Skip to main content
Domovská stránka » Tabu » INZULÍNOVÁ REZISTENCIA: ODHAĽTE SKRYTÉHO NEPRIATEĽA
ADVERTORIAL

Inzulínová rezistencia je často nesprávne považovaná za stav spojený výlučne s cukrovkou, no jej vplyv siaha oveľa ďalej. Tento tichý, podceňovaný nepriateľ, zvyčajne bez zreteľných príznakov, predstavuje zvýšené riziko srdcovo-cievnych ochorení, hormonálnych porúch a obezity. Môže tiež významne ovplyvniť kvalitu života nás a našich blízkych.

MUDr. Veronika Szabóová, PhD.

Mediex

Viac nám o inzulínovej rezistencii, čo to je a ako vzniká, povedala MUDr. Veronika Szabóová, PhD., ktorá sa venuje klinickej biochémii v laboratóriách Medirex a poskytuje zrozumiteľné interpretácie výsledkov laboratórnych vyšetrení.

Naše telo získava energiu predovšetkým z glukózy, ktorú prijímame v potrave. Hladinu glukózy v krvi je však potrebné udržiavať v určitom rozmedzí, na čo slúžia rôzne regulačné mechanizmy. Jedným z nich je hormón inzulín, ktorý je produkovaný v pankrease. Bez inzulínu by bunky nedokázali prijímať glukózu a využívať ju ako zdroj energie.

Jedným z častých mýtov je, že inzulín sa týka iba diabetikov, ktorí ho potrebujú, a zdravý človek mu nemusí venovať pozornosť. Opak je pravdou – o stabilnú hladinu glukózy v krvi (glykémie), a teda aj inzulínu, by sa mal starať každý, pretože ide o kľúčových hráčov v prevencii mnohých chronických ochorení vrátane cukrovky.

inzulín
Zdroj: Adobe Stock

Inzulín umožňuje glukóze vstupovať do svalových buniek prostredníctvom receptorov. Tým im dáva signál prijímať glukózu z krvi a efektívne ju využívať ako zdroj energie. Ak receptory prestanú na inzulín dostatočne reagovať, glukóza získaná zo stravy sa nedokáže využiť ako zdroj energie pre svalovú prácu. Zvýšená hladiny glukózy v krvi sa stáva nadbytočnou. Inzulín spôsobí, že sa táto glukóza ukladá do tukového tkaniva ako zásobná forma energie.

Medzi typické príznaky inzulínovej rezistencie patrí častý pocit hladu (najmä po jedlách bohatých na sacharidy), zvýšená chuť na sladké a spracované potraviny, únava a nedostatok energie, priberanie najmä v oblasti brucha a problémy s pamäťou, koncentráciou či spánkom.

Bez inzulínu by bunky nedokázali využívať glukózu ako zdroj energie.

Najčastejšou chybou je nadmerný a častý príjem sacharidov, najmä jednoduchých cukrov, čo vedie k rýchlemu zvýšeniu hladiny krvného cukru a stimuluje prudké uvoľnenie inzulínu z pankreasu. To spôsobí následný pokles hladiny cukru v krvi. Ak v tomto čase nevykonávame fyzickú aktivitu, nadbytočná energia sa uloží do tukových zásob. Tento proces vedie k úbytku energie a pocitu neprekonateľného hladu, čím inzulín „žiada“ ďalšie rýchle sacharidy. Dostávame sa do začarovaného kruhu.

Ak máte podozrenie na inzulínovú rezistenciu, kľúčová je konzultácia s lekárom, celkové zhodnotenie zdravotného stavu a životosprávy, ako aj laboratórne testy hladín glukózy a inzulínu. Včasná prevencia a úprava životného štýlu môžu tento stav zvládnuť a výrazne znížiť riziko vzniku cukrovky typu 2 a iných chronických ochorení.

Zdroj: Medirex

Áno, je možné vykonať jednoduchý krvný test, pri ktorom sa sleduje hladina glukózy a inzulínu nalačno. Na základe týchto hodnôt sa vypočíta HOMA-IR index (Homeostatic Model Assessment for Insulin Resistance), ktorý pomáha odhadnúť úroveň inzulínovej rezistencie v tele. Vyššia hodnota HOMA-IR naznačuje vyšší stupeň inzulínovej rezistencie. Index je užitočný pre lekárov a odborníkov pri hodnotení porúch metabolizmu glukózy, rizika civilizačných ochorení a monitorovaní účinnosti liečby alebo zmien životného štýlu.

Áno, na vlastnú žiadosť si môžete dať takéto vyšetrenie z krvi urobiť v laboratóriách Medirex. Bez čakania, bez výmenného lístka, v termíne a čase, ktorý si sami zvolíte. Výsledok vám príde elektronicky do jedného dňa.

Next article
Domovská stránka » Tabu » INZULÍNOVÁ REZISTENCIA: ODHAĽTE SKRYTÉHO NEPRIATEĽA
Tabu

Koenzým Q10: Čo naozaj robí v našom tele a prečo je životne dôležitý?

Koenzým Q10 je dôležitá látka podobná vitamínu (pôvodne nazývaná vitamín Q) potrebná na správnu funkciu mnohých orgánov a chemických reakcií v tele. Vo vysokých koncentráciách existuje v srdci, mozgu, obličkách, pečeni, svaloch, pankrease a štítnej žľaze. Pomáha zásobovať bunky energiou.

