Skip to main content
Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » PREČO SA ŽENY BOJA UMELÉHO OPLODNENIA?
Ženské zdravie

PREČO SA ŽENY BOJA UMELÉHO OPLODNENIA?

Cesta za vytúženým dieťatkom nebýva niekedy úplne jednoduchá. Niektoré páry sú aj po rokoch snaženia neúspešné. Takýmto prípadom vedia lekári pomôcť v centrách asistovanej reprodukcie. Ženy sa však terapie neraz boja a majú rôzne predsudky. Podľa lekárov tu ale nie sú dôvody na obavy.

Pre mnohé páry, ktoré dlhodobo túžia po bábätku, je jedinou možnosťou asistovaná reprodukcia, ktorej jednou z metód je IVF – in vitro fertilizácia, známa ako umelé oplodnenie. Pred zákrokom musí žena absolvovať hormonálnu stimuláciu, ktorá spôsobí, že vo vaječníku dozrie viac folikulov. Jednotlivé dostatočne veľké folikuly sa napichnú a ich obsah sa spolu s vajíčkom odsaje. Zrelé vajíčka sa v laboratóriu pripravia, oplodnia spermiami a kultivujú 3 až 5 dní. Následne sa pomocou katétra embryo vkladá do dutiny maternice.

Liečba na mieru

Hormonálna stimulácia je ušitá presne na mieru každej pacientke. „Na základe výsledkov vyšetrení, veku a celkového zdravotného stavu, prípadne ďalších kritérií, zostavíme vhodnú kombináciu liekov a stanovíme optimálne dávkovanie. Počas liečby je možné dávkovanie upravovať, aby sme dosiahli čo možno najvyšší efekt pri najnižšej potrebnej dávke hormónov,“ hovorí MUDr. Vladimíra Kováčová.

Mnohí ľudia sa obávajú hormonálnej liečby, pretože okolo nej kolujú v spoločnosti rôzne mýty.

Mnohé ženy sa však hormonálnej terapie boja a obávajú sa vedľajších účinkov či nadmernej tvorby vajíčok. Tieto obavy sú ale úplne zbytočné. „Je to krátkodobá liečba, ktorá trvá priemerne 10 až 14 dní. Počas nej je každá pacientka sledovaná. Pri USG kontrole lekár zistí, či je reakcia vaječníkov primeraná. Vďaka individuálnemu nastaveniu a pravidelnej kontrole je terapia veľmi dobre tolerovaná.

Väčšina žien znáša obdobie počas stimulácie bez problémov. Občas sa môže vyskytnúť bolesť hlavy a v posledných dňoch pred odberom môžu pociťovať napätie v podbrušku alebo v krížovej oblasti. Takýto pocit poznajú ženy pri ovulácii, kedy sa môže aj v prirodzenom cykle objaviť bolesť v oblasti vaječníkov. To však po odobratí vajíčok prejde,“ uviedla na správnu mieru informácie Dr. Kováčová.


Jednoduchá aplikácia liekov

Žena svoje lieky dostane vo forme injekcií. Tie si pichá sama do podbruška a nie je to žiadna veda. Zvládne to úplne každá bez väčších problémov. „Preparáty sú v špeciálnych injekčných perách podobných tým, ktoré si pichajú ľudia s cukrovkou. Je to malinká injekcia, ktorú si pichne žena sama, alebo za pomoci partnera. Ak má niekto z injekcie strach, môže požiadať o pomoc naše sanatórium alebo svojho lekára v mieste trvalého bydliska,“ upokojuje ženy lekárka.

Nedostatok informácií

Niektoré páry však hormonálnu liečbu zásadne odmietajú. Často majú voči nej predsudky, alebo majú nedostatok informácií. „Mnohí ľudia sa obávajú hormonálnej liečby, pretože okolo nej kolujú v spoločnosti rôzne mýty. Ženy sa boja, že po liečbe priberú, budú mať silné bolesti hlavy a výkyvy nálad… Musíme si však uvedomiť, že hormóny sú prirodzenou súčasťou nášho tela, majú vplyv na činnosť rôznych orgánov a zúčastňujú sa na všetkých metabolických procesoch.


Sú to v podstate poslovia nesúci dôležité informácie, ktoré následne vyvolávajú zmeny v celom organizme. Hormonálna terapia môže spôsobiť žene diskomfort, ale ako som už spomenula, je krátkodobá, cielená a prebieha pod prísnou kontrolou lekára. Páry by si mali uvedomiť, že na konci celej terapie je nový život, na ktorý čakajú,“ hovorí o skúsenostiach lekárka.

