Skip to main content
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » NEVERIL SOM, ŽE MÁM RAKOVINU. MARIÁNOVI ZACHRÁNILO ŽIVOT NÁHODNÉ SAMOVYŠETRENIE
Bojujeme proti rakovine

NEVERIL SOM, ŽE MÁM RAKOVINU. MARIÁNOVI ZACHRÁNILO ŽIVOT NÁHODNÉ SAMOVYŠETRENIE

Zdroj: archív org. NIE RAKOVINE

Onkologické ochorenia sa stávajú pre Európu veľkým bremenom. Počet novodiagnostikovaných prípadov rastie a Slovensko, žiaľ, nie je výnimkou.

Marián Božík

pacient

Celosvetovo jedna z najrozšírenejších onkologických diagnóz, rakovina hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm), je na Slovensku druhou najčastejšou príčinou úmrtia. Väčšina pacientov však k lekárovi stále prichádza veľmi neskoro.

Rakovina hrubého čreva nebolí

O zákernosti tohto typu ochorenia sa na vlastnej koži presvedčil aj Marián, neodmysliteľná súčasť pacientskej organizácie NIE RAKOVINE, ktorá ľuďom s rakovinou a ich blízkym pomáha už osem rokov. „Nečakajte, že nádor v čreve pocítite. Príznaky sú na začiatku nenápadné a neprejavujú sa bolesťou. Preto je dôležité po prekročení päťdesiatky absolvovať skríningové vyšetrenie. Mne zachránilo život,“ upozorňuje. „Náhodou som si spravil test, ktorý môj otec striktne odmietol, a bol pozitívny. Hovoril som si: To nie je možné, veď mám 48 rokov, ja predsa nemôžem mať rakovinu! Tak som si kúpil ďalší test, ktorý moje obavy potvrdil,“ vysvetľuje Marián, ktorý napriek úspešnej liečbe nenecháva nič na náhodu. „Som neustále v strehu. Človek nikdy nevie,“ dodáva.

Pozrite si video s pánom Mariánom B. >

Najsilnejší sme spolu

Onkologické ochorenie znamená výraznú psychickú záťaž. Nastupuje strach. Z budúcnosti, premeny, bolesti, samoty, no predovšetkým zo smrti. Okrem správnej liečby je nevyhnutná podpora rodiny a okolia, ktorá chorému pomáha nabrať motiváciu a sily. Zakladajúci členovia pacientskej organizácie NIE RAKOVINE Jana Pifflová-Španková, Bibiana Ondrejková a Patrik Herman dlhodobo obhajujú princípy priamej psychickej pomoci a práce s chorými i nevyhnutnosť vzdelávania širokej verejnosti formou osvety. Ich odborné priority sú jasné: byť silným a profesionálnym hlasom apelujúcim na systémové zlepšenia v oblasti liečby, prevencie, diagnostiky, edukácie a včasného prístupu inovatívnej onkologickej liečby pre každého slovenského pacienta. Hoci ide o beh na dlhú trať, pomôcť zefektívniť či urýchliť procesy dokáže svojou troškou každý. „Sme nezisková organizácia, ktorej aktivity sú závislé od grantov, dotácií, 2 percent z daní a individuálnych darov,“ vysvetľuje Jana Pifflová-Španková. „Dary z 2 percent sú preto dôležitým zdrojom prostriedkov, vďaka ktorým môžeme poskytovať chorým a ich rodinám individuálnu podporu v dôležitých obdobiach ich života – aby neboli sami, aby mali dostatok informácií, aby našli podporu a pomoc,“ hovorí.

Bývalí pacienti radia súčasným

Onkológia sa stala súčasťou takmer každého z nás. Ak hľadáte podporu – či už z pozície pacienta, alebo blízkeho človeka chorého – neváhajte kontaktovať Pacientsku poradňu NIE RAKOVINE.


Pacientska organizácia Nie rakovine vznikla pred 17 rokmi ako odozva na problémy v onkológii na Slovensku. Bojuje za práva onkologických pacientov, aktívne pomáha onkologickým pacientom a ich príbuzných, šíri osvetu o prevencii onkologických ochorení medzi širokou verejnosťou. Organizáciu tvoria bývalí onkologickí pacienti a príbuzní onkologických pacientov, ktorí pre rakovinu o svojich blízkych prišli, a spolupracujúci profesionáli.

Organizáciu založili a vedú:

  • Jana Pifflová Španková – publicistka, moderátorka, RTVS, prezidentka OZ Nie rakovine,
  • Patrik Herman – moderátor, publicista, aktivista, pedagóg, RTVS,
  • Bibiana Ondrejková – herečka, moderátorka, TV Joj,
  • a 70 dobrovoľníkov a terénnych onkoasistentov.
Pacientski poradcovia – vyliečení pacienti pomáhahú onkologickým pacientom v liečbe; zdroj: archív NIE RAKOVINE

Pacientske poradne NIE RAKOVINE v súčasnosti fungujú na týchto miestach:

  • Národný onkologický ústav v Bratislave,
  • Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach,
  • Fakultná nemocnica v Nitre, odd. onkológie,
  • Fakultná nemocnica v Trnave, Klinika onkológie,
  • Fakultná nemocnice v Prešove, Odd. klinickej onkológie.

Radi by sme do roka otvorili poradňu vo FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Next article
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » NEVERIL SOM, ŽE MÁM RAKOVINU. MARIÁNOVI ZACHRÁNILO ŽIVOT NÁHODNÉ SAMOVYŠETRENIE
ADVERTORIAL

NAJLEPŠOU PREVENCIOU JE ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Niektoré faktory vzniku kolorektálneho karcinómu ovplyvniť nemôžeme, je však veľa tých, ktoré závisia od nás. Zdravé stravovanie a primeraný pohyb výrazne znižujú riziko tohto civilizačného ochorenia. Pravidelné vyšetrenia zase pomáhajú chorobu odhaliť vo včasných štádiách a zvyšujú tak šancu na vyliečenie.

prof. MUDr. Špánik Stanislav, CSc.

