Skip to main content
Domovská stránka » Tabu » DETSKÉ VITAMÍNY A IMUNITA
ADVERTORIAL

Výživové doplnky určené na podporu imunity u detí obsahujú vo svojom zložení predovšetkým vitamíny a ďalšie látky na podporu imunitného systému. Imunitný systém človeka je súbor veľmi zložitých mechanizmov, ktoré slúžia na vytvorenie a udržanie rovnováhy vnútorného prostredia organizmu. S tým súvisí ochrana pred škodlivými vonkajšími vplyvmi, hlavne vírusmi, baktériami, hubami a parazitmi.

Imunita u detí sa vyvíja už v priebehu tehotenstva a vývoj jednotlivých zložiek pokračuje po narodení. Nedostatočná zrelosť imunitného systému u detí býva často zdrojom zvýšenej náchylnosti k infekciám. K opakovaným infekciám často dochádza po vyčerpaní protilátok získaných od matky a zároveň ešte nie je rozvinutá tvorba vlastných protilátok alebo pri zaradení dieťaťa do nového kolektívu.

Najčastejšie ochorenia u detí sú ochorenia dýchacích ciest. Vo väčšine prípadov sa jedná o ochorenia horných dýchacích ciest, ktoré nemajú závažné prejavy, časté opakovanie a zdĺhavý priebeh však môžu znepríjemniť život dieťaťu aj jeho rodine.

detská imunita
Zdroj: Adobe Stock

Pre podporu imunity u detí je potrebné a výhodné, aby výživové doplnky obsahovali kombinácie viacerých zložiek na podporu imunitného systému.

Jednou z možností je vyvážená kombinácia extraktu z hlivy ustricovej s extraktom rakytníka rešetliakového a zmesou vitamínov. Rovnako dôležité je, aby bol obsah jednotlivých zložiek presne stanovený a výrobcom garantovaný.

Extrakt z hlivy ustricovej s garantovaným obsahom betaglukánov
Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus) je jedlá drevokazná huba, ktorá rastie v trsoch na kmeňoch listnatých stromov a je možné aj jej pestovanie v domácich podmienkach. Jej priaznivé účinky na organizmus boli známe už v starej čínskej medicíne. Priaznivý účinok na imunitný systém sa hlive ustricovej pripisuje vďaka obsahu betaglukánov.

Vitamín D3
Vitamín D3 (cholekalciferol) sa vytvára v koži, ktorá je vystavená ultrafialovému žiareniu. Následne je biochemickými reakciami v niekoľkých krokoch vytvorený biologicky aktívny metabolit, ktorý stimuluje absorpciu kalcia v tenkom čreve a ovplyvňuje jeho metabolizmus v kostnom tkanive. Novšie klinické štúdie ukazujú, že znížená hladina vitamínu D zohráva úlohu pri zápalových autoimunitných reakciách a suplementácia vyššími dávkami vitamínu D môže pomáhať pri prevencii a liečbe infekčných respiračných ochorení.

D-biotín
Zo známych druhov biotínu je D-biotín jedinou biologicky aktívnou formou. Ako aktívna zložka mnohých enzýmov sa zúčastňuje biochemických reakcií, ktoré sú nevyhnutné pre život a správny vývoj dieťaťa. Pri jeho nedostatku môže dochádzať k prejavom nechutenstva, zhoršenej funkcie kože a vypadávaniu vlasov.

Vitamín C, vitamín E
Vitamín C sa podieľa na syntéze kolagénu, ktorý je potrebný pre správnu funkciu cievnych stien a väziva. Podporuje rast a správny vývin zubov, kostí a chrupaviek, zlepšuje vstrebávanie železa. Vitamín E má silný antioxidačný účinok.

Výživové doplnky s vyváženým obsahom vyššie uvedených obsahových látok na podporu imunity a správny vývin kostí a zubov sú preto vhodným prostriedkom na zvýšenie obranyschopnosti voči infekčným ochoreniam u detí. Zároveň podporujú normálny rast u detí.

Celý článok o detských vitamínoch a imunite nájdete na stránke: Somfarmaceut.sk.

Next article
Domovská stránka » Tabu » DETSKÉ VITAMÍNY A IMUNITA
Tabu

Koenzým Q10: Čo naozaj robí v našom tele a prečo je životne dôležitý?

Koenzým Q10 je dôležitá látka podobná vitamínu (pôvodne nazývaná vitamín Q) potrebná na správnu funkciu mnohých orgánov a chemických reakcií v tele. Vo vysokých koncentráciách existuje v srdci, mozgu, obličkách, pečeni, svaloch, pankrease a štítnej žľaze. Pomáha zásobovať bunky energiou.

