Skip to main content
Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » VČASNÉ PRÍZNAKY DIABETICKEJ POLYNEUROPATIE Z POHĽADU DIABETOLÓGA
Príprava na zrelý vek

VČASNÉ PRÍZNAKY DIABETICKEJ POLYNEUROPATIE Z POHĽADU DIABETOLÓGA

V klinickej praxi sa najčastejšie vyskytuje tzv. distálna senzomotorická neuropatia. Ide o postihnutie nervov nôh a rúk, ktoré symetricky postihuje časti tela v rovnakej výške.

Zvyčajne začína od špičiek prstov na nohách až neskôr na rukách. Charaketeristická je pre ňu triáda: oslabnuté až vymiznuté šľachovo-okosticové reflexy, nočné parestézie, porucha vibračnej citlivosti.

Príznaky závisia od typu postihnutých nervových vlákien, pričom poškodenie tenkých vlákien väčšinou predchádza poškodeniu hrubých vlákien, časté je postihnutie oboch druhov vlákien naraz.

Pre postihnutie nervov nôh je charakteristické:

• postihnutie na miestach, zvyčajne zakrytých ponožkou, tzv. ponožkové
postihnutie,

• pri pohybe nôh alebo pri chôdzi sa ťažkosti zmierňujú, tzv. syndróm nepokojných nôh,

• ťažkosti zmierňuje ponorenie nôh do studenej vody alebo studený obklad (rozdiel od bolesti spôsobenej nedokrvením končatiny).

POLYNEUROPATIE infografika

Pri poškodení tenkých vlákien vzniká bolestivá forma neuropatie. Spočiatku sa objavujú nenápadné príznaky: brnenie, mravenčenie, pálenie prstov nôh v pokoji, najmä v noci.

Mierne subjektívne ťažkosti sa postupne stupňujú až do neznesiteľných bolestí. Bolesť pacienti pociťujú ako tupú, kŕčovitú alebo bodavú až dunivú. Bolesť sa často zhoršuje v noci.

Súčasne je prítomná aj porucha citlivosti – znížená citlivosť až necitlivosť ponožkového typu na nohách a rukavicovitého typu na rukách. Dochádza k zníženému vnímaniu tlaku (taktická hypestézia), tepla (termická hypestézia) a vnímania bolesti (algická hypestézia).

Pri poškodení hrubých vlákien vzniká zväčša nebolestivá forma neuropatie. Prejavuje sa zníženým pociťovaním vibrácií, stratou polohocitu, svalovou slabosťou až úbytkom (atrofiou) svalstva.

Najzávažnejšou komplikáciou senzomotorickej neuropatie nôh je vznik diabetickej nohy. Pod pojmom diabetická noha rozumieme chorobné zmeny, ktoré postihujú tkanivá na nohe po členkom. Postihuje asi 15 – 25 % pacientov s cukrovkou. Diabetici majú až 40-krát vyššie riziko amputácií na dolných končatinách ako nediabetici.





doc. MUDr. Zbynek Schroner, PhD.
Diabetologická ambulancia Moldava nad Bodvou



Prečítajte si tiež: FIBRILÁCIA PREDSIENÍ: KEĎ JE SRDCE “VYHODENÉ” Z RYTMU

Next article
Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » VČASNÉ PRÍZNAKY DIABETICKEJ POLYNEUROPATIE Z POHĽADU DIABETOLÓGA
Príprava na zrelý vek

KEĎ SA NOHY „HLÁSIA O SLOVO“

Hlásia sa vaše nohy „o slovo“? Sú ubolené, nepokojné, napäté, alebo vás v noci zobudí nepríjemný kŕč v lýtku? Takto na seba upútavajú pozornosť nohy, ktoré trpia chronickým žilovým ochorením. Účinnou liečbou však vieme našim nohám uľaviť. Neignorujte preto tieto príznaky a venujte svojim nohám pozornosť, ktorú si zaslúžia.

Boľavé a opuchnuté nohy či nepekné kŕčové žily si mnohí spájajú so starobou. Opak je pravdou, tieto ťažkosti trápia aj oveľa mladších ľudí, ktorí častokrát ani netušia, že za ich problémy môže chronické žilové ochorenie. Toto zdĺhavé ochorenie trápi až polovicu Slovákov. Patríte medzi nich aj vy?

„DETRALEX tbl flm 60 je liek na perorálne použitie. Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom. Vždy užívajte liek presne tak, ako je uvedené v písomnej informácii a ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.“

Aké sú prejavy ochorenia

Ochorenie zvyčajne začína úplne nenápadne pocitom „ťažkých“ nôh, nepokojom v nohách, občasnými nočnými kŕčmi v lýtkach alebo svrbením kože na predkoleniach. Úplne automaticky nás nutká vyložiť si unavené a boľavé nohy na stôl. A práve vyloženie nôh je výborným testom na diagnostiku ochorenia, ktorú si môže urobiť každý pohodlne sám. Ak sa nám po niekoľkominútovom odpočinku s vyloženými nohami výrazne uľaví, je takmer isté, že trpíme na chronické žilové ochorenie. Podobne funguje aj studená sprcha na nohy alebo masáž nôh.

Čo spôsobuje ochorenie

Za naše ťažkosti môže zápal, ktorý v žilách postupne poškodzuje cievnu stenu aj žilové chlopne. Práve chlopne, o ktorých mnohí ani nevedia, že existujú, majú dôležitú funkciu v našom tele. Napomáhajú tomu, aby krv vplyvom zemskej tiaže nezostávala v nohách, ale dokázala prúdiť proti gravitácii nahor, naspäť do srdca, aby sa tam okysličila. Postihnuté chlopne si túto dôležitú funkciu neplnia, krv v nohách neprúdi ako má, a to spôsobuje napätie v lýtkach, opuchy a postupné zväčšovanie žíl, ktoré potom vidíme aj voľným okom. Môžu to byť spočiatku len drobné kŕčové žily v tvare metličiek – tie síce na prvý pohľad pôsobia iba ako estetický problém, no skrýva sa za nimi naozajstný zdravotný problém.

Neodkladajte návštevu u lekára

Pri neliečenom ochorení totiž nie sú zriedkavosťou komplikácie ako trombóza, embólia, alebo otvorené rany predkolení, ktoré sa hoja len veľmi ťažko. V súčasnosti už existuje účinná liečba chronického žilového ochorenia. Hoci existujú na trhu aj výživové doplnky, lekári a odborníci odporúčajú stratégiu liečby postaviť radšej na účinnom a overenom lieku. Výživové doplnky musia byť totiž zo zdravotného hľadiska neškodné, ich účinnosť, bezpečnosť a kvalita nebývajú overované tak prísne ako pri liekoch.


MUDr. Jana Bendová, PhD.
Všeobecný lekár pre dospelých,
Veľký Biel



Prečítajte si tiež: VČASNÉ PRÍZNAKY DIABETICKEJ POLYNEUROPATIE Z POHĽADU DIABETOLÓGA

Next article