Úspešná liečba

Úspešnosť terapie závisí aj od viacerých faktorov. Zásadný je vek. „Čím je žena staršia, tým viac sa jej prirodzená šanca na otehotnenie znižuje . V súčasnosti však môžu pomocou asistovanej reprodukcie otehotnieť aj ženy staršie ako 45 rokov. Aj preto u nás ku každej pacientke pristupujeme individuálne,“ podporuje ženy lekárka z košického sanatória SPLN.

Dôležitým faktorom je aj životný štýl, a netýka sa len žien. Neplodnosť totiž trápi obe pohlavia. „Nadváha je veľkým problémom hlavne v mladom veku. Vždy takýmto ženám radíme trochu schudnúť a naštartovať sa, ale niekedy to aj tak bez asistovanej reprodukcie nejde,“ povedala Kováčová a doplnila, že príčin neúspechu môže byť viac. „U žien môže ísť aj o rôzne organické poruchy, ktoré vieme odstrániť drobnými gynekologickými zákrokmi.“

No a v neposlednom rade ide o psychickú pohodu páru. „V každom prípade platí, že pacientka musí lekárovi dôverovať a byť vytrvalá. Často sa to na prvýkrát nepodarí. Osudy našich klientov sú však rôzne. Delíme sa s nimi o veľmi intímne príbehy, pozorne načúvame ich obavám a veľmi sa tešíme, keď nám prídu ukázať výsledok nášho spoločného snaženia – zdravé dieťatko,“ uzavrela lekárka Vladimíra Kováčová zo Sanatória pre liečbu neplodnosti SPLN v Košiciach.

MUDr. Vladíra Kováčová, MBA,
členka tímu centra asistovanej reprodukcie SPLN



Prečítajte si tiež: SILNÁ MENŠTRUÁCIA MÔŽE SIGNALIZOVAŤ AJ ZÁVAŽNÉ OCHORENIA


Next article
Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » PREČO SA ŽENY BOJA UMELÉHO OPLODNENIA?
Ženské zdravie

INKONTINENCIA: LIEČBA SPOČÍVA V SPRÁVNEJ DIAGNOSTIKE

MUDr. ROMAN SOKOL, MPH

Privátna urologická ambulancia
vedúci lekár, konateľ

Čo je to stresová inkontinencia?

Existuje niekoľko druhov inkontinencie. Najčastejšie delenie je na urgentnú alebo stresovú inkontinenciu. Urgentná inkontinencia je vtedy, keď chodí niekto veľmi často (frekventovane) na toaletu, a teda chodí nutkavo močiť. Pri stresovej inkontinencii dochádza k nedobrovoľnému úniku moču pri zvýšení vnútrobrušného tlaku, to znamená napríklad pri skákaní, kýchaní, pri pobehnutí, pri zdvihnutí nákupu, pri zdvihnutí dieťaťa či pri pohlavnom styku. Častokrát sa vyskytuje aj inkontinencia moču, ktorá je zmiešaná. To znamená, že má osoba určitý podiel stresovej a určitý podiel urgentnej inkontinencie. V súčasnosti sa stresová a aj urgentná inkontinencia vyskytujú v približne rovnakom zastúpení.

Ako vzniká a koho najčastejšie trápi?

Existuje viacero rizikových faktorov vzniku inkontinencie. Je to napríklad vek, menopauza, obezita, nedostatok pohybu a v neposlednom rade je faktorom aj počet pôrodov prirodzenou cestou. So stúpajúcim vekom a obezitou, s vyšším počtom pôrodov, má žena oveľa vyšší predpoklad, že bude trpieť stresovou inkontinenciou moču. Je to veľmi nepríjemná situácia, nakoľko žena nemá možnosť vyvarovať sa týmto faktorom, najmä čo sa týka menopauzy či starnutia.

Existuje na túto formu inkontinencie liečba?

Veľmi dôležité je inkontinenciu hlavne dobre diagnostikovať. Dobrá diagnostika spočíva v odobratí anamnézy, to znamená určenie faktorov, pri ktorých dochádza k úniku moču. Veľmi dôležité je kvantifikovať – zistiť, aký výrazný je únik moču, následne je veľmi dôležité zrealizovať správne vyšetrenie, tzn. hlavne urologické vyšetrenie, súčasťou ktorého je vyšetrenie