Skip to main content
Domovská stránka » Tabu » SCLEROSIS MULTIPLEX: OCHORENIE MNOHÝCH TVÁRÍ
ADVERTORIAL

Prejavuje sa rozličnými príznakmi, ale v prvom rade postihuje nervový systém, ktorý napádajú vlastné imunitné bunky. Preto ochorenie označujeme ako autoimunitné. Spôsobuje zápal a poškodenie.

MUDr. Edita Kahancová

Poradňa pre demyelinizačné ochorenia nervového systému – Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice

Pri sclerosis multiplex dochádza k zápalu a poškodeniu myelínových obalov nervových výbežkov, ktoré spôsobuje poruchy vedenia signálu medzi neurónmi a ďalšími bunkami. Zo začiatku sa môžu vyskytovať príznaky ako tŕpnutie rúk, porucha zraku, neskôr sa môžu pridružiť problémy s močením, spánkom alebo sústredenosťou. Priebeh a príznaky ochorenia sú rôznorodé a individuálne. O liečbe tohto ochorenia sme sa rozprávali s MUDr. Editou Kahancovou z Univerzitnej nemocnice v Košiciach.

Dôležité je zasiahnuť včas, podchytiť a začať liečiť ochorenie čím skôr.

Existujú dva hlavné prístupy k liečbe: imunosupresívna liečba a imunorekonštitučná liečba. Imunosupresívna liečba potláča aktivitu imunitného systému, aby zabránila útokom na nervový systém. To však môže spôsobiť dlhodobé oslabenie imunitného systém, ktorý je menej schopný bojovať proti infekciám a iným chorobám. Imunorekonštitučná liečba resetuje alebo preladí imunitný systém. Táto liečba najprv zničí istý typ imunitných buniek, ktoré spôsobujú poškodenie, a v ďalšej fáze umožní telu vytvoriť nové, zdravé bunky, ktoré neútočia na nervový systém. Imunitný systém je teda potlačený len na krátke obdobie, po ktorom nasleduje vybudovanie zdravého a plne fukčného systému, zabezpečujúceho imunitu organizmu.

sclerosis multiplex
Zdroj: Adobe Stock

Imunorekonštitučná liečba je vhodná pre ľudí v skoršom štádiu ochorenia, vtedy má najlepší účinok. Podáva sa v niekoľkých krátkych cykloch, preto ľudia, ktorí sú aktívni a pracujú, ocenia, že nemusia na ňu často myslieť a dennodenne ju užívať. Existujú rôzne formy tejto liečby, ktoré sa užívajú len krátkodobo. Následne sa imunitný systém sám preladí, pričom tento účinok vydrží niekoľko rokov, bez toho, aby sa liek ďalej užíval. Liečba nie je vhodná pre ľudí, ktorí trpia aktívnym onkologickým ochorením alebo aktuálne bojujú s nejakým typom infekcie. Váš lekár vám vysvetlí, ktorá liečba je pre vás vhodná, keďže každá liečba má svoje špecifiká.

Všetky dostupné lieky účinne umožňujú ľuďom so sclerosis multiplex viesť dlhodobo kvalitný život bez výrazných obmedzení.

Ako každá liečba, aj táto môže mať nežiaduce účinky, najmä krátkodobého rázu, ako sú infekcie, pretože dočasne oslabuje imunitný systém. Na rozdiel od imunosupresívnej liečby, ktorá potláča imunitný systém dlhodobo, imunorekonštitučná liečba má tendenciu obnoviť imunitný systém do zdravého stavu, čo môže znížiť riziko dlhodobých komplikácií.

Zdroj: Adobe Stock

Keďže stále nepoznáme presnú príčinu vzniku ochorenia sclerosis multiplex, liečba, ktorá by úplne vyliečila ochorenie, zatiaľ neexistuje. Všetky dostupné lieky však účinne umožňujú ľuďom s touto chorobou viesť dlhodobo kvalitný život bez výrazných obmedzení. A aj keď imunorekonštitučná liečba zvyčajne účinkuje dlhšie obdobie, časom sa určitá miera aktivity buniek, ktoré útočia na vlastný imunitný system, môže obnoviť. Ako rýchlo a do akej miery je individuálne a závisí od ďalších faktorov. Je preto dôležité, dodržiavať pokyny svojho ošetrujúceho lekára, pravidelne absolvovať kontroly v SM centre a samozrejme, veľkú úlohu zohráva zdravý životný štýl.


Schvalené: november 2024 SK-MULNI-00116

Next article
Domovská stránka » Tabu » SCLEROSIS MULTIPLEX: OCHORENIE MNOHÝCH TVÁRÍ
Tabu

Koenzým Q10: Čo naozaj robí v našom tele a prečo je životne dôležitý?

Koenzým Q10 je dôležitá látka podobná vitamínu (pôvodne nazývaná vitamín Q) potrebná na správnu funkciu mnohých orgánov a chemických reakcií v tele. Vo vysokých koncentráciách existuje v srdci, mozgu, obličkách, pečeni, svaloch, pankrease a štítnej žľaze. Pomáha zásobovať bunky energiou.

