Nádor prostaty pomáha odhaliť preventívne urologické vyšetrenie. V prípade pozitívneho nálezu nasledujú ďalšie diagnostické postupy.
MUDr. Vladimír Baláž, PhD.
prednosta Urologickej kliniky FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica
Ako predísť rakovine prostaty?
Rakovina prostaty je najčastejší nádor mužov v rozvinutom svete. Na Slovensku je na druhom, respektíve treťom mieste, po nádoroch hrubého čreva a konečníka. Ročne u nás pribudne 2 500 až 3 000 nových prípadov a zomrie takmer 600 mužov. Žiaľ, priame príčiny vzniku rakoviny prostaty, podobne ako pri iných nádorových ochoreniach, nie sú známe. Je však jasný vplyv testosterónu na prostatu a tiež na vznik rakoviny prostaty, takisto vplyv prostredia a spôsob života na vznik nádorových ochorení.
Ako prebieha vyšetrenie prostaty?
Vyšetrenie prostaty patrí k základným výkonom v urológii. Dôležitý je rozhovor s pacientom (anamnéza), keď zisťujeme, či sa v priamom príbuzenskom vzťahu nevyskytla rakovina prostaty. Výskyt tohto ochorenia sa v takom prípade zvyšuje 1,5- až 2-krát. Po fyzikálnom vyšetrení nasleduje odber krvi, kde vyšetrujeme prostatický špecifický antigén (PSA). PSA je bielkovina exprimovaná prostatickými bunkami (nádorovými aj zdravými). Jej normálna hodnota je 3 ng/ml a môže sa líšiť podľa nastavenia laboratória. Jej zvýšenie nad uvedenú hodnotu môže signalizovať rakovinu prostaty, benígnu hyperpláziu alebo zápal prostaty. Nasleduje sonografické vyšetrenie (USG) obličiek, močového mechúra a prostaty. USG vyšetrenie prostaty pomáha zistiť jej veľkosť a prípadné zmeny echogenicity. Posledným zisťovaním je vyšetrenie prostaty cez konečník (vyšetrenie per rectum). Týmto vyšetrením sa dajú rozpoznať nádorové zmeny v periférii žľazy. Navyše je to dôležité vyšetrenie aj na zistenie nádoru konečníka.
Koho najviac toto ochorenie postihuje?
Rakovina prostaty je nádorové ochorenie starších mužov. Jej výskyt pod 40 rokov života je sporadický a výnimočný. Po štyridsiatom roku však kontinuálne stúpa a existujú štúdie, že u 80-ročných mužov je výskyt rakoviny prostaty viac ako 80 percent. Treba poznamenať, že väčšina týchto nádorov sa nikdy klinicky neprejaví a sú tzv. incidentálne.
Aké príznaky človek pociťuje v prípade karcinómu prostaty?
Počiatočné štádiá ochorenia sú úplne „nemé“. Včasné štádiá sa dajú zistiť len pomocou dôkladného preventívneho urologického vyšetrenia. Ak nádor rastie v centre prostaty, môže spôsobovať ťažkosti s močením (slabý prúd moču, prerušované močenie a pod.). Preto každý muž, ktorý má ťažkosti pri močení a má príslušný vek, by mal byť vyšetrený aj na prítomnosť karcinómu prostaty. Karcinóm prostaty najčastejšie metastázuje do kostí. Prejavom sú bolesti v kostiach, prípadne zlomeniny, hlavne dlhých kostí alebo stavcov.
Aké možnosti diagnostiky máme k dispozícii?
Diagnostický proces prebieha podľa štandardných diagnostických a terapeutických postupov, resp. odborných usmernení (guidelines) odborných spoločností. Keď po základnom vyšetrení máme podozrenie na prítomnosť karcinómu prostaty (opakovane zvýšené PSA, podozrivý nález na prostate a pod.), indikujeme magnetickú rezonanciu prostaty (MR). V prípade podozrivého nálezu na MR je nutné urobiť biopsiu prostaty (odber vzoriek tkaniva). Dnes sa biopsia robí pomocou spojenia (fúzie) USG a MR obrazu, čím sa výrazne zvyšuje pravdepodobnosť správneho odberu tkaniva. Po stanovení diagnózy treba ešte zistiť rozsah ochorenia (scintigrafia kostí, resp. PET CT). Po vyhodnotení rozsahu ochorenia pacientovi odporučíme najlepší možný postup liečby.