Zdravý životný štýl prospieva všetkým, aj pacientom trpiacim kardiovaskulárnymi či onkologickými ochoreniami alebo obezitou. Maroš Molnár, profesionálny kondičný tréner, nám porozprával, ako motivovať ľudí k pravidelnému pohybu a vyváženej strave.
MAROŠ MOLNÁR
profesionálny kondičný tréner
Ako môže cvičebný a stravovací plán prispieť k zlepšeniu pohody pacientov s rôznymi zdravotnými ťažkosťami?
Pravidelné cvičenie a správna strava môže výrazne prispieť k celkovému zdraviu každého. Každé ochorenie má nejaké obmedzenia a tie treba dodržiavať. Základom však je, aby váš tanier bol pestrý a správne rozložený. Aj keď obézny človek potrebuje znižovať kalórie, strava musí zostať nutrične vyvážená. S tým úzko súvisí pohyb. Keď sa človek správne hýbe, tak žije. Tréning musí byť nastavený podľa individuálnych potrieb.
Ako zabezpečiť, aby cvičenie nebolo len fyzicky účinné, ale aj zábavné a motivujúce?
Správny tréner nastaví cvičebný plán tak, aby sa pri ňom ľudia aj zabávali. Napríklad si pri drepoch medzi sebou hádžu loptičky alebo medicinbal. Takže vždy je to na kreativite trénera, aby urobil cvičencovi tréningový plán, z ktorého bude mať zábavu, ale aj úžitok.
Aké sú najväčšie výzvy pri motivácii ľudí k dlhodobým zmenám v oblasti cvičenia a stravovania?
Pre niektorých obéznych ľudí je najväčšou motiváciou rodina. Vtedy pomáha, ak danému človeku pripomíname, prečo to vlastne robí. Že to robí, lebo chce byť plnohodnotným rodičom, manželom. Že nechce, aby sa oňho musela rodina starať. Extrémne obézny pacient si zmenou životného štýlu v podstate zachraňuje život. Na trénerovi je, aby mu to správne podal. Pre pacientov s iným ochorením je takisto dôležité nájsť to, prečo to robia, na čom im najviac záleží. Vždy, keď spoznávate cvičenca, nájdete jeho citlivú strunu. Po tej musíte opatrne brnkať, aby ste ho motivovali, dávali mu rôzne výzvy a posúvali ho dopredu.
Aké sú najčastejšie mýty o zdravej strave a cvičení, s ktorými sa stretávate v praxi?
Ľudia si často myslia, že keď v jeden deň spália 3000 a prijmú 2000 kalórií a na druhý deň spália 1000, ale prijmú 3000, že sa to vyrovná. To je však hlúposť. Keď chcete schudnúť, musí byť deficit každý deň. Tiež je omylom, že stačí prijať 2000 kalórií hocijakým spôsobom. Strava však musí byť vyvážená aj nutrične. Ďalším mýtom je, že keď budem cvičiť silové cvičenia, tak budem naberať svaly. Svaly naberáte len vtedy, keď je Vaša strava dokonale vyvážená a nie je v kalorickom deficite, čo znamená, že príjmete viac ako spálite, ale rozumne.
Aká je vaša úloha ako ambasádora organizácie Svetielko nádeje?
Táto úloha je pre mňa a manželku asi najväčšia pocta, pretože vďaka nej pomáhame. Je to tiež veľká zodpovednosť. Pre Svetielko nádeje zháňame finančné prostriedky na to, aby sme pomohli malým onkologickým pacientom a aspoň trošku im spríjemnili život. Sme naozaj vďační, že to môžeme robiť.
PODPORA PRE DETI S RAKOVINOU
Svetielko nádeje, o. z., už 21 rokov skvalitňuje život deťom s onkologickými a inými závažnými ochoreniami.
Podporuje deti počas náročného procesu liečby, rodičom aj deťom poskytuje bezplatne služby psychológa, sociálneho pracovníka, liečebného pedagóga, nutričného terapeuta, fyzioterapeuta, prepravnú službu, ubytovanie, kanisterapiu, prevádzkuje Detský mobilný hospic.
Združenie prepláca lieky, poskytuje materiálnu pomoc, zapožičiava zdravotné pomôcky. Pre rodiny s vyliečeným dieťaťom Svetielko nádeje organizuje rekondičné pobyty. Rodinám, ktoré o dieťa prišli, pomáha formou stretnutí zameraných na smútkové poradenstvo a budovanie komunity rodín. Svetielko nádeje pomáha pri zabezpečovaní prístrojov, materiálov a modernizácii priestorov detskej onkológie v Banskej Bystrici, pri ktorej pôsobí. Zdravotníckemu personálu umožňuje ďalšie odborné vzdelávanie. Úspešnosť liečby detskej rakoviny je u nás vyššia ako 80 %, rovnaká ako v najrozvinutejších krajinách sveta.