Obyvatelia obce Kokava nad Rimavicou tomu najprv neverili. Keď prišiel v roku 2019 do obce tím docenta Stanislava Rapanta z Katedry geochémie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského s tým, že bude do verejného vodovodu pridávať horčík a vápnik, veľa ľudí krútilo hlavami a mnohí sa obávali, že im takto pokazia ich vodu. Po roku a pol sa však ukázalo, že tieto minerály majú pozitívny vplyv na ich cievy. Arteriálny vek ciev ľudí v Kokave nad Rimavicou sa znížil v priemere o 7 rokov.
„Viete, ako to býva. Ľudia tomu veľmi neverili, ale nakoniec sa našlo asi 50 ľudí, ktorí sa do projektu zapojili a nechali si na začiatku zmerať arteriálny vek svojich ciev. Mnohých vtedy prekvapilo, že ich cievy boli väčšinou staršie, ako by podľa ich veku mali byť. V priemere asi tak o 10 a viac rokov,“ spomína Janka Krotáková, ktorá tímu docenta Rapanta pomáhala zohnať ľudí do potrebnej vzorky. Mnohí podľa nej aj nadávali, že vplyvom minerálov bude ich voda vo vodovode tvrdšia a bude sa v nej horšie prať a umývať. Podľa vodnej mapy majú mäkkú vodu bez dostatočného obsahu horčíka a vápnika až dve tretiny okresov Slovenska.
Akú vodu máte u vás doma? Preverte si to na interaktívnej mape >
Pravidelné merania
Potom ako výskumný tím docenta Rapanta začal pridávať do verejného vodovodu horčík a vápnik, výsledky prekvapili aj samotného docenta Rapanta. Arteriálny vek ciev ľudí v Kokave nad Rimavicou za rok a pol klesol o sedem rokov. „V obci Devičie, kde sme paralelne robili taký istý experiment, sme dokonca zaznamenali priemerné zníženie arteriálneho veku ciev o pätnásť rokov,“ hovorí docent Stanislav Rapant.
Na merania a výsledky si spomína aj Viera Kantorová z Kokavy nad Rimavicou. Pri prvom meraní sa zistilo, že jej cievy sú až o dvadsať rokov staršie, ako by mali byť vzhľadom na jej vek. „Namerali mi vek ciev ako sedemdesiatničke. Po roku a pol to už bolo o dvadsať rokov menej. Ja naozaj neviem, ako je to možné, ani či to spôsobuje tá voda, ale je to tak,“ spomína Viera Kantorová. Zlepšenie si všimla aj Elena Sirotiaková: „Ja som mávala časté kŕče a teraz je to už oveľa lepšie ako predtým.“
Ideálny pomer horčíka a vápnika je 1 : 3
Hypotézu, že horčík a vápnik môžu mať vplyv na kvalitu ľudských ciev, sa výskumnému tímu podarilo overiť. Výskumníci však hľadali aj ideálne pomery týchto minerálov, pretože od nich závisí schopnosť ľudského tela efektívne ich vstrebávať. Skúmaním sa dopracovali k záveru, že ideálny je pomer 1 : 3 v prospech vápnika.
„U nás si neviem predstaviť, že by sme do vodných zdrojov vedeli pridávať tieto minerály tak, ako sme to robili v obciach Kokava nad Rimavicou a Devičie, ale riešením by mohlo byť doplnenie pitného režimu o vhodné minerálne vody, ktorých máme na Slovensku dostatok,“ povedal docent Rapant a dodal, že spomedzi všetkých bežne dostupných minerálnych vôd má ideálny pomer horčíka a vápnika slovenská Gemerka.