Energia

Jednou z kľúčových rolí koenzýmu Q10 v tele je energetický metabolizmus. Hlavná časť bunkovej energetickej produkcie sa deje vo vnútornej membráne mitochondrií, elektrárne bunky. Q10 je dôležitá zložka reťazca prenosu elektrónov v mitochondriálnom dýchaní. Vzhľadom na životne dôležitú úlohu, ktorú zohráva vo výrobe bunkovej energie, sa ukázalo, že malé zmeny hladín Q10 v mitochondriách majú významný vplyv na rýchlosť bunkového dýchania. Takže nedostatok CoQ10 môže viesť k poklesu energetickej hladiny a zníženiu výdrže.

Nejznámejšie účinky koenzýmu Q10:

• spomaľovanie procesov starnutia,

• má antiaterogénny efekt (zmenšuje veľkosť aterosklerotických plátov),

• vhodný po IM (infarkt myokardu) a pri dysfunkcii ľavej srdcovej komory,

• znižuje výskyt angíny pectoris u kardiakov,

• vplyv na motilitu spermií u mužov (aj pri neplodnosti mužov),

• pôsobí na imunitný systém, zvyšuje odolnosť organizmu voči stresu,

• chráni pred vznikom rakoviny, je prvým antioxidantom, ktorý eliminuje voľné radikály nachádzajúce sa intracelulárne (vo vnútri buniek),

• celkový zdroj energie pre každú bunku v organizme.

• Výrazne pomáha pri rôznych neurodegeneratívnych ochoreniach (Parkinsonova, Alzheimerova choroba)

Kardiovaskárne ochorenia

Bremeno kardiovaskulárnych a metabolických chorôb sa každým rokom zvyšuje. Aj keď sa podmienky pre pacientov v priebehu rokov výrazne zlepšili, zďaleka ešte nie sú dokonalé. S ohľadom na toto všetko sú potrebné nové metódy prevencie a liečby. Koenzým Q10 (CoQ10) je podstatnou zložkou ľudského tela. Existuje stále viac dôkazov, že COQ10 je úzko spojená s kardio-metabolickými poruchami. Jeho doplnok môže byť užitočný pri rôznych chronických a akútnych poruchách. Dopĺňanie koenzýmu Q10 významne zlepšuje aktivitu srdcových buniek popri užívaní statínov po prekonanom infarkte.

Za posledných 30 rokov sa uskutočnili tisíce štúdií, ktoré uverejňovali prínos Q10 pre udržanie optimálneho zdravia a zdravého starnutia.

Imunita a starnutie

Ako silný antioxidant Q10 zabraňuje tvorbe voľných radikálov, posilňuje imunitný systém a podporuje odolnosť voči chorobám. Za posledných 30 rokov sa uskutočnili tisíce štúdií, ktoré uverejňovali prínos Q10 pre udržanie optimálneho zdravia a zdravého starnutia.

Hladina cukru v krvi

Narušená funkcia mitochondrií zhoršuje inzulínovú rezistenciu. Čo to znamená? Koenzým Q10 zlepšuje fungovanie inzulínových receptorov v bunkách, čo zvyšuje ich citlivosť na hormón inzulín a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.

Barny’s Koenzým Q10 dual je výživový doplnok s obsahom vysokokvalitného japonského koenzýmu a koenzýmu Q10 vo forme mikročastíc, pre lepšiu a efektívnejšiu vstrebateľnosť do organizmu.

Neurodegeneratívne ochorenia

Neurodegeneratívne ochorenia sa dávajú do spojitosti s mitochondriálnou dysfunkciou. Nukleové kyseliny, môžu tak ako lipidy a proteíny, podliehať oxidačnému stresu a mitochondriálna DNA je v dôsledku umiestnenia v blízkosti tvorby reaktívnych foriem kyslíka náchylnejšia na poškodenie. Viacerí autori preto skúmali rolu antioxidantov, vrátane CoQ10, v prevencii neurodegeneratívnych ochorení. Je preukázané, že CoQ10 vykazuje neuroprotektívne vlastnosti, môže chrániť neuróny pred poškodením. To vysvetľuje, prečo by CoQ10 mohol mať potenciál byť využívaný pri terapii neurodegeneratívnych porúch.

Q – Symbio je názov medzinárodnej kardiologickej štúdie z roku 2014 publikovanej v časopise Journal of the American College of Cardiology. Mortensen et al. si dali za cieľ zhodnotiť účinnosť CoQ10 u 420 pacientov so stredne závažným až závažným srdcovým zlyhávaním. Pacienti boli rozdelení do skupín, pričom jedna spolu so štandardnou liečbou užívala počas 2 rokov denne 300 mg CoQ10 a druhá neúčinné placebo. U skupiny užívajúcej koenzým Q10 došlo k 43% zníženiu úmrtnosti a k zníženiu počtu hospitalizácií. Výsledky ukazujú, že liečba s CoQ10 spolu so štandardnou terapiou je u týchto pacientov bezpečná, dobre znášaná a spájaná so znížením symptómov (hodnotené podľa klasifikácie NYHA).


Prečítajte si tiež: ČO JE HĹBKOVÁ ŽILOVÁ TROMBÓZA?

Next article