Kolorektálny karcinóm je zhubné nádorové ochorenie hrubého čreva a konečníka. Rizikové faktory môžeme rozdeliť na tie, ktoré nedokážeme ovplyvniť, ako sú vyšší vek – nad 50 rokov, nádory v minulosti, resp. polypy, zápalové ochorenia čriev – napríklad ulcerózna kolitída a Crohnova choroba, rodinná predispozícia – niektoré génové mutácie zvyšujú riziko, ožarovanie brucha kvôli inému druhu rakoviny v minulosti, a faktory, ktoré vieme ovplyvniť. Sem patrí nesprávne stravovanie – vyprážané jedlá, nekvalitné tuky, údeniny, veľa červeného mäsa, veľa jednoduchých sacharidov, málo vlákniny. Ďalej sú to sedavý spôsob života – pravidelná fyzická aktivita znižuje riziko rakoviny hrubého čreva, cukrovka, obezita, fajčenie a alkohol.

Včasné štádiá, niekedy dokonca aj pokročilé, nemusia mať žiadne príznaky. Najčastejšie príznaky sú slabosť, únava, zmeny vo vyprázdňovaní čreva – hnačka, zápcha, prípadne ich striedanie, nevysvetliteľné chudnutie, nechutenstvo, nadúvanie, bolesti brucha, plynatosť, kŕče v bruchu, krv v stolici, čierna stolica, anémia – nedostatok červených krviniek a/alebo krvného farbiva hemoglobínu. Pri nádoroch konečníka to môžu byť aj červená krv v stolici, úzka, ceruzkovitá stolica, bolesť konečníka, pocit nedostatočného vyprázdnenia po stolici, častejšie vyprázdňovanie, hnačka, zápcha.

Zdroj: Adobe Stock

Rozlišujeme primárnu a sekundárnu prevenciu. Primárna prevencia zahŕňa opatrenia, aby nádorové ochorenie nevzniklo. Sem patria všetky aktivity zdravého životného štýlu. Predovšetkým zásady zdravého stravovania. Vyhýbanie sa častej konzumácii predovšetkým červeného a upravovaného mäsa, polotovarov, ťažkých a mastných jedál, alkoholu, fajčeniu. Do stravy treba pridať dostatok vlákniny, ovocia a zeleniny. Odporúča sa aj starostlivosť o pravidelnú stolicu, pitie dostatočného množstva „správnych“ tekutín, do stravy zaradiť aj probiotiká, ako jogurty a kefíry. Veľmi dôležitý je pravidelný a primeraný pohyb. Takisto je dôležité dbať na udržiavanie primeranej hmotnosti.

Sekundárna prevencia je zameraná na včasné zistenie nádorového ochorenia, v predklinickom štádiu, keď nie sú žiadne klinické ťažkosti ani zjavné prejavy ochorenia a je najvyššia šanca na vyliečenie. Špeciálnou formou sekundárnej prevencie je skríning. Skríningové vyšetrenie hrubého čreva a konečníka je určené pre osoby vo veku 50 – 70 rokov. Toto platí pre tých, ktorí majú „štandardné riziko“. Pre rizikových jedincov, ktorí majú výskyt rakoviny v rodine, genetické poruchy alebo mali nádorové ochorenia v minulosti, je spôsob skríningu špecifický, určí ho lekár.

Skríningovou metódou je testovanie krvi v stolici – tzv. test na okultné (neviditeľné) krvácanie. Vzorka stolice sa odoberie v pohodlí domova do špeciálnej nádoby a prinesie sa k lekárovi. Ďalším možným vyšetrením je kolonoskopia. Ide o priame vyšetrenie konečníka a čreva optickým prístrojom, ktorý sa zavedie do konečníka. Výhodou je to, že lekár priamo zrakom vidí a kontroluje sliznicu a môže aj odstrániť  výrastky (polypy) a odobrať vzorku zo zmenenej sliznice. Toto vyšetrenie nasleduje aj po pozitívnom vyšetrení stolice na okultné krvácanie. Pri vážnejšom náleze sa zvažujú ďalšie postupy a metódy. Krv v stolici ešte nemusí znamenať rakovinu. Lekári odporúčajú ďalšie diagnostické vyšetrenia.

Zdroj: Adobe Stock

Základnou metódou liečby rakoviny hrubého čreva a konečníka je radikálna chirurgická liečba. Ďalšími možnosťami sú ožarovanie (rádioterapia) a systémová liečba (chemoterapia, cielená liečba, imunoterapia). Pri liečbe nádorov hrubého čreva sa uplatňuje chirurgická a systémová liečba. Pri nádoroch konečníka, podľa závislosti od štádia ochorenia, niekedy aj všetky liečebné modality v rôznom poradí. Na liečbu metastatického štádia je to najčastejšie systémová liečba. Výber jednotlivých preparátov závisí od biologických a genetických charakteristík nádorového tkaniva. Všetky liečebné postupy sa vyvíjajú a modernizujú. Ich správnym použitím sa výrazne zvýšila možnosť vyliečenia, alebo aspoň výrazného predĺženia prežívania pacientov. Pri tejto diagnóze azda najviac platí, že my sami môžeme svojím prístupom a aktivitou veľa dosiahnuť a zmeniť. Naozaj veľa závisí od nás samotných.


Tento článok vznikol za podpory spoločnosti Pierre Fabre.
SK-PFO-03/2024- EDU -242

Next article