Mgr. Iveta Makovníková pôvodne pôsobila ako učiteľka. V roku 2004 jej diagnostikovali idiopatickú pľúcnu artériovú hypertenziu (PAH). Stala sa prvou pacientkou na Slovensku, ktorá po špecifickej liečbe PAH v roku 2011 úspešne podstúpila obojstrannú transplantáciu pľúc vo Viedni.
Mgr. Iveta Makovníková (62)
predsedníčka ZPPH
V marci 2010 založila Združenie pacientov s pľúcnou hypertenziou, občianske združenie s celoslovenským pôsobením, a dodnes sa venuje pacientom s týmto ochorením.
Čo si vlastne môžeme predstaviť pod ochorením PAH a koho najčastejšie postihuje?
Pľúcna artériová hypertenzia (PAH) je závažné zriedkavé ochorenie. Je to jedna z foriem vysokého krvného tlaku v pľúcnom cievnom riečisku. PAH môže postihnúť kohokoľvek a kedykoľvek a doposiaľ nie je známa príčina jej vzniku. Hlavnými príznakmi ochorenia sú dýchavičnosť, modré pery, opuchy členkov, závraty, mdloby, modrasté pery a koža, opuchy členkov a ďalšie príznaky, ktoré sa zhoršujú námahou a spôsobujú obmedzenie každodennej činnosti. Problematické je aj diagnostikovanie, pretože pre svoje nešpecifické príznaky sa mnohokrát zamieňa za iné ochorenia, ako je napríklad ischemická choroba srdca, postihnutie chlopní srdca, chronická obštrukčná choroba pľúc, astma, obezita. Choroba postihuje aj malé deti, ale najčastejšie sa diagnostikuje pacientom okolo 40. – 50. roku života. Je to veľmi vážne ochorenie a pri nesprávnej liečbe vedie k zlyhaniu srdca a predčasnej smrti. Včasne stanovená diagnóza a správna liečba dokáže zmierniť príznaky ochorenia a skvalitniť život pacienta. Niektorí pacienti majú na záchranu života možnosť podstúpiť obojstrannú transplantáciu pľúc.
Pomôžte a podporte Združenie pacientov s pľúcnou hypertenziou 2 % z vašich daní >
Kedy vzniklo vaše združenie a čo bolo hlavným impulzom?
Prvotný podnet na vznik združenia prišiel z Česka, kde mali už päť rokov skúsenosti s takýmto združením. Navyše ma motivovala vlastná skúsenosť. Pretože je to zriedkavé ochorenie, počas mojej liečby som sa prakticky nestretla s inými pacientmi s týmto ochorením. Nemala som sa s kým porozprávať o problémoch s PAH a porovnať skúsenosti. Bola som presvedčená, že aj iní pacienti to tak pociťujú. A druhým podnetom bola problematika diagnostiky. Pri tomto ochorení veľmi záleží na čase. Čím skôr sa ochorenie diagnostikuje, tým má pacient lepšiu prognózu. Bolo potrebné šíriť povedomie o PAH medzi širokou verejnosťou, medzi laikmi, aby poznali príznaky ochorenia, ale aj odborníkmi, aby vedeli čo najskôr určiť diagnózu.
Čo je hlavným poslaním vašej pacientskej organizácie?
Naším hlavným cieľom je pomoc a podpora pacientov, ale aj ich opatrovateľov v rôznych oblastiach – sociálnej, právnej, psychologickej, v oblasti vzdelávania, rehabilitácie. Poskytujeme im možnosť vzájomného stretávania sa na rôznych aktivitách. Snažíme sa zároveň o zlepšenie legislatívnych podmienok. Nemenej dôležitým cieľom je šírenie povedomia o ochorení rôznymi formami a účelové zapájanie verejnosti do našich aktivít.
Akým spôsobom môže podporiť verejnosť pacientov a ich rodiny, prípadne aktivity vášho združenia?
Do pozornosti dávame hlavne náš tradičný turistický výstup s mottom „Vystúpim za Teba“. Ide o symbolický výstup pacientov s PAH prostredníctvom svojich zástupcov, ktorí vynesú fotografiu pacienta na vrchol. Cieľom je poukázať na to, že zdravý človek vynaloží toľko energie a námahy ako pacient s PAH po prejdení niekoľkých metrov. Tohto roku sa výstup koná 18. mája od Hotela Martinské hole na Minčol, na ktorý všetkých srdečne pozývame.
Aby sme mohli plniť naše ciele, veľmi nám pomôže každá podpora.