Skip to main content
Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » ZUZANA VAČKOVÁ: NA STARÉ KOLENÁ NEMUSÍME BYŤ CHORÍ A NEVLÁDNI
Príprava na zrelý vek

ZUZANA VAČKOVÁ: NA STARÉ KOLENÁ NEMUSÍME BYŤ CHORÍ A NEVLÁDNI

Známa herečka Zuzana Vačková prezradila, ako sa udržiava vo forme a aj po päťdesiatke je stále krásna a plná energie.

Vyzeráte fantasticky. Vek je u vás zjavne len číslo. Ako sa o svoje telo staráte?

O svoje telo sa starám pravidelne odjakživa. Som športový typ, v mladosti som chodila tancovať, keď sa mi narodili deti, absolútnou súčasťou môjho dňa bolo cvičenie vo fitku a aerobik. Dnes sú to dlhé prechádzky, beh, cvičenie s náradím s trénerom, joga. Je to základ toho, aby sa človek udržiaval v kondícii a aby telo bolo fit.

Menilo sa to s vekom?

Áno, keď so mala dvadsať, vyhľadávala som spoločné aerobikové hodiny plné hudby, tanca, veľmi dynamické a aeróbne, dnes si rada zabehám v tichu prírody sama alebo so svojimi psami. Mení sa skôr to, aká je spoločnosť okolo mňa.

Nikdy nie je neskoro začať športovať a zdravo sa stravovať.

Chodíte pravidelne na preventívne prehliadky? Ktoré nikdy nevynecháte?

Preventívne prehliadky patria k mojim pravidelným aktivitám, či je to preventívna prehliadka u mojej obvodnej lekárky alebo u špecialistov. Nikdy nevynechám návštevu zubára a ženského lekára.

Hovorí sa, že zdravie je veľmi vrtkavé. Stretli ste sa so situáciou, ktorá vám zmenila život?

Sme veľmi krehkí a úrazom, alebo nešťastnou náhodou sa život vie v sekunde radikálne zmeniť. Ja som mala doteraz to šťastie, že sa mi úrazy vyhýbali. K svojmu zdraviu pristupujem zodpovedne, pretože si myslím, že prevenciu má každý z nás vo vlastných rukách. Tomu, aby sme boli na staré kolená chorí, nevládni a odkázaní na lieky, vieme predchádzať.

Ženy prechádzajú menopauzou od 45. do 50. roku života, vy máte po päťdesiatke. Čo by ste poradili žene, ktorú prechod iba čaká?

Poradila by som jej, aby sa šla pozrieť na hru Klimaktérium, úspešne ju hráme už dva roky. Je to výborná komédia o ženskom starnutí, ale ja toto predstavenie považujem za nesmierne osvetové, pretože s humorom a nadhľadom ukazuje, čo ženu čaká, keď príde menopauza. Ženy si uvedomia, že v tom nie sú samy, že problémy, o ktorých nechcú rozprávať, majú takmer všetky ich vrstovníčky.

Ďalším častým problémom, ktorý prichádza s vekom, je osteoporóza. Vy sa udržiavate vo skvelej kondícii. Poradíte ženám, ako na to?

Nikdy nie je neskoro začať športovať a zdravo sa stravovať. Ja som sa napríklad naučila behať pred tromi či štyrmi rokmi. Veľmi dôležitý je aktívny život, ovplyvní aj to, aký bude kvalitný. Aj keď sa niekto spamätá v 50-tke. Zdravá strava a pohyb na čerstvom vzduchu sú finančne prístupné každému. Obuť si pohodlné topánky a každý deň na 45 minút vyjsť von, dať si rýchlejšiu chôdzu, to môže naozaj každý. Alebo zdravo jesť. Niekto povie, že to je drahé. Aké drahé? Veď kilo kapusty
či cukety stojí jedno euro!

Čo odkážete čerstvým päťdesiatnikom?