Energia

Jednou z kľúčových rolí koenzýmu Q10 v tele je energetický metabolizmus. Hlavná časť bunkovej energetickej produkcie sa deje vo vnútornej membráne mitochondrií, elektrárne bunky. Q10 je dôležitá zložka reťazca prenosu elektrónov v mitochondriálnom dýchaní. Vzhľadom na životne dôležitú úlohu, ktorú zohráva vo výrobe bunkovej energie, sa ukázalo, že malé zmeny hladín Q10 v mitochondriách majú významný vplyv na rýchlosť bunkového dýchania. Takže nedostatok CoQ10 môže viesť k poklesu energetickej hladiny a zníženiu výdrže.

Nejznámejšie účinky koenzýmu Q10:

• spomaľovanie procesov starnutia,

• má antiaterogénny efekt (zmenšuje veľkosť aterosklerotických plátov),

• vhodný po IM (infarkt myokardu) a pri dysfunkcii ľavej srdcovej komory,

• znižuje výskyt angíny pectoris u kardiakov,

• vplyv na motilitu spermií u mužov (aj pri neplodnosti mužov),

• pôsobí na imunitný systém, zvyšuje odolnosť organizmu voči stresu,

• chráni pred vznikom rakoviny, je prvým antioxidantom, ktorý eliminuje voľné radikály nachádzajúce sa intracelulárne (vo vnútri buniek),

• celkový zdroj energie pre každú bunku v organizme.

• Výrazne pomáha pri rôznych neurodegeneratívnych ochoreniach (Parkinsonova, Alzheimerova choroba)

Kardiovaskárne ochorenia

Bremeno kardiovaskulárnych a metabolických chorôb sa každým rokom zvyšuje. Aj keď sa podmienky pre pacientov v priebehu rokov výrazne zlepšili, zďaleka ešte nie sú dokonalé. S ohľadom na toto všetko sú potrebné nové metódy prevencie a liečby. Koenzým Q10 (CoQ10) je podstatnou zložkou ľudského tela. Existuje stále viac dôkazov, že COQ10 je úzko spojená s kardio-metabolickými poruchami. Jeho doplnok môže byť užitočný pri rôznych chronických a akútnych poruchách. Dopĺňanie koenzýmu Q10 významne zlepšuje aktivitu srdcových buniek popri užívaní statínov po prekonanom infarkte.

Za posledných 30 rokov sa uskutočnili tisíce štúdií, ktoré uverejňovali prínos Q10 pre udržanie optimálneho zdravia a zdravého starnutia.

Imunita a starnutie

Ako silný antioxidant Q10 zabraňuje tvorbe voľných radikálov, posilňuje imunitný systém a podporuje odolnosť voči chorobám. Za posledných 30 rokov sa uskutočnili tisíce štúdií, ktoré uverejňovali prínos Q10 pre udržanie optimálneho zdravia a zdravého starnutia.

Hladina cukru v krvi

Narušená funkcia mitochondrií zhoršuje inzulínovú rezistenciu. Čo to znamená? Koenzým Q10 zlepšuje fungovanie inzulínových receptorov v bunkách, čo zvyšuje ich citlivosť na hormón inzulín a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.

Barny’s Koenzým Q10 dual je výživový doplnok s obsahom vysokokvalitného japonského koenzýmu a koenzýmu Q10 vo forme mikročastíc, pre lepšiu a efektívnejšiu vstrebateľnosť do organizmu.

Neurodegeneratívne ochorenia

Neurodegeneratívne ochorenia sa dávajú do spojitosti s mitochondriálnou dysfunkciou. Nukleové kyseliny, môžu tak ako lipidy a proteíny, podliehať oxidačnému stresu a mitochondriálna DNA je v dôsledku umiestnenia v blízkosti tvorby reaktívnych foriem kyslíka náchylnejšia na poškodenie. Viacerí autori preto skúmali rolu antioxidantov, vrátane CoQ10, v prevencii neurodegeneratívnych ochorení. Je preukázané, že CoQ10 vykazuje neuroprotektívne vlastnosti, môže chrániť neuróny pred poškodením. To vysvetľuje, prečo by CoQ10 mohol mať potenciál byť využívaný pri terapii neurodegeneratívnych porúch.

Q – Symbio je názov medzinárodnej kardiologickej štúdie z roku 2014 publikovanej v časopise Journal of the American College of Cardiology. Mortensen et al. si dali za cieľ zhodnotiť účinnosť CoQ10 u 420 pacientov so stredne závažným až závažným srdcovým zlyhávaním. Pacienti boli rozdelení do skupín, pričom jedna spolu so štandardnou liečbou užívala počas 2 rokov denne 300 mg CoQ10 a druhá neúčinné placebo. U skupiny užívajúcej koenzým Q10 došlo k 43% zníženiu úmrtnosti a k zníženiu počtu hospitalizácií. Výsledky ukazujú, že liečba s CoQ10 spolu so štandardnou terapiou je u týchto pacientov bezpečná, dobre znášaná a spájaná so znížením symptómov (hodnotené podľa klasifikácie NYHA).


Prečítajte si tiež: ČO JE HĹBKOVÁ ŽILOVÁ TROMBÓZA?

Next article