahko zlomiť, ale v spoločnom zväzku bol nezlomiteľný. 

Tento princíp sme uplatnili aj pri tvorbe liečivej zmesi byliniek pre zdravie žien AFRODITA.

V rámci prevencie stačí popíjať 1 šálku denne po dúškoch. Pokiaľ potrebujete liečiť zdravotný problém, je vhodné popíjať 3 až 4 šálky denne. Odporúčaná dĺžka liečebného cyklu je mesiac, potom je vhodná týždňová pauza a cyklus možno opakovať až do vyliečenia.

Unikátne zloženie zmesi AFRODITA umožňuje použiť ju aj na prípravu sedacieho kúpeľa.

Kedy vám AFRODITA pomôže?

Pri nepravidelnom a bolestivom cykle, pri nadmernom krvácaní počas cyklu, pri bolestivom PMS, pri častých zápaloch močových ciest, vaječníkov, maternice, pri ťažkostiach s počatím a donosením zdravého bábätka.

Príroda je ako otvorená kniha, jej čítaním sa učíme deň za dňom.

Ktoré byliny nájdete v ženskom čaji AFRODITA? 

Ako prvú, našu kľúčovú bylinu na liečbu všetkých „ženských“ neduhov, vrátane neplodnosti – Alchemilku obyčajnú. Jej skladané vejárovité listy ako ženská sukňa a „lapač nebeskej rosy“, pre alchymistov na výrobu kameňa mudrcov, ju posunuli ľudove až medzi liečebne zázračnú. 

V našej zmesi sa ďalej nachádza Nechtík lekársky, ktorý je protizápalovou bylinou, udržuje ženské orgány v zdraví bez zápalov a výtokov. Výborným je takisto Rebríček obyčajný. Svojimi antibakteriálnymi a dezinfekčnými účinkami udržuje zdravé mikrobiálne osadenstvo ženských orgánov a chráni ich pred zápalom. Nadmerné „ženské“ krvácanie reguluje Pastierska kapsička a taktiež udržiava žily a cievy čistými.

Okrem toho sú vhodnými bylinkami na ženské zdravie Hluchavka bielaNátržník husí a Kapucínka  väčšia, ktorá udržiava zdravé močové cesty a uzdraví aj chronické ťažkosti.

čaj pre ženy AFRODITA
Next article