Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » VŠETKY DETI SA RADY SMEJÚ. ALE UŽ STE NIEKEDY VIDELI, ABY SA SMIALI DETI PRED DVERAMI OPERAČNEJ SÁLY?
ADVERTORIAL

Možno vás to prekvapí, ale naozaj je to možné. Keď ich na operáciu odprevadia profesionálni zdravotní klauni z Červeného nosa. Tí vedia, ako premeniť strach a smútok na radosť a smiech. Poďte sa s nami pozrieť na jedno dopoludnie na detskej chirurgii v Banskej Bystrici, ktoré bolo úplne iné, ako by ste čakali. Ordinovala totiž doktorka Frčka Strelená. 


So zdravotným klaunom až na operačnú sálu

Je sedem hodín ráno a v nemocničných izbách na operáciu čakajú deti s rodičmi. Nervozita sa dá krájať – práve preto je tu však naša odborníčka s červeným nosom. Doktorka Frčka Strelená postupne navštívi každú izbu s jasným cieľom – aby sa deti, ale aj ich rodičia, vďaka humoru a smiechu úplne zabudli báť.

Denis rýchlo pochopí, že táto klaunská doktorka ho neprišla vyšetrovať, pichať injekcie alebo brať krv. Nemusí sa báť – jej nástroje sú ukuele a gumená pískacia sliepka, ktorá vždy zapíska v tom najprekvapivejšom momente. O chvíľu sa už Denis usmieva a o ďalšiu chvíľu sa schuti smeje. Rovnako aj jeho mamička. Rodičom veľmi odľahne, keď vidia svoje choré a utrápené dieťa smiať sa a neraz ich to dojme k slzám.

Ide sa na operáciu a Frčka v tom Denisa nenechá samého. Spoločne kráčajú chodbou, vezú sa výťahom a rozlúčia sa až pred dverami operačnej sály. Pozitívne účinky prítomnosti zdravotného klauna pred operáciou potvrdil aj výskum, ktorý realizovala česká organizácia Zdravotní klaun v spolupráci s odborníkmi v pražskej Fakultnej nemocnici Motol.

Aj prebudenie z anestézie je s klaunom príjemnejšie

Na jednej z izieb sa práve prebúdza dievčatko po zákroku. Doktorka Frčka Strelená sa postará o to, aby bolo zobudenie čo najpríjemnejšie. Mnohé deti znášajú anestéziu ťažko, plačú, sú zmätené a ubolené. Jemná pieseň zahraná na ukulele dokáže priniesť tak potrebnú úľavu. Úsmev, ktorý sa mihne tvárou dieťaťa, sa potom javí ako skutočný zázrak. 

Keď v ten deň doktorka Frčka končí svoju službu, nesie si v srdci spomienky na mnohé takéto zázraky. Spomienky na rozosmiate tváre detských pacientov a rodičov jej vždy pripomenú, aký veľký to má zmysel.

Stiahnite si potrebné tlačivo na www.cervenynos.sk a venujte 2% z dane združeniu ČERVENÝ NOS Clowndoctors.  Prinesiete tak deťom v nemocniciach smiech a radosť vo chvíľach, keď to veľmi potrebujú. 

Next article
Domovská stránka » Venované rodine » VŠETKY DETI SA RADY SMEJÚ. ALE UŽ STE NIEKEDY VIDELI, ABY SA SMIALI DETI PRED DVERAMI OPERAČNEJ SÁLY?
Venované rodine

Najfotogenickejší český psík, ktorý miluje prechádzky ulicami mesta, ale aj výlety do lesa. To je Señor Pupík, ktorý by dal za tabletku proti kliešťom labku do ohňa!


Ako chrániť svojho psíka proti parazitom?

Jeho majiteľ James vám porozpráva o tom, prečo na antiparazitnú tabletku nedá dopustiť a aká je pravda o „menej chemických“ variantoch v podobe obojku či pipety.

