Na rekonštrukciu prsníka možno použiť tkanivo z tela pacientky alebo expander, čiže prázdny implantát, ktorý sa naplní fyziologickým roztokom, neskôr sa nahradí silikónovým implantátom.
MUDr. Drahomír Palenčár, PhD.
prednosta Kliniky plastickej chirurgie LF UK a UNB Bratislava
Pacientky po mastektómii musia podstúpiť onkologickú terapiu, až po súhlase onkológa príde na rad rekonštrukcia.
Aké estetické možnosti majú ženy po chirurgickom odstránení prsníka?
Treba povedať, že rekonštrukcia prsníka po mastektómii je neoddeliteľnou súčasťou onkologickej liečby. Výsledok rekonštrukcie závisí od viacerých faktorov. Najzávažnejší je stav po rádioterapii. V prípade prsníkov ožarovaných v minulosti je vyššie riziko komplikácií.
Opíšete nám priebeh rekonštrukcie prsníka?
Rekonštrukcia prsníka sa môže uberať dvoma cestami. Prvá je tzv. autológna rekonštrukcia, teda rekonštrukcia vlastným tkanivom bez použitia cudzieho materiálu. Na vytvorenie nového prsníka sa dá použiť koža s podkožným tukom a niekedy aj časť svalu alebo väčšina príslušného svalu. Materiál, ktorý používame na takúto rekonštrukciu, nazývame lalok. Najčastejšie sa používajú laloky z brucha alebo chrbta. Pacientka musí tolerovať jazvu v mieste odberu laloka. Druhá cesta, ktorá vedie k novému prsníku, je použitie expanderov a/alebo implantátov. Sú to cudzie materiály, väčšinou na silikónovej báze. Majú tú výhodu, že nie je nutná žiadna ďalšia jazva. Treba si však uvedomiť, že cudzí materiál má svoju životnosť a organizmus nie je ochotný tolerovať ho donekonečna.
Ako funguje tkaninový expander?
Tkanivový expander je v zásade prázdny silikonový implantát, ktorý sa po vložení postupne napĺňa fyziologickým roztokom, kým nedosiahneme želanú veľkosť. Každý expander má v sebe vstupný port, ktorý obsahuje kovovú platničku. Podľa nej ho vieme lokalizovať a jednoduchým vpichom cez kožu naplniť. Táto kovová platnička však nemôže ísť do magnetickej rezonancie (MRI), preto sa musia onkologické alebo iné kontroly odložiť na obdobie, keď expander vymeníme za normálny implantát. Nové expandery Flora však neobsahujú kovovú platničku, takže ich môžeme skenovať aj magnetickou rezonanciou. Je to výhodné v prípade podozrenia na recidívu tumoru, alebo keď pacientka potrebuje MRI z iných dôvodov. Ďalšou výhodou tkanivového expanderu Flora je jeho povrch. Je odolnejší voči tvoreniu jaziev v teréne po rádioterapii. To znamená, že by mohol mať dlhšiu životnosť než klasické expandery.
Ako prebieha prechod pacientky do bežného života?
Po vložení expanderov je nutná hospitalizácia, spravidla trvá 1-2 týždne. Tesne po operácii bývajú zavedené drény, tie ťahajú tekutinu z prsníka, aby sa v ňom nehromadila. K prvému plneniu expanderov spravidla pristupujeme mesiac po operácii, potom pokračujeme raz mesačne. Po 6-12 mesiacoch môžeme expander nahradiť silikónovým implantátom.