Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » ZDRAVIE OČÍ JE ÚZKO SPÄTÉ SO ZDRAVÝM ŽIVOTNÝM ŠTÝLOM
ADVERTORIAL

V súčasnosti sme vystavení množstvu vizuálnych podnetov a technologickým vplyvom, preto je dôležité venovať pozornosť faktorom, ktoré ovplyvňujú naše oči. Od vyváženej stravy, bohatej na vitamíny a minerály, cez pravidelnú fyzickú aktivitu až po ochranu pred škodlivým UV žiarením.

MUDr. Marek Káčerik, PhD.

prednosta Očnej kliniky FN v Trenčíne, primár Očnej kliniky Vidissimo Trenčín

Zdravý životný štýl hrá kľúčovú úlohu v udržaní optimálneho zraku, ako aj v prevencii očných problémov. O tom, čo očiam škodí, sme sa rozprávali s MUDr. Marekom Káčerikom, PhD.

Mali by sme sa vyhýbať nadmernému užívaniu alkoholu či fajčeniu, naopak, je dôležitá zdravá a vyvážená strava bohatá na vitamíny, antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny. Zlý vplyv má taktiež časté vystavovanie sa slnečnému žiareniu bez slnečných okuliarov, nosenie nevyhovujúcej okuliarovej či šošovkovej korekcie, alebo aj nesprávna hygiena očí a očného okolia.

Pred aplikáciou očných kvapiek je dôležité dôkladné umytie rúk.

V ambulantnej praxi sa najčastejšie stretávame s pacientami s určitou refrakčnou chybou, ktorú následne korigujeme okuliarmi, kontaktnými šošovkami alebo operačne. Časté sú zápalové ochorenia očí, pri ktorých sa využívajú najmä liečivá vo forme kvapiek a mastí. Bežne vídame pacientov s prejavmi suchého oka či alergickými prejavmi, pri ktorých je nutná pravidelná aplikácia vhodných očných kvapiek. Pri výskyte zeleného zákalu sa často volí liečba kvapkami, pri sivom zákale je definitívnym riešením operačný zákrok.

Pred samotnou aplikáciou očných kvapiek je dôležité dôkladné umytie rúk. Následne zakloníme hlavu, pohľad upriamime dohora, odhrnieme dolné viečko, do spojovkového vaku aplikujme jednu kvapku očných kvapiek a oči necháme chvíľu zatvorené. Kvapky uchovávame podľa pokynov na obale výrobku.

desodrop

Kontakt očí so špecifickými alergénmi v ovzduší môže vyvolať u vnímavého pacienta zápalovú reakciu spojoviek a taktiež poruchu slzného filmu. V dôsledku toho môže dochádzať k pocitom rezania, pálenia či svrbenia očí. Vhodnou terapiou je celková liečba alergie a tiež aplikácia očných kvapiek.

Na trhu sú voľne dostupné umelé slzy a antiseptické očné kvapky, ktoré môžu priniesť úľavu pri podráždení očí prípadne zápale spojiviek spôsobených niektorými vírusmi. Pri očnej infekcii je nevyhnutné dodržiavanie zvýšeného hygienického štandardu. V prípade pretrvávajúcich ťažkostí, akými sú začervenanie očí, hnisavý výtok, bolesť, zhoršené videnie či svetloplachosť, je nutné vyhľadať očného lekára. Na základe vyšetrenia je následne nastavená vhodná terapia v podobe antibiotík, kortikoidov alebo iných liečiv.

Next article
Domovská stránka » Venované rodine » ZDRAVIE OČÍ JE ÚZKO SPÄTÉ SO ZDRAVÝM ŽIVOTNÝM ŠTÝLOM
ADVERTORIAL

Zdravie vášho psa ohrozuje zdanlivá maličkosť. Tou je zanedbanie ústnej hygieny. Veľká časť ľudí si mylne myslí, že psy čistiť zuby nepotrebujú.