Energia

Jednou z kľúčových rolí koenzýmu Q10 v tele je energetický metabolizmus. Hlavná časť bunkovej energetickej produkcie sa deje vo vnútornej membráne mitochondrií, elektrárne bunky. Q10 je dôležitá zložka reťazca prenosu elektrónov v mitochondriálnom dýchaní. Vzhľadom na životne dôležitú úlohu, ktorú zohráva vo výrobe bunkovej energie, sa ukázalo, že malé zmeny hladín Q10 v mitochondriách majú významný vplyv na rýchlosť bunkového dýchania. Takže nedostatok CoQ10 môže viesť k poklesu energetickej hladiny a zníženiu výdrže.

Nejznámejšie účinky koenzýmu Q10:

• spomaľovanie procesov starnutia,

• má antiaterogénny efekt (zmenšuje veľkosť aterosklerotických plátov),

• vhodný po IM (infarkt myokardu) a pri dysfunkcii ľavej srdcovej komory,

• znižuje výskyt angíny pectoris u kardiakov,

• vplyv na motilitu spermií u mužov (aj pri neplodnosti mužov),

• pôsobí na imunitný systém, zvyšuje odolnosť organizmu voči stresu,

• chráni pred vznikom rakoviny, je prvým antioxidantom, ktorý eliminuje voľné radikály nachádzajúce sa intracelulárne (vo vnútri buniek),

• celkový zdroj energie pre každú bunku v organizme.

• Výrazne pomáha pri rôznych neurodegeneratívnych ochoreniach (Parkinsonova, Alzheimerova choroba)

Kardiovaskárne ochorenia

Bremeno kardiovaskulárnych a metabolických chorôb sa každým rokom zvyšuje. Aj keď sa podmienky pre pacientov v priebehu rokov výrazne zlepšili, zďaleka ešte nie sú dokonalé. S ohľadom na toto všetko sú potrebné nové metódy prevencie a liečby. Koenzým Q10 (CoQ10) je podstatnou zložkou ľudského tela. Existuje stále viac dôkazov, že COQ10 je úzko spojená s kardio-metabolickými poruchami. Jeho doplnok môže byť užitočný pri rôznych chronických a akútnych poruchách. Dopĺňanie koenzýmu Q10 významne zlepšuje aktivitu srdcových buniek popri užívaní statínov po prekonanom infarkte.

Za posledných 30 rokov sa uskutočnili tisíce štúdií, ktoré uverejňovali prínos Q10 pre udržanie optimálneho zdravia a zdravého starnutia.

Imunita a starnutie

Ako silný antioxidant Q10 zabraňuje tvorbe voľných radikálov, posilňuje imunitný systém a podporuje odolnosť voči chorobám. Za posledných 30 rokov sa uskutočnili tisíce štúdií, ktoré uverejňovali prínos Q10 pre udržanie optimálneho zdravia a zdravého starnutia.

Hladina cukru v krvi

Narušená funkcia mitochondrií zhoršuje inzulínovú rezistenciu. Čo to znamená? Koenzým Q10 zlepšuje fungovanie inzulínových receptorov v bunkách, čo zvyšuje ich citlivosť na hormón inzulín a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.

Barny’s Koenzým Q10 dual je výživový doplnok s obsahom vysokokvalitného japonského koenzýmu a koenzýmu Q10 vo forme mikročastíc, pre lepšiu a efektívnejšiu vstrebateľnosť do organizmu.

Neurodegeneratívne ochorenia

Neurodegeneratívne ochorenia sa dávajú do spojitosti s mitochondriálnou dysfunkciou. Nukleové kyseliny, môžu tak ako lipidy a proteíny, podliehať oxidačnému stresu a mitochondriálna DNA je v dôsledku umiestnenia v blízkosti tvorby reaktívnych foriem kyslíka náchylnejšia na poškodenie. Viacerí autori preto skúmali rolu antioxidantov, vrátane CoQ10, v prevencii neurodegeneratívnych ochorení. Je preukázané, že CoQ10 vykazuje neuroprotektívne vlastnosti, môže chrániť neuróny pred poškodením. To vysvetľuje, prečo by CoQ10 mohol mať potenciál byť využívaný pri terapii neurodegeneratívnych porúch.

Q – Symbio je názov medzinárodnej kardiologickej štúdie z roku 2014 publikovanej v časopise Journal of the American College of Cardiology. Mortensen et al. si dali za cieľ zhodnotiť účinnosť CoQ10 u 420 pacientov so stredne závažným až závažným srdcovým zlyhávaním. Pacienti boli rozdelení do skupín, pričom jedna spolu so štandardnou liečbou užívala počas 2 rokov denne 300 mg CoQ10 a druhá neúčinné placebo. U skupiny užívajúcej koenzým Q10 došlo k 43% zníženiu úmrtnosti a k zníženiu počtu hospitalizácií. Výsledky ukazujú, že liečba s CoQ10 spolu so štandardnou terapiou je u týchto pacientov bezpečná, dobre znášaná a spájaná so znížením symptómov (hodnotené podľa klasifikácie NYHA).


Prečítajte si tiež: ČO JE HĹBKOVÁ ŽILOVÁ TROMBÓZA?

Next article