Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré môže spôsobiť rôzne ďalšie zdravotné komplikácie. Nielen ohrozené skupiny by sa pred ňou mali chrániť očkovaním. Viac o chrípke aj očkovaní sa dozviete v rozhovore s odborníčkou v oblasti epidemiológie prof. MUDr. Zuzanou Krištúfkovou, PhD., MPH.
prof. MUDr. ZUZANA KRIŠTÚFKOVÁ, PhD., MPH
vedúca Katedry epidemiológie, Fakulta verejného zdravotníctva, Slovenská zdravotnícka univerzita, Bratislava
Prečo sa očkovať proti chrípke?
Chrípka je vysoko nákazlivé, klinicky závažné ochorenie, spôsobené vírusom chrípky. Proti vírusom sú antibiotiká neúčinné a závisí od imunitného systému, ako si s ním poradí. Nebezpečné, až život ohrozujúce je, keď vírus chrípky spôsobí zápal pľúc.
Chrípka môže mať aj vážne komplikácie. Oslabí totiž organizmus, ktorý potom ohrozujú rôzne baktérie. Najvážnejšími sú zápal pľúc, zápal svalov, vrátane srdcového svalu, zápal nervov a mozgu. Oslabený organizmus ťažšie zvláda aj boj s chronickým ochorením a nezriedka mu aj podľahne.
Po prekonaní chrípky sa u ľudí chorých na srdce a cievy výrazne zvyšuje riziko vzniku infarktu srdca a mozgovej príhody, tzv. porážky. Po chrípke sa zhoršujú aj ďalšie chronické ochorenia ako napríklad cukrovka. Chorí potom nezomierajú priamo na chrípku, ale „následkom“ chrípky. Okrem ochrany zdravia znižuje očkovanie proti chrípke aj práceneschopnosť počas každoročnej epidémie.
Prečo sa po očkovaní u niekoho môžu objaviť príznaky ochorenia pripomínajúce chrípku ako zvýšená teplota a bolesť svalov?
Tieto príznaky sú bežnou reakciou organizmu, ktorý si po očkovaní vytvára protilátky. Trvajú zvyčajne 1-2 dni a sú oveľa miernejšie ako príznaky ochorenia. Nevyskytujú sa u všetkých očkovaných, ale treba s nimi počítať.
Mýty a fakty o očkovaní nájdete TU
Zvýšil sa v posledných rokoch počet očkovaných proti chrípke?
Na Slovensku sa od roku 2012 chránilo pred chrípkou očkovaním 4-5 % obyvateľov. V rokoch 2020 a 2021, teda počas pandémie, sa zvýšila zaočkovanosť na 5,7 a 6 %.
Prečo máme stále tendenciu chrípku podceňovať?
Ako chrípka sa u nás často označujú bežné prechladnutia, ktoré takmer každý v zimnom období prekoná bez následkov a nevidí dôvod sa proti nim dávať očkovať. Druhým dôvodom je fakt, že aj skutočné ochorenia na chrípku zostávajú často laboratórne nepotvrdené a chorí nevedia, že prekonali ochorenie spôsobené vírusom chrípky. V súvislosti s chrípkou zomrie na Slovensku pritom priemerne 800 osôb a zomierajú zbytočne.
Ktorí ľudia sú najviac v ohrození?
Sú to tehotné ženy, chronicky choré osoby, seniori, zdravotnícki pracovníci a deti. Očkovanie proti chrípke zvyšuje kvalitu života chronicky chorým pacientom a pre seniorov je súčasťou zdravého starnutia.
Má chrípka vplyv na tehotenstvo a plod?
V priebehu tehotenstva nastáva celý rad zmien, ktoré môžu zvyšovať riziko ťažšieho priebehu a komplikácií chrípky. Chrípka môže u tehotnej ženy spôsobiť spontánny potrat, narodenie mŕtveho dieťaťa, úmrtie novorodenca, predčasný pôrod alebo nízku pôrodnú hmotnosť, ale aj úmrtie matky. Preto SZO odporúča očkovanie tehotných žien. Vakcína je neživá a môže byť bezpečne podaná v ktoromkoľvek štádiu tehotenstva. Materské protilátky vytvorené po očkovaní chránia nielen matku, ale tým, že prechádzajú cez placentu aj novorodenca počas prvých mesiacov života, keď ešte dieťa nie je možné očkovať.