Hlavne s humorom a neklesať na duchu. Hýbať sa a venovať si čas a lásku. 🙂


Prečítajte si tiež: NA PRECHOD S HORMÓNMI AJ S ROZUMOM

Next article
Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » ZUZANA VAČKOVÁ: NA STARÉ KOLENÁ NEMUSÍME BYŤ CHORÍ A NEVLÁDNI
Príprava na zrelý vek

KEĎ SA NOHY „HLÁSIA O SLOVO“

Hlásia sa vaše nohy „o slovo“? Sú ubolené, nepokojné, napäté, alebo vás v noci zobudí nepríjemný kŕč v lýtku? Takto na seba upútavajú pozornosť nohy, ktoré trpia chronickým žilovým ochorením. Účinnou liečbou však vieme našim nohám uľaviť. Neignorujte preto tieto príznaky a venujte svojim nohám pozornosť, ktorú si zaslúžia.

Boľavé a opuchnuté nohy či nepekné kŕčové žily si mnohí spájajú so starobou. Opak je pravdou, tieto ťažkosti trápia aj oveľa mladších ľudí, ktorí častokrát ani netušia, že za ich problémy môže chronické žilové ochorenie. Toto zdĺhavé ochorenie trápi až polovicu Slovákov. Patríte medzi nich aj vy?

„DETRALEX tbl flm 60 je liek na perorálne použitie. Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom. Vždy užívajte liek presne tak, ako je uvedené v písomnej informácii a ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.“

Aké sú prejavy ochorenia

Ochorenie zvyčajne začína úplne nenápadne pocitom „ťažkých“ nôh, nepokojom v nohách, občasnými nočnými kŕčmi v lýtkach alebo svrbením kože na predkoleniach. Úplne automaticky nás nutká vyložiť si unavené a boľavé nohy na stôl. A práve vyloženie nôh je výborným testom na diagnostiku ochorenia, ktorú si môže urobiť každý pohodlne sám. Ak sa nám po niekoľkominútovom odpočinku s vyloženými nohami výrazne uľaví, je takmer isté, že trpíme na chronické žilové ochorenie. Podobne funguje aj studená sprcha na nohy alebo masáž nôh.

Čo spôsobuje ochorenie

Za naše ťažkosti môže zápal, ktorý v žilách postupne poškodzuje cievnu stenu aj žilové chlopne. Práve chlopne, o ktorých mnohí ani nevedia, že existujú, majú dôležitú funkciu v našom tele. Napomáhajú tomu, aby krv vplyvom zemskej tiaže nezostávala v nohách, ale dokázala prúdiť proti gravitácii nahor, naspäť do srdca, aby sa tam okysličila. Postihnuté chlopne si túto dôležitú funkciu neplnia, krv v nohách neprúdi ako má, a to spôsobuje napätie v lýtkach, opuchy a postupné zväčšovanie žíl, ktoré potom vidíme aj voľným okom. Môžu to byť spočiatku len drobné kŕčové žily v tvare metličiek – tie síce na prvý pohľad pôsobia iba ako estetický problém, no skrýva sa za nimi naozajstný zdravotný problém.

Neodkladajte návštevu u lekára

Pri neliečenom ochorení totiž nie sú zriedkavosťou komplikácie ako trombóza, embólia, alebo otvorené rany predkolení, ktoré sa hoja len veľmi ťažko. V súčasnosti už existuje účinná liečba chronického žilového ochorenia. Hoci existujú na trhu aj výživové doplnky, lekári a odborníci odporúčajú stratégiu liečby postaviť radšej na účinnom a overenom lieku. Výživové doplnky musia byť totiž zo zdravotného hľadiska neškodné, ich účinnosť, bezpečnosť a kvalita nebývajú overované tak prísne ako pri liekoch.


MUDr. Jana Bendová, PhD.
Všeobecný lekár pre dospelých,
Veľký Biel



Prečítajte si tiež: VČASNÉ PRÍZNAKY DIABETICKEJ POLYNEUROPATIE Z POHĽADU DIABETOLÓGA

Next article