Onkologických pacientov na Slovensku pribúda a alarmujúci je klesajúci vek pacientov. Aj preto sa Liga proti rakovine rozhodla priniesť informácie a poskytnúť podporu v téme „intimita“, ktorá stále je pre pacientov a ich partnerov na Slovenku tabu. Chceme vytvoriť priestor na lepšie pochopenie psychického prežívania ľudí s rakovinou.
Prim. MUDr. Martin Petrenko, CSc. MBA
hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre reprodukčnú medicínu.
Lucia Budačová
onkopsychologička Ligy proti rakovine
Sex a intimita pri rakovine
„V praxi sa, žiaľ, často stretávam s tým, že pacienti nemajú s kým zdieľať a riešiť problémy v oblasti intimity – či už fyzické alebo súvisiace so psychikou,“ vysvetľuje Mgr. Lucia Budačová, onkopsychologička Ligy proti rakovine. Pre mnoho pacientov a ich partnerov je ťažké hovoriť o intimite a sexualite. Je však veľmi dôležité, ak máte v tomto smere nejaké problémy alebo otázky, aby ste požiadali ošetrujúceho lekára o podporu a informácie o zmenách, ktoré môžu nastať vo vašom sexuálnom živote.
Rakovina a jej liečba môžu ovplyvniť fyzickú schopnosť mať sex. Bežné fyzické zmeny zahŕňajú:
U žien: vaginálna suchosť, ťažký alebo bolestivý sexuálny styk, zúženie alebo atrofia (zmenšenie, zníženie funkcie) vagíny.
U mužov: erektilná dysfunkcia, poruchy ejakulácie.
Obe pohlavia: únava, strata plodnosti, strata túžby, zmeny sexuálnej citlivosti a schopnosti reagovať, bolestivý pohlavný styk, neschopnosť orgazmu a/alebo rozdielna kvalita uspokojenia, inkontinencia moču alebo stolice, stómia (umelý vývod), zmeny tela.
V dôsledku samotnej choroby alebo súvisiacej liečby sa môžu vyskytnúť nasledovné psychosociálne účinky: úzkosť a strach, stres a depresia, spoločenské utiahnutie, zmeny v obraze seba, nízka sebaúcta alebo sebavedomie, rôzne emocionálne reakcie a pocity (zmeny nálady, smútok, hnev, vina, hanba, neistota a vylúčenie, neistota), zmenený alebo narušený vzťah s vaším partnerom/partnerkou, strata túžby.
(Ne)plodnosť pri liečbe rakoviny
Liečba môže výrazne ovplyvniť, či sa žena neskôr stane matkou. Napriek tomu lekári často o tomto probléme neinformujú. Onkologickí pacienti teda riešia priamo viacero psychických i fyzických výziev súčasne. Onkologické pacientky, ktoré chcú mať v budúcnosti deti, čaká náročný proces zmrazenia vajíčok (alebo rovno embryí) v celkovej anestézii. Tomu predchádza proces podávania hormónov a v prípade viacerých diagnóz náklad niekoľko tisíc eur. V tomto roku sa nám však podaril doslova zázrak, pretože sa preplácajú zmrazenia vajíčok u žien s rakovinou prsníka a niektorých typov rakoviny krvi. Dobrou správou je, že zmrazovanie vajíčok na Slovensku už má svoju niekoľkoročnú históriu a skúsenosti odborníkov,“ hovorí prim. MUDr. Martin Petrenko, CSc., MBA, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre reprodukčnú medicínu.