Aj keď je Pupík skôr mestský typ, chránite ho nejakým spôsobom pred kliešťami či inými parazitmi?

Pupík je šteňa jesene. Narodil sa začiatkom októbra, mimo kliešťovej sezóny, takže som mal šťastie, že som vtedy nemusel kliešte absolútne riešiť a mal som dostatok času zistiť si o antiparazitných výrobkoch viac. Rozhodol som sa vyskúšať antiparazitný obojok s tým, že som nechcel dávať Pupíkovi žiadnu zbytočnú chémiu. Fungoval len čiastočne a po mesiaci ho dokonca Pupík stratil. Požiadal som teda o pomoc moju kamarátku, ktorá je veterinárka. Odporučila mi tablety, ktoré chránia nielen proti kliešťom, ale tiež proti blchám a vnútorným parazitom. S Pupíkom ich používame dodnes. Za mňa je veľmi dôležité riešiť antiparazitiká so svojim veterinárom, pretože pozná kompletnú anamnézu vášho psíka.

Ľudia často odsudzujú tabletky proti kliešťom s výrokom „ja do svojho psa chémiu pchať nebudem“. Čo si o tom myslíte?

Foto: Archív Senor Pupík

Nejaké množstvo chémie sa psíkovi do tela dostane aj cez pipetu alebo obojok, a to vstrebaním cez kožu. Vyskúšal som tabletu a fungovala stopercentne. Myslím, že troška chémie je vždy lepšie než encefalitída. Samozrejme, Pupíka som hlavne na začiatku užívania tablety poriadne sledoval, či nebude mať nejaké nežiaduce účinky, no našťastie sa žiadne neobjavili.

Prečo teda preferujete tabletky proti kliešťom?

Pretože z mojich skúseností majú takmer 100 % účinnosť. To však neznamená, že kliešť sa na Pupíka nikdy neprisaje. Snažím sa ho však po každej prechádzke v prírode poriadne prehliadnuť a nájsť kliešťa ešte skôr, než sa prisaje, čo trvá cca 3 hodiny od momentu, kedy sa dostane do psieho kožucha. Tableta je v podstate istota, že aj keby som si nejakého kliešťa nevšimol, tak Pupík bude v poriadku.

Úprimne, nezávidím ľuďom, ktorí majú psíkov s tmavšími a dlhšími chlpmi. Kliešte sa v takom kožuchu musia hľadať fakt ťažko. Na Pupíkovi to až také zložité nie je.

Mali ste už negatívnu skúsenosť s kliešťom?

Áno, raz sa nám stalo, že Pupík mal na sebe kliešťa prisatého príliš dlho a miesto vpichu mu dosť výrazne napuchlo. Zľakol som sa, no nakoniec to všetko dobre dopadlo. Veterinár mi vysvetlil, že je to bežná reakcia, no psíka treba sledovať a v prípade zhoršenia ho nechať vyšetriť.

Aké sú možné prevnce proti kliešťom?

Úprimne, ja si na tých kliešťov dávam taký pozor, že aj keď hladkám cudzieho psa, tak ho podvedome kontrolujem. Už sa mi tak párkrát podarilo náhodou nájsť kliešťa cudzím psíkom.

Máte nejaký tip, na čo by si mali dať majitelia psíkov v rámci témy parazitov pozor?

Keď sme chvíľu žili s Pupíkom v Portugalsku, tak sme sa pri jednej návšteve veterinára dozvedeli, že tam žije typ komára, ktorého uštipnutie je pre psov smrteľne nebezpečné. Nevedel som o tom a Pupík mal v tom čase bežný antiparazitný obojok kúpený v Čechách, ktorý pravdaže neobsahoval potrebné látky na ochranu proti tomuto druhu komárov. Preto je dôležité si pri cestovaní dať na takéto veci pozor a predchádzať nebezpečenstvu, ktoré v našich končinách nie je bežné.

Next article