Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » AJ KEĎ PUPÍKA VŽDY KONTROLUJEM, TABLETKA PROTI KLIEŠŤOM JE ISTOTA
Venované rodine

AJ KEĎ PUPÍKA VŽDY KONTROLUJEM, TABLETKA PROTI KLIEŠŤOM JE ISTOTA

FOTO: Archív Senor Pupík

Najfotogenickejší český psík, ktorý miluje prechádzky ulicami mesta, ale aj výlety do lesa. To je Señor Pupík, ktorý by dal za tabletku proti kliešťom labku do ohňa!


Ako chrániť svojho psíka proti parazitom?

Jeho majiteľ James vám porozpráva o tom, prečo na antiparazitnú tabletku nedá dopustiť a aká je pravda o „menej chemických“ variantoch v podobe obojku či pipety.

Aj keď je Pupík skôr mestský typ, chránite ho nejakým spôsobom pred kliešťami či inými parazitmi?

Pupík je šteňa jesene. Narodil sa začiatkom októbra, mimo kliešťovej sezóny, takže som mal šťastie, že som vtedy nemusel kliešte absolútne riešiť a mal som dostatok času zistiť si o antiparazitných výrobkoch viac. Rozhodol som sa vyskúšať antiparazitný obojok s tým, že som nechcel dávať Pupíkovi žiadnu zbytočnú chémiu. Fungoval len čiastočne a po mesiaci ho dokonca Pupík stratil. Požiadal som teda o pomoc moju kamarátku, ktorá je veterinárka. Odporučila mi tablety, ktoré chránia nielen proti kliešťom, ale tiež proti blchám a vnútorným parazitom. S Pupíkom ich používame dodnes. Za mňa je veľmi dôležité riešiť antiparazitiká so svojim veterinárom, pretože pozná kompletnú anamnézu vášho psíka.

Ľudia často odsudzujú tabletky proti kliešťom s výrokom „ja do svojho psa chémiu pchať nebudem“. Čo si o tom myslíte?

Foto: Archív Senor Pupík

Nejaké množstvo chémie sa psíkovi do tela dostane aj cez pipetu alebo obojok, a to vstrebaním cez kožu. Vyskúšal som tabletu a fungovala stopercentne. Myslím, že troška chémie je vždy lepšie než encefalitída. Samozrejme, Pupíka som hlavne na začiatku užívania tablety poriadne sledoval, či nebude mať nejaké nežiaduce účinky, no našťastie sa žiadne neobjavili.

Prečo teda preferujete tabletky proti kliešťom?

Pretože z mojich skúseností majú takmer 100 % účinnosť. To však neznamená, že kliešť sa na Pupíka nikdy neprisaje. Snažím sa ho však po každej prechádzke v prírode poriadne prehliadnuť a nájsť kliešťa ešte skôr, než sa prisaje, čo trvá cca 3 hodiny od momentu, kedy sa dostane do psieho kožucha. Tableta je v podstate istota, že aj keby som si nejakého kliešťa nevšimol, tak Pupík bude v poriadku.

Úprimne, nezávidím ľuďom, ktorí majú psíkov s tmavšími a dlhšími chlpmi. Kliešte sa v takom kožuchu musia hľadať fakt ťažko. Na Pupíkovi to až také zložité nie je.

Mali ste už negatívnu skúsenosť s kliešťom?

Áno, raz sa nám stalo, že Pupík mal na sebe kliešťa prisatého príliš dlho a miesto vpichu mu dosť výrazne napuchlo. Zľakol som sa, no nakoniec to všetko dobre dopadlo. Veterinár mi vysvetlil, že je to bežná reakcia, no psíka treba sledovať a v prípade zhoršenia ho nechať vyšetriť.

Aké sú možné prevnce proti kliešťom?

Úprimne, ja si na tých kliešťov dávam taký pozor, že aj keď hladkám cudzieho psa, tak ho podvedome kontrolujem. Už sa mi tak párkrát podarilo náhodou nájsť kliešťa cudzím psíkom.

Máte nejaký tip, na čo by si mali dať majitelia psíkov v rámci témy parazitov pozor?

