Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » ZLÉ ALEBO RIEDKE MATERSKÉ MLIEKO NEEXISTUJE. VŽDY JE DOBRÉ!
ADVERTORIAL

Podľa Mgr. Jany Bolekovej, farmaceutky a vyhľadávanej laktačnej poradkyne s 15-ročnou praxou, materské mlieko je kvalitné a vždy doslova ušité pre potreby dieťatka. Opisuje však problémy, ktoré dojčenie komplikujú a môžu prispieť k jeho nižšej tvorbe. Nájdete si tu radu i vy?

JANA BOLEKOVÁ

Farmaceutka a laktačná poradkyňa

V prvom rade, dovoľte otázku – ako prebieha práca laktačnej poradkyne? Stačí napísať e-mail a dokážete pomôcť, ako sa vraví, od stola?

Také jednoduché to, žiaľ, nie je. Ukázať mamičke, ako sa môže čo najlepšie zosúladiť s bábätkom a napĺňať jeho potreby, sa dá najlepšie pri osobnom stretnutí, keď si ju vypočujem a zároveň môžem pozorovať aspoň jedno celé dojčenie. Najvhodnejšie je na to ich domáce prostredie. Na základe toho viem potom mamičku nasmerovať, ako upraviť polohu pri dojčení, zlepšiť prisatie. Zároveň nájsť vhodnú polohu aj pre klientku, aby sa jej pohodlne sedelo či ležalo počas celého dojčenia. Následne tým predchádza bolesti a stuhnutiu svalov chrbta i rúk. Učím ju správne vyhodnocovať, kedy a či dieťatko skutočne pije, alebo len naprázdno dudluje. Vyhodnocujeme celý komplex dojčenia, aby sa cítila istá v tom, ako správne rozpoznať signály dieťatka a následne aj napĺňať jeho potreby.

Čo je to klinická homeopatia?

Mamičky často vyhľadávajú pomoc pri bolestiach počas dojčenia. Prečo sa to deje?

Základný problém bolesti je nesprávne prisatie bábätka. A to máva viacero dôvodov. Bábätko môže byť dojčené cez klobúčik priamo na prsníku, alebo dokrmované náhradnou umelou výživou dojčenskou fľašou či striekačkou, alebo používa cumlík. Tu treba zdôrazniť, že pri satí z týchto pomôcok (umelých náhrad prsníka) je nutný iný úchop, dieťatko pri tom zapája rozdielne svaly než pri satí z prsníka. Pusinku otvára do tvaru zobáčika tak, aby uchopilo cumlík fľaše, cumlík na upokojenie či klobúčik. Pri dojčení z prsníka sú ústočká doširoka otvorené, bradavka je hlboko v ústočkách, smeruje na horné podnebie a pery prekrývajú väčšiu časť dvorca. Prisatie je asymetrické, bradavka nesmeruje do stredu pusinky. Toto môže byť jeden z dôvodov bolesti pri dojčení a pri osobnom poradenstve sa snažíme upraviť polohu a následne aj zlepšiť samotné prisatie.

A čo v iných prípadoch?

Ďalšou komplikáciou je, keď tvorba mliečka naozaj nie je dostatočná. Okrem už vyššie spomínaných problémov môžu bolestivé stavy až ragády (drobné poranenia na bradavke) a nesprávne prisatie byť zapríčinené aj skrátenou podjazykovou uzdičkou.

Práca jazýčka, ktorý zohráva v procese dojčenia významnú úlohu, je obmedzená a neumožňuje ani dostatočne efektívne dojčenie. Bábätko uchopuje väčšinou iba bradavku. Toto všetko postupne vedie k zníženiu tvorby mlieka. A začarovaný kruh sa uzatvára.

Je homeopatická liečba bezpečná pre celú rodinu, deti či tehotné ženy?

Maminy potom nielen trpia, ale nadobúdajú tiež pocit, že ich dieťa je hladné, lebo je mliečko slabé…

Presne tak. Materské mlieko je vždy šité na mieru pre konkrétne bábätko, slabé mlieko neexistuje. Zloženie materského mlieka je premenlivé. Mení sa počas jedného dojčenia, počas dňa, mení sa s vekom dojčaťa a dokonca sa prispôsobuje aj prostrediu, v ktorom sa bábätko vyskytuje, napríklad počas stavu akútnych infekčných ochorení. Môže meniť vzhľad i farbu. Mlieko je však po celý čas obdobia dojčenia (čo sa počíta na roky, nielen na týždne či mesiace) rovnako kvalitné. Dokonca aj na úkor zdravia maminy.

Príroda to nastavila tak, že aj keď nebude žena prijímať dostatočne kvalitnú výživu a nedostane dostatočné živiny, tak sa to neprejaví na kvalite jej mlieka, ale neskôr na kvalite jej zdravia. Prioritne odchádzajú zásoby z jej tela do materského mliečka, až potom je na rade ona a jej zdravie.

