Čo je roztrúsená skleróza? Na akej úrovni je liečba tohto ochorenia na Slovensku? V čom spočíva revolúcia v monitoringu účinnosti liečby? Na všetky tieto otázky vám dnes odpovie špecialista na roztrúsenú sklerózu, neuroimunológ Norbert Žilka.
NORBERT ŽILKA
neuroimunológ, riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV a vedecký riaditeľ biotechnickej firmy AXON
Aké klinické prejavy má roztrúsená skleróza (skleróza multiplex)?
Pomerne rozmanité. Môže sa vyskytnúť únava, slabosť, problémy s pohyblivosťou či iné príznaky. Postupujúce ochorenie výrazne ovplyvňuje motoriku pacientov, čo znižuje kvalitu ich života. Hoci na roztrúsenú sklerózu existuje liečba a ochorenie sa v čase spomaľuje a odďaľuje, vitálne funkcie sa, bohužiaľ, zhoršujú.
Aký je jej biologický základ?
Za normálnych okolností je imunitný systém vyškolený tak, aby sa nedotýkal vlastných bielkovín, no pri ochorení dochádza k tomu, že nesprávne rozpozná bielkoviny mozgu ako cudzie a začne proti nim vytvárať protilátky. Dôsledkom je, že začne atakovať daný orgán – v prípade tohto ochorenia ľudský mozog. Môže za to vplyv patogénov, ktoré telo napadnú.
Aký patogén sa najčastejšie spája s rozvojom roztrúsenej sklerózy?
Najčastejšie sa hovorí o herpetických vírusoch, hlavne víruse o Epsteina a Barrovej. Herpetické vírusy majú tendenciu prebudiť sa, keď imunitný systém nie je dostatočne funkčný, a ustupujú do úzadia, keď funguje na plné obrátky.
Ako sa toto ochorenie diagnostikuje?
Existujú klinické prejavy typické pre ochorenie, ktoré identifikuje lekár. Lézie sa doteraz dali identifikovať iba s využitím magnetickej rezonancie. No celkovo sa diagnóza vyskladá z viacerých typov vyšetrení.
Ako sa v súčasnosti na Slovensku lieči roztrúsená skleróza? Je liečba porovnateľná s tou vo svete?
K dispozícii je, našťastie, pomerne veľa liekov. Väčšina z nich patrí do kategórie biologickej liečby, ale máme aj iné lieky na blokovanie imunitnej odpovede v organizme. K dispozícii je kompletná paleta terapeutík. Všetky novinky k nám prichádzajú včas. Je to hlavne vďaka veľmi dobre organizovanej sieti 13 centier pre roztrúsenú sklerózu, s ktorými sa výborne spolupracuje.
Ako zisťujete účinnosť nastavenej liečby?
Revolučný je jednoduchý spôsob stanovenia tzv. neurofilamentov v krvi, čím sa zisťuje účinnosť liečby. Doposiaľ musel pacient s roztrúsenou sklerózou opakovane chodiť na magnetickú rezonanciu, čo predstavuje značný diskomfort. No teraz by stačilo, aby prišiel k doktorovi, ktorý by mu odobral relatívne malý objem krvi. Takýmto spôsobom zjednodušujeme liečbu a zlacňujeme systém, lebo magnetická rezonancia je vždy nákladnejšia ako vyšetrenie spojené s odberom krvi. Navyše tento jednoduchý odber krvi v neurologickej ambulancii nezaťažuje pacienta rádioaktívnou kontrastnou látkou, ktorá môže spôsobovať mnoho nežiaducich účinkov. Momentálne už prvé desiatky pacientov môžu absolvovať túto krvnú analýzu, no zatiaľ je schválená len jednou slovenskou zdravotnou poisťovňou (ZP Union).
Čo všetko vplýva na zhoršenie stavu roztrúsenej sklerózy?
Významný rizikový faktor je napríklad nezdravý životný štýl, strava, fajčenie či obezita. Čím viac rizikových faktorov pre organizmus, tým väčšie je riziko, že sa objaví nejaké autoimunitné ochorenie.