Závažné ochorenia srdca, pľúc alebo obličiek však môžu mať korene práve v zuboch. Poradíme vám, ako sa o ne starať, aby to bolo pre vás aj vášho psa príjemné.

Nebezpečné baktérie sa radujú

Teda, to je sila…Vyceril na vás váš pes zuby a s tým sa na vás vyvalil nepríjemný zápach? Pokiaľ si hovoríte, veď je to pes, u neho je to normálne, ste na omyle. Zápach spôsobujú nahromadené baktérie, ktoré sa v ústnej dutine usadili v súvislosti s nedostatočnou zubnou hygienou. Ak sa zápach nerieši, môže spôsobiť problémy s ďasnami alebo paradontózu. Pretrvávajúce problémy vedú k ústupu ďasien, úbytku kostí okolo zubov alebo k ich vypadávaniu. Psí chrup ohrozuje rovnako ako ten náš aj zubný povlak a zubný kameň.

Čistite po výmene mliečnych zubov

Začať s ústnou hygienou by ste mali po výmene mliečneho chrupu za trvalý, ktorá nastáva medzi 2. a 7. mesiacom života psíka. Sledujte, ako prebieha – niekedy bez problémov a takmer bez povšimnutia, niekedy ju však sprevádza bolesť, nevoľnosť a zvracanie. V tomto období má pes neustálu potrebu niečo hrýzť, doprajte mu preto hračky podporujúce výmenu chrupu. Problém nastáva, keď mliečny chrup neustúpi. Trvalý zub potom rastie nesprávnym smerom. Mliečny chrup následne musí vytrhnúť odborník.

Osem z desiatich maznáčikov trápia zuby

Až 80 % domácich maznáčikov v strednom veku trápia problémy so zubami. Zabrániť by im mala práve každodenná starostlivosť. Možno vás však predstava, ako sa svojmu psovi snažíte napchať kefku do papule, desí. Nie každý pes si nechá na zuby siahnuť, a to obzvlášť vtedy, ak na to už odmala nie je zvyknutý. Našťastie existuje aj príjemné riešenie.

Pochúťka, ktorá vyčistí zuby sama

Pokiaľ chcete, aby čistenie zubov prebehlo bez starostí, vyskúšajte pochúťku Dentalife Daily Oral Care. Táto pochúťka má špeciálnu mäkkú pórovitú textúru, ktorá obmedzuje tvorbu zubného kameňa a zubného povlaku a zároveň je šetrná k ďasnám. Čistenie zubov je pre psa veľmi príjemné. Počas toho, ako si na tyčinke pochutnáva, sa mu zuby vyčistia bez toho, aby to tušil. Pochúťka sa dokáže postarať aj o zle dostupné zadné zuby. Jej tvar, veľkosť a štruktúra okrem iného napomáhajú k znižovaniu tvorby zubného kameňa. Pochúťka vďaka obsahu vitamínu D posilňuje zuby. Navyše je bez umelých farbív, aróm alebo chémie a môže sa pochváliť nízkym obsahom tuku.

Minúta žuvania = minúta čistenia

Nový rad produktov Dentalife ActivFresh neutralizuje baktérie spôsobujúce zápach z papule. Na rozdiel od snahy zápach zamaskovať rieši jeho príčinu. Obsiahnuté látky ako spirulina a med slúžia ako antioxidant, posilňujú psiu imunitu a bojujú proti baktériám. Tyčinky majú 9 odlišných zakrivení na masírovanie ďasien a rovnako ako základný rad Dentalife Daily Oral Care tak aj Dentalife ActivFresh sú dostupné v troch veľkostiach. Na účinné čistenie stačí jedna tyčinka denne. Každá minúta žuvania sa rovná jednej minúte čistenia zubov. Nepodceňte zdravie zubov vášho psíka a doprajte mu príjemnú a chutnú každodennú hygienu.

Next article