Skip to main content
Domovská stránka » Zdravie rodiny » NAJČASTEJŠIE CHYBY PRI ČISTENÍ ZUBOV
Zdravie rodiny

NAJČASTEJŠIE CHYBY PRI ČISTENÍ ZUBOV

FOTO: Nikola Potočár photography

Zistite, čo robíte pri čistení zubov zle a prečo nestačí len zubná pasta. Prečítajte si tipy na správnu techniku a dôležitosť medzizubnej hygieny.

MDDr. Janka Handlovská

zubná lekárka, majiteľka kliniky AllDente v Košiciach

Jednou z najčastejších chýb je preceňovanie samotnej zubnej pasty. Hoci môže obsahovať účinné látky, základom správnej starostlivosti je dôkladné mechanické odstránenie povlaku, teda práca kefkou. Pasta je len pomocník, nie hlavný nástroj. Problémom býva aj používanie príliš tvrdej kefky v kombinácii s tzv. „horizontálnym šúchaním“ zubov. Tento spôsob síce vyzerá efektívne, no časom vedie k ustupovaniu ďasien a obnažovaniu krčkov. A nakoniec, zanedbávanie medzizubnej hygieny. Medzizubné priestory sú miestom, kde sa najčastejšie tvorí kaz, no bežná kefka sa tam jednoducho nedostane.

lacalut
Zdroj: archív DR.THEISS

Väčšine ľudí úplne postačuje čistiť si zuby dvakrát denne – ráno a večer. Dôraz však treba klásť najmä na večerné čistenie, ktoré by malo byť dôsledné a zahŕňať aj medzizubné priestory. Počas dňa si po jedle stačí vypláchnuť ústa vodou, prípadne použiť ústnu vodu bez alkoholu, žuvačku bez cukru alebo xylitolový cukrík. Ten stimuluje tvorbu slín, ktoré prirodzene chránia zuby, a je vhodný aj pre deti. Výnimkou sú pacienti so zubným strojčekom, tí by si mali zuby čistiť po každom jedle.

Záleží na tom, či ide o manuálnu, alebo elektrickú kefku. Pri manuálnej sa odporúčajú jemné krúživé pohyby so smerovaním štetiniek mierne pod líniu ďasien – ideálne s mäkkou kefkou s hustými vláknami. Dôležité je zamerať sa aj na masáž ďasien a čistenie zubov zo všetkých strán. Pri elektrickej kefke je technika jednoduchšia, kefka sa len posúva zub po zube, no netreba zabúdať, že každý zub čistíme zo všetkých strán.

medzizubné kefky

Medzizubné priestory tvoria až 30 % plochy zubov. Keď sa zanedbávajú, je to akoby si človek umýval len dve tretiny chrupu. Práve medzi zubami sa najčastejšie vytvára kaz, tzv. medzizubný. Pravidelné čistenie zubnou niťou alebo medzizubnou kefkou je preto mimoriadne účinné. Ide o jednoduchý návyk, ktorý výrazne znižuje riziko nielen kazov, ale aj zápalov ďasien.

Zdroj: archív DR.THEISS

Zdravie ústnej dutiny je úzko prepojené so zdravím celého organizmu. Baktérie z neošetrených zápalov alebo pokazených zubov môžu preniknúť do krvného obehu a podieľať sa na vzniku viacerých chronických ochorení – od srdcovo-cievnych problémov cez cukrovku až po komplikácie počas tehotenstva, ako je predčasný pôrod. Významnú úlohu zohráva aj ústny mikrobióm, teda ekosystém baktérií a mikroorganizmov v ústach, ktorý zohráva významnú úlohu pri udržiavaní zdravého tráviaceho traktu aj celkovej imunity. Starostlivosť o zuby nie je len estetická záležitosť, ale každodenný nástroj prevencie.

Next article
Domovská stránka » Zdravie rodiny » NAJČASTEJŠIE CHYBY PRI ČISTENÍ ZUBOV
ADVERTORIAL

TRANSPLANTÁCIA ROHOVKY A JEJ ŠTEPOV V CMO

Rohovka je priehľadná časť obalov oka, ktorá umožňuje vniknutie svetla do vnútroočných štruktúr, a zároveň je to časť oka s najväčšou optickou mohutnosťou. Jej priehľadnosť, správna hrúbka a zakrivenie sú základným predpokladom pre kvalitný zrak.

