Ľudský papilomavírus (HPV) je veľmi bežný vírus, ktorý sa prenáša kožou alebo pohlavným stykom. Patrí medzi najrozšírenejšie sexuálne prenosné infekcie na svete a môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám.
MUDr. Ivan Uhliarik
riaditeľ Cytopathos spol. s r. o.
Mnohé infekcie HPV prebiehajú bez príznakov a imunitný systém ich dokáže eliminovať sám, no rizikové kmene môžu viesť k dlhodobým zdravotným problémom. Prevenciou je očkovanie, ktoré sa považuje za účinný spôsob, ako znížiť riziko vzniku HPV infekcií a s nimi spojených ochorení.
Kde sa vyskytuje HPV vírus a koľko typov tohto vírusu existuje?
Ľudské papilomavírusy sa vyskytujú nielen v oblasti genitálií a análneho otvoru, ale aj v oblasti dýchacích ciest, hlavy a krku. Aj úzke spolužitie s infikovanou osobou, napríklad použitie rovnakého uteráka, môže byť rizikové. Identifikovaných bolo viac ako 150 typov HPV. Len niektoré z nich však môžu spôsobovať zdravotné problémy, ako sú nepríjemné genitálne bradavice a rakovina.
HPV vírusy sa delia do dvoch základných skupín podľa ich schopnosti spôsobiť rakovinové zmeny:
- Vysoko rizikové HPV (označované skratkou hr HPV – high risk HPV), napr. dva vysoko rizikové typy HPV16 a HPV18 spôsobujú až 70 % prípadov rakoviny krčka maternice).
- Nízko rizikové HPV (označované skratkou lr HPV – low risk HPV), napr. HPV6 a HPV11 sú príčinou až 90 % prípadov genitálnych bradavíc.
Koho najčastejšie postihuje HPV vírus a aké sú rizikové faktory?
Približne k 50 % nových HPV infekcií dochádza vo veku medzi 15. a 24. rokom života. Napáda ženy aj mužov rovnakou mierou. No v mnohých prípadoch ostáva HPV vírus neodhalený a môže viesť k určitým druhom predrakovinových, rakovinových a iných ochorení.
Infikovať HPV vírusom sa však nemusíte len pri pohlavnom styku, infekcia sa prenáša aj kontaktom s kožou alebo sliznicou osôb infikovaných vírusom HPV, prenos je teda možný aj bozkávaním či po použití cudzieho uteráka. Ak je jedna osoba vo vzťahu pozitívna na HPV, je dôležité monitorovať aj druhú osobu, aby sa minimalizovalo riziko prenosu. Vyšetrenie na HPV je preto dôležitou súčasťou preventívnej starostlivosti.
Vírus môže v tele žiť nenápadne celé roky, až kým sa z neho nevyvinie onkologická diagnóza. Preto je dôležité vykonávať u žien pravidelne bezbolestný cytologický ster. Môže zabrániť až deviatim z desiatich prípadov rakoviny krčka maternice!
Aké sú možnosti testovania na HPV vírus a ako často by sa malo testovať?
HPV DNA test u nás nie je hradený z poistenia, no dokáže vylúčiť možné ochorenie na 3 až 5 rokov, alebo naopak, odhaliť príčinu ochorenia ešte skôr, než sa rozvinie. Túto diagnostiku odporúča WHO, je to metóda, ktorú používajú vo vyspelých okolitých štátoch. Dnes je už možné otestovať sa okrem ambulancie gynekológa aj v pohodlí domova špeciálnym samoodberovým testom Evalyn Brush, dostupným na www.meditesty.sk.
Tento samoodberový test na HPV zisťuje prítomnosť až 14 genotypov HR-HPV (high risk – vysokorizikových typov HPV), ktoré by v prípade pozitívneho nálezu mohli byť príčinou nádorového bujnenia.
Aké sú možnosti liečby HPV vírusu a jeho následkov?
Včasné odhalenie infekcie HPV môže umožniť lekárom zasiahnuť ešte pred vznikom rakoviny, alebo ju odhaliť v skoršom štádiu, čo zvyšuje šancu na úspešné liečenie. V súčasnosti neexistuje žiadny liek na HPV vírus. Pred niektorými ochoreniami, súvisiacimi s určitými typy HPV, môže chrániť očkovanie. Pomáha chrániť proti genitálnym bradaviciam a niektorým typom predrakovinových zmien, tzv. prekancerózam, ktoré môžu viesť až k rakovine krčka maternice, krku, konečníka či penisu. Na Slovensku je zavedené očkovanie 9-valentnou vakcínou pre dievčatá a chlapcov vo veku medzi 12. – 14. rokom života (do dosiahnutia 15. roku života) a je plne hradené zo zdravotného poistenia.