Má na nepohodu bábätka a mlieko vplyv strava maminky?

Bábätko sa vyvíja deväť mesiacov v brušku, je priamo napojené na krvný obeh mamičky, laicky povedané, už od počatia je vyživované tým, čo od maminy dostáva a neraz je to aj povestná kapusta, paradajky, vajíčka či čokoláda. Plod už tu prichádza do styku s potravinami, ktoré mama prijíma a nikto vtedy stravu matky nerieši až tak striktne, hoci odborné odporúčania existujú. Zrazu, keď sa bábätko narodí, maminy sa začnú obmedzovať a báť toho, čo zjedli. To nedáva zmysel. Je žiaduce, ak sa dieťatko s rôznymi potravinami stretáva už počas dojčenia prostredníctvom materského mlieka.

Samozrejme, maminy by mali jesť pestrú stravu v primeranej miere, radšej menšie porcie, ale zato častejšie, nie nárazovo a veľa. Keby niečo naozaj robilo problémy, zvykne to byť jedna konkrétna potravina, ktorá sa dá pri bežnom stravovaní odsledovať.

Ako si potom vysvetliť bolesti bruška a nespokojnosť detí?

Väčšinou nesúvisia so stravovaním maminy. Môžu súvisieť s nedostatočne výdatným dojčením (dlhé intervaly či dojčenie podľa vopred stanovených intervalov, ktoré vedú k zníženej tvorbe materského mlieka), nedostatkom spánku či nadmerným množstvom vzruchov. Sú rušnejšie dni, kedy bábätko doslova visí celý deň na prsníku, chce sa upokojiť, túliť, cítiť blízkosť maminky, alebo len jednoducho potrebuje pomôcť so zaspávaním. Napríklad aj keď ho niečo bolí, alebo je choré, dojčí sa častejšie, pretože materské mliečko pomáha upokojiť a uľaviť od bolesti. Počas horúcich letných dní má prirodzene tiež častejšiu potrebu dojčenia. Nesúvisí to však s tým, že by bolo materské mliečko zlé alebo riedke. To sú mýty, od ktorých je potrebné upustiť.

Je však faktom, že niekedy laktačná kríza nastáva, mlieka môže byť málo. Dá sa potom ešte dojčenie „rozbehať“?

Áno, ale to je už iná situácia a stáva sa napríklad vtedy, keď je mamička chorá, prekonala nejaké horúčkové alebo infekčné ochorenie, alebo prežíva ťažkú traumu. Vtedy môže tvorba mlieka skutočne poklesnúť. Ale aj v takom prípade sa vie organizmus vrátiť do normálu. Okrem častejšieho prikladania, pomocného stláčania prsníka pri dojčení, dostatočného oddychu a pitného režimu vie dojčiacim maminkám veľmi dobre pomôcť šetrná homeopatia – homeopatické lieky, registrované Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Homeopatia je jemná, pôsobí na organizmus tak, že ho reguluje.

Homeopatické lieky sa vyrábajú z prírodných zdrojov rastlinného, minerálneho alebo živočíšneho pôvodu, preto je homeopatia považovaná za prírodnú. Avšak je potrebné vedieť i to, že v homeopatii sa používajú rôzne riedenia týchto liekov. Napríklad práve na podporu laktácie sa používa liek s účinnou látkou RICINUS COMMUNIS v riedení 5CH, no ten istý liek v riedení 30CH sa používa na zastavenie laktácie. Preto je nesmierne dôležité vždy užívať homeopatické lieky podľa odporúčania svojho skúseného homeopata, lekára alebo lekárnika.

V akých prípadoch môže ešte pomôcť homeopatia?

Homeopatia je nápomocná pri mnohých stavoch súvisiacich s tehotenstvom (nevoľnosť, zápcha, pálenie záhy, nespavosť, hemoroidy, bolesti chrbta, úzkosti a pod.), pôrodom i dojčením a rekonvalescenciou v období šestonedelia. Pomáha aj bábätkám už od narodenia. Spomeniem napríklad koliky, reflux, prerezávanie prvých zúbkov, očkovanie… Spôsob užívania je odlišný od dospelých a je prispôsobený pre túto vekovú kategóriu.

Pre prvú orientáciu v homeopatii odporúčam mamičkám využiť dostupný e-book „Homeopatia do vrecka“ alebo „Homeopatia pre ženy, mamičky a bábätká“ od MUDr. Danuše Sivekovej, na stránke Slovenskej lekárskej homeopatickej spoločnosti www.homeopatiaslekarom.sk.

Posledná otázka – prečo v súvislosti s dojčením neuznávate režim?

