Aj medziľudské vzťahy a sex sa v digitálnom veku transformujú. Nové podoby partnerských vzťahov alebo zoznamka dostupná okamžite a priamo v našom vrecku však nenahradí kvalitnú edukáciu a prevenciu. Na tieto témy sme sa pýtali Michaely Dhiman a Denisa Kendyho, tvorcov podcastu Sexuálna výchova.
Michaela Dhiman a Denis Kendy
Marketéri a tvorcovia podcastu Sexuálna výchova
Ako vnímate novodobé vzťahy, napríklad „kamarátstvo s výhodami“?
D: Neutrálne. Ak to niekomu funguje, tak je to v poriadku. Osobne však neviem, či je to dlhodobo udržateľné, aj keď ja sám momentálne vzťah nemám.
M: Nenazvala by som to asi úplne novodobé, toto tu vždy bolo, len to možno teraz konkrétnejšie nazývame. Za mňa je to v poriadku, ale musia byť veľmi dobre nastavené hranice, pravidlá a komunikácia.
Aký máte názor na dnešné zoznamovanie cez aplikácie ako Tinder, Bumble a iné?
D: Je to dobrý sluha, ale zlý pán. Introverti sa ťažšie zoznamujú a toto môže byť pre nich skvelý spôsob, ako nadviazať vzťah. Miška dokonca na Tinderi spoznala svojho manžela. Častá je idealizácia toho, s kým si píšeme. Ak je komunikácia pridlhá a bez žiadneho offline stretnutia, hrozí, že si človeka zidealizujeme – a keď ho konečne vidíme naživo, nie je taký, ako sme si predstavovali. Druhým strašiakom je ghosting, bezdôvodné a náhle prerušenie kontaktov. Deje sa veľmi často a množstvu ľudí vie veľmi ublížiť.
M: Prežila som si tam pekné aj škaredé momenty. Svojho manžela aj minulých partnerov som spoznala na Tinderi, takže ja každého do zoznamovacích aplikácií posmeľujem. Treba však mať triezvu myseľ, pretože viacero odmietnutí, ghosting a nevydarené stretnutia môžu zamávať so sebavedomím.
V týchto aplikáciách máme možnosť spoznať ľudí rozmanitých kultúr. Čo si o tom myslíte?
D: Som absolútne za! Práve miešanie kultúr je to, čo robí našu krajinu rozmanitou. (Pozdravujem pani ministerku kultúry.)
M: Moja odpoveď je jasná, pretože mám manžela Inda. Rásť ako osoba aj krajina môžeme práve učením sa od iných kultúr. Vo vzťahu je to naozaj obohacujúce a učí to tolerancii a novým možnostiam.
Používajte aplikácie, zoznamujte sa, ale ak vám niekto už neodpíše, tak to nemusí byť vaša chyba.
Čo by ste odporučili pre udržanie zdravého sexuálneho života?
D: Prekonať sa a komunikovať o veciach, ktoré sú nepríjemné. Maličkosti sa vedia hromadiť tak dlho, až kým to nevybuchne. Ale znovu, som single…
M: Pochopiť odkiaľ pramení naša túžba a kedy máme chuť na sex – či musíme mať pocit bezpečia, vypočutia, či pre nás sex predstavuje spojenie s partnerom alebo či potrebujeme najprv cítiť spojenie, aby sme chceli sex. Tiež odporúčam nebrániť sa plánovaniu sexu a nezabúdať na fyzické a mentálne zdravie.
Ako môžeme predchádzať pohlavným chorobám?
D: Ideálne kvalitnou a včasnou edukáciou. Na školách často hovoríme o dôležitosti ochrany. Veľa žiakov si myslí, že všetko rieši hormonálna antikoncepcia, ale nie je to tak. Hovoríme hlavne o používaní kondómov, ktoré sú najefektívnejším druhom ochrany pred pohlavne prenosnými chorobami.
M: Pohlavné choroby si často ľudia predstavujú len ako HIV, ale sú aj iné pohlavne prenosné ochorenia (HPV, ureaplazmy), ktoré môžu spôsobiť problémy najmä ženám, ale prenášači môžu byť muži. Preto sa snažíme na školách edukovať, že kondóm musí byť nasadený počas celého pohlavného styku, nie len na konci alebo vôbec. Rovnako by pomohla väčšia edukácia o možnostiach vyšetrenia.