Keď sme chvíľu žili s Pupíkom v Portugalsku, tak sme sa pri jednej návšteve veterinára dozvedeli, že tam žije typ komára, ktorého uštipnutie je pre psov smrteľne nebezpečné. Nevedel som o tom a Pupík mal v tom čase bežný antiparazitný obojok kúpený v Čechách, ktorý pravdaže neobsahoval potrebné látky na ochranu proti tomuto druhu komárov. Preto je dôležité si pri cestovaní dať na takéto veci pozor a predchádzať nebezpečenstvu, ktoré v našich končinách nie je bežné.

Next article
Domovská stránka » Venované rodine » AJ KEĎ PUPÍKA VŽDY KONTROLUJEM, TABLETKA PROTI KLIEŠŤOM JE ISTOTA
ADVERTORIAL

ZDRAVIE OČÍ JE ÚZKO SPÄTÉ SO ZDRAVÝM ŽIVOTNÝM ŠTÝLOM

V súčasnosti sme vystavení množstvu vizuálnych podnetov a technologickým vplyvom, preto je dôležité venovať pozornosť faktorom, ktoré ovplyvňujú naše oči. Od vyváženej stravy, bohatej na vitamíny a minerály, cez pravidelnú fyzickú aktivitu až po ochranu pred škodlivým UV žiarením.

MUDr. Marek Káčerik, PhD.

prednosta Očnej kliniky FN v Trenčíne, primár Očnej kliniky Vidissimo Trenčín

Zdravý životný štýl hrá kľúčovú úlohu v udržaní optimálneho zraku, ako aj v prevencii očných problémov. O tom, čo očiam škodí, sme sa rozprávali s MUDr. Marekom Káčerikom, PhD.

Mali by sme sa vyhýbať nadmernému užívaniu alkoholu či fajčeniu, naopak, je dôležitá zdravá a vyvážená strava bohatá na vitamíny, antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny. Zlý vplyv má taktiež časté vystavovanie sa slnečnému žiareniu bez slnečných okuliarov, nosenie nevyhovujúcej okuliarovej či šošovkovej korekcie, alebo aj nesprávna hygiena očí a očného okolia.

Pred aplikáciou očných kvapiek je dôležité dôkladné umytie rúk.

V ambulantnej praxi sa najčastejšie stretávame s pacientami s určitou refrakčnou chybou, ktorú následne korigujeme okuliarmi, kontaktnými šošovkami alebo operačne. Časté sú zápalové ochorenia očí, pri ktorých sa využívajú najmä liečivá vo forme kvapiek a mastí. Bežne vídame pacientov s prejavmi suchého oka či alergickými prejavmi, pri ktorých je nutná pravidelná aplikácia vhodných očných kvapiek. Pri výskyte zeleného zákalu sa často volí liečba kvapkami, pri sivom zákale je definitívnym riešením operačný zákrok.

Pred samotnou aplikáciou očných kvapiek je dôležité dôkladné umytie rúk. Následne zakloníme hlavu, pohľad upriamime dohora, odhrnieme dolné viečko, do spojovkového vaku aplikujme jednu kvapku očných kvapiek a oči necháme chvíľu zatvorené. Kvapky uchovávame podľa pokynov na obale výrobku.

desodrop

Kontakt očí so špecifickými alergénmi v ovzduší môže vyvolať u vnímavého pacienta zápalovú reakciu spojoviek a taktiež poruchu slzného filmu. V dôsledku toho môže dochádzať k pocitom rezania, pálenia či svrbenia očí. Vhodnou terapiou je celková liečba alergie a tiež aplikácia očných kvapiek.

Na trhu sú voľne dostupné umelé slzy a antiseptické očné kvapky, ktoré môžu priniesť úľavu pri podráždení očí prípadne zápale spojiviek spôsobených niektorými vírusmi. Pri očnej infekcii je nevyhnutné dodržiavanie zvýšeného hygienického štandardu. V prípade pretrvávajúcich ťažkostí, akými sú začervenanie očí, hnisavý výtok, bolesť, zhoršené videnie či svetloplachosť, je nutné vyhľadať očného lekára. Na základe vyšetrenia je následne nastavená vhodná terapia v podobe antibiotík, kortikoidov alebo iných liečiv.

Next article