Treba si uvedomiť, že sme súčasťou prírody a tá nenastavila nič v tom zmysle, že napríklad presne každé tri hodiny by mali matky prikladať dieťatko na prsník. Takýto režim súvisí skôr s kŕmením umelou náhradnou výživou, ktorá má stanovenú schému, predpísané množstvo a dávkovanie s ohľadom na vek. Pri dojčení nič také neexistuje.


Next article
Domovská stránka » Venované rodine » ZLÉ ALEBO RIEDKE MATERSKÉ MLIEKO NEEXISTUJE. VŽDY JE DOBRÉ!
Venované rodine

Najfotogenickejší český psík, ktorý miluje prechádzky ulicami mesta, ale aj výlety do lesa. To je Señor Pupík, ktorý by dal za tabletku proti kliešťom labku do ohňa!


Ako chrániť svojho psíka proti parazitom?

Jeho majiteľ James vám porozpráva o tom, prečo na antiparazitnú tabletku nedá dopustiť a aká je pravda o „menej chemických“ variantoch v podobe obojku či pipety.

Aj keď je Pupík skôr mestský typ, chránite ho nejakým spôsobom pred kliešťami či inými parazitmi?

Pupík je šteňa jesene. Narodil sa začiatkom októbra, mimo kliešťovej sezóny, takže som mal šťastie, že som vtedy nemusel kliešte absolútne riešiť a mal som dostatok času zistiť si o antiparazitných výrobkoch viac. Rozhodol som sa vyskúšať antiparazitný obojok s tým, že som nechcel dávať Pupíkovi žiadnu zbytočnú chémiu. Fungoval len čiastočne a po mesiaci ho dokonca Pupík stratil. Požiadal som teda o pomoc moju kamarátku, ktorá je veterinárka. Odporučila mi tablety, ktoré chránia nielen proti kliešťom, ale tiež proti blchám a vnútorným parazitom. S Pupíkom ich používame dodnes. Za mňa je veľmi dôležité riešiť antiparazitiká so svojim veterinárom, pretože pozná kompletnú anamnézu vášho psíka.

Ľudia často odsudzujú tabletky proti kliešťom s výrokom „ja do svojho psa chémiu pchať nebudem“. Čo si o tom myslíte?

Foto: Archív Senor Pupík

Nejaké množstvo chémie sa psíkovi do tela dostane aj cez pipetu alebo obojok, a to vstrebaním cez kožu. Vyskúšal som tabletu a fungovala stopercentne. Myslím, že troška chémie je vždy lepšie než encefalitída. Samozrejme, Pupíka som hlavne na začiatku užívania tablety poriadne sledoval, či nebude mať nejaké nežiaduce účinky, no našťastie sa žiadne neobjavili.

Prečo teda preferujete tabletky proti kliešťom?

Pretože z mojich skúseností majú takmer 100 % účinnosť. To však neznamená, že kliešť sa na Pupíka nikdy neprisaje. Snažím sa ho však po každej prechádzke v prírode poriadne prehliadnuť a nájsť kliešťa ešte skôr, než sa prisaje, čo trvá cca 3 hodiny od momentu, kedy sa dostane do psieho kožucha. Tableta je v podstate istota, že aj keby som si nejakého kliešťa nevšimol, tak Pupík bude v poriadku.

Úprimne, nezávidím ľuďom, ktorí majú psíkov s tmavšími a dlhšími chlpmi. Kliešte sa v takom kožuchu musia hľadať fakt ťažko. Na Pupíkovi to až také zložité nie je.

Mali ste už negatívnu skúsenosť s kliešťom?

Áno, raz sa nám stalo, že Pupík mal na sebe kliešťa prisatého príliš dlho a miesto vpichu mu dosť výrazne napuchlo. Zľakol som sa, no nakoniec to všetko dobre dopadlo. Veterinár mi vysvetlil, že je to bežná reakcia, no psíka treba sledovať a v prípade zhoršenia ho nechať vyšetriť.

Aké sú možné prevnce proti kliešťom?

Úprimne, ja si na tých kliešťov dávam taký pozor, že aj keď hladkám cudzieho psa, tak ho podvedome kontrolujem. Už sa mi tak párkrát podarilo náhodou nájsť kliešťa cudzím psíkom.

Máte nejaký tip, na čo by si mali dať majitelia psíkov v rámci témy parazitov pozor?

Keď sme chvíľu žili s Pupíkom v Portugalsku, tak sme sa pri jednej návšteve veterinára dozvedeli, že tam žije typ komára, ktorého uštipnutie je pre psov smrteľne nebezpečné. Nevedel som o tom a Pupík mal v tom čase bežný antiparazitný obojok kúpený v Čechách, ktorý pravdaže neobsahoval potrebné látky na ochranu proti tomuto druhu komárov. Preto je dôležité si pri cestovaní dať na takéto veci pozor a predchádzať nebezpečenstvu, ktoré v našich končinách nie je bežné.

Next article