MUDr. ROMAN ONDREIČKA

primár, CMO Bratislava a Topolčany

Pri narodení máme asi 4000 až 6000 endotelových buniek na mm štvorcový. Ak ich počet poklesne pod 500 až 700 na mm štvorcový, začne sa v rohovke hromadiť voda a pacientovi začína klesať zraková ostrosť (rohovka je opuchnutá a začína sa mliečne kaliť). Pri ďalšom poklese endotelových buniek dochádza k poklesu zraku až na úroveň vnímania len svetla a tmy. Prienikom vnútroočnej tekutiny cez celú rohovku, ktorá sa celá mliečne skalí, vznikajú bolesti. Zlyhanie endotelu je jednoznačne najčastejším dôvodom na transplantáciu rohovky.

CMO je lídrom transplantačného programu v oftalmológii s počtom 1000 rohovkových transplantácií. Až 90 % všetkých transplantácií boli najmodernejšie lamelárne transplantácie rohovky, kedy sa pacientovi mení iba jej poškodená časť.

Medzi najčastejšie indikácie na vykonanie niektorého typu transplantácie rohovky patria:

• dysfunkcia rohovkového endotelu – poruchy funkcie endotelu, ako bulózna keratopatia, Fuchsová endotelová dystrofia, zadná polymorfná dystrofia endotelu, prípadne iné typy dystrofie,
• pokročilé štádium ochorenia keratokonus,
• závažné infekcie alebo zranenia rohovky.

Trpíte niektorou z týchto indikácií? Kliknite TU

FOTO: CMO

Transplantácie rohovky sme v režime bez hospitalizácie pacienta začali vykonávať ešte v roku 2008, ako prvé pracovisko na Slovensku, a odvtedy počet našich pacientov neustále narastá. V súčasnosti vykonávame približne 250 transplantácií ročne, čo predstavuje až dve tretiny všetkých rohovkových transplantácií na Slovensku.

Postupne sme na našom pracovisku do jednodňovej chirurgie zaviedli všetky metódy lamelárnych transplantácií rohovky, dokonca aj autológne a alogénne transplantácie germinatívnych buniek. Len minimum transplantácií rohoviek vykonávame v plnej hrúbke, až 95 % všetkých transplantácií sú práve lamelárne transplantácie, keď transplantujeme iba poškodenú časť rohovky. Pre našich pacientov je veľmi dôležité, že tento výkon v našom centre hradia všetky zdravotné poisťovne.

Transplantácie rohovky vykonáva v CMO primár našej kliniky MUDr. Roman Ondreička so svojím tímom lekárov a zdravotných sestier. Jedinou nevýhodou lamelárnych keratoplastík je ich vyššia náročnosť na technický výkon, čo kladie tú najvyššiu náročnosť na erudíciu a zručnosť chirurga.

Prezrite si naše pracoviská a kliknite TU

Doposiaľ najplnohodnotnejšou náhradou rohovky je ľudská rohovka iného človeka (mŕtveho darcu). Celosvetovým trendom je meniť vždy len poškodené vrstvy rohovky. Lamelárne (čiastočné) transplantácie rohoviek majú za úlohu zachovať zdravé tkanivo a vymeniť len nefunkčné (poškodené) vrstvy rohovky. Výhody lamelárnych transplantácií rohoviek sú nesporné. Majú jednoznačne nižšie riziko rejekčných (odvrhovacích) reakcií, rýchlejšiu rekonvalescenciu, rýchlejší a neporovnateľne vyšší návrat zrakových funkcií.

V roku 2019 sme získali povolenie MZSR na zriadenie očného tkanivového zariadenia (očnej banky) a od apríla 2021 si zabezpečujeme pre potreby našej očnej kliniky, ale aj pre niektoré očné kliniky na Slovensku, darcovské rohovky v plnom rozsahu. Vďaka veľmi dobre fungujúcej očnej banke sme dokázali znížiť čakacie lehoty pacientov na transplantáciu rohovky na našej klinike iba na niekoľko mesiacov, v prípade akútnych stavov na maximálne 2-3 týždne. Centrum mikrochirurgie oka (CMO) je vyhľadávaným transplantačným pracoviskom pacientov z celého Slovenska.

Next article