Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdravie » BÁLI SA, ŽE IM POKAZIA VODU, A POTOM IM OMLADLI CIEVY. ÚSPEŠNÝ EXPERIMENT V KOKAVE NAD RIMAVICOU A DEVIČÍ
ADVERTORIAL

Obyvatelia obce Kokava nad Rimavicou tomu najprv neverili. Keď prišiel v roku 2019 do obce tím docenta Stanislava Rapanta z Katedry geochémie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského s tým, že bude do verejného vodovodu pridávať horčík a vápnik, veľa ľudí krútilo hlavami a mnohí sa obávali, že im takto pokazia ich vodu. Po roku a pol sa však ukázalo, že tieto minerály majú pozitívny vplyv na ich cievy. Arteriálny vek ciev ľudí v Kokave nad Rimavicou sa znížil v priemere o 7 rokov.

„Viete, ako to býva. Ľudia tomu veľmi neverili, ale nakoniec sa našlo asi 50 ľudí, ktorí sa do projektu zapojili a nechali si na začiatku zmerať arteriálny vek svojich ciev. Mnohých vtedy prekvapilo, že ich cievy boli väčšinou staršie, ako by podľa ich veku mali byť. V priemere asi tak o 10 a viac rokov,“ spomína Janka Krotáková, ktorá tímu docenta Rapanta pomáhala zohnať ľudí do potrebnej vzorky. Mnohí podľa nej aj nadávali, že vplyvom minerálov bude ich voda vo vodovode tvrdšia a bude sa v nej horšie prať a umývať. Podľa vodnej mapy majú mäkkú vodu bez dostatočného obsahu horčíka a vápnika až dve tretiny okresov Slovenska.

Akú vodu máte u vás doma? Preverte si to na interaktívnej mape >

Potom ako výskumný tím docenta Rapanta začal pridávať do verejného vodovodu horčík a vápnik, výsledky prekvapili aj samotného docenta Rapanta. Arteriálny vek ciev ľudí v Kokave nad Rimavicou za rok a pol klesol o sedem rokov. „V obci Devičie, kde sme paralelne robili taký istý experiment, sme dokonca zaznamenali priemerné zníženie arteriálneho veku ciev o pätnásť rokov,“ hovorí docent Stanislav Rapant.

kokava nad rimavicou
Zdroj: archív Gemerka

Na merania a výsledky si spomína aj Viera Kantorová z Kokavy nad Rimavicou. Pri prvom meraní sa zistilo, že jej cievy sú až o dvadsať rokov staršie, ako by mali byť vzhľadom na jej vek. „Namerali mi vek ciev ako sedemdesiatničke. Po roku a pol to už bolo o dvadsať rokov menej. Ja naozaj neviem, ako je to možné, ani či to spôsobuje tá voda, ale je to tak,“ spomína Viera Kantorová. Zlepšenie si všimla aj Elena Sirotiaková: „Ja som mávala časté kŕče a teraz je to už oveľa lepšie ako predtým.“

Hypotézu, že horčík a vápnik môžu mať vplyv na kvalitu ľudských ciev, sa výskumnému tímu podarilo overiť. Výskumníci však hľadali aj ideálne pomery týchto minerálov, pretože od nich závisí schopnosť ľudského tela efektívne ich vstrebávať. Skúmaním sa dopracovali k záveru, že ideálny je pomer 1 : 3 v prospech vápnika.

kokava nad rimavicou
Zdroj: archív Gemerka

„U nás si neviem predstaviť, že by sme do vodných zdrojov vedeli pridávať tieto minerály tak, ako sme to robili v obciach Kokava nad Rimavicou a Devičie, ale riešením by mohlo byť doplnenie pitného režimu o vhodné minerálne vody, ktorých máme na Slovensku dostatok,“ povedal docent Rapant a dodal, že spomedzi všetkých bežne dostupných minerálnych vôd má ideálny pomer horčíka a vápnika slovenská Gemerka.

Next article
Domovská stránka » Ženské zdravie » BÁLI SA, ŽE IM POKAZIA VODU, A POTOM IM OMLADLI CIEVY. ÚSPEŠNÝ EXPERIMENT V KOKAVE NAD RIMAVICOU A DEVIČÍ
ADVERTORIAL

MARTIN VELLORIA

bylinkár srdcom

Naši predkovia liečbu bylinkami využívali ako prvú a často jedinú možnosť, ktorá bola pre nich dostupná.

Dnes sa k nej utiekame, až keď zlyhá medicínska liečba. V tejto situácii veľa ľudí očakáva rýchly výsledok a nedopraje bylinkám dostatok času, aby sa ich liečivá sila naplno prejavila. Pretože táto sila rastie v čase, deň po dni. Podobne ako vznikajú v jaskyniach, kvapku po kvapke, nádherné kvaple. Takto nás príroda krok za krokom uzdravuje, buduje naše zdravie a dokáže nás milo prekvapiť či „zázračne“ uzdraviť.

Vhodne skombinované bylinky sa vzájomne podporujú a ich liečivé účinky silnejú, podobne ako v povesti o Svätoplukových prútoch, keď jednotlivo ktorýkoľvek prút bolo možné ľahko zlomiť, ale v spoločnom zväzku bol nezlomiteľný. 

Tento princíp sme uplatnili aj pri tvorbe liečivej zmesi byliniek pre zdravie žien AFRODITA.

V rámci prevencie stačí popíjať 1 šálku denne po dúškoch. Pokiaľ potrebujete liečiť zdravotný problém, je vhodné popíjať 3 až 4 šálky denne. Odporúčaná dĺžka liečebného cyklu je mesiac, potom je vhodná týždňová pauza a cyklus možno opakovať až do vyliečenia.

Unikátne zloženie zmesi AFRODITA umožňuje použiť ju aj na prípravu sedacieho kúpeľa.

Kedy vám AFRODITA pomôže?

Pri nepravidelnom a bolestivom cykle, pri nadmernom krvácaní počas cyklu, pri bolestivom PMS, pri častých zápaloch močových ciest, vaječníkov, maternice, pri ťažkostiach s počatím a donosením zdravého bábätka.

Príroda je ako otvorená kniha, jej čítaním sa učíme deň za dňom.

Ktoré byliny nájdete v ženskom čaji AFRODITA? 

Ako prvú, našu kľúčovú bylinu na liečbu všetkých „ženských“ neduhov, vrátane neplodnosti – Alchemilku obyčajnú. Jej skladané vejárovité listy ako ženská sukňa a „lapač nebeskej rosy“, pre alchymistov na výrobu kameňa mudrcov, ju posunuli ľudove až medzi liečebne zázračnú. 

V našej zmesi sa ďalej nachádza Nechtík lekársky, ktorý je protizápalovou bylinou, udržuje ženské orgány v zdraví bez zápalov a výtokov. Výborným je takisto Rebríček obyčajný. Svojimi antibakteriálnymi a dezinfekčnými účinkami udržuje zdravé mikrobiálne osadenstvo ženských orgánov a chráni ich pred zápalom. Nadmerné „ženské“ krvácanie reguluje Pastierska kapsička a taktiež udržiava žily a cievy čistými.

Okrem toho sú vhodnými bylinkami na ženské zdravie Hluchavka bielaNátržník husí a Kapucínka  väčšia, ktorá udržiava zdravé močové cesty a uzdraví aj chronické ťažkosti.

čaj pre ženy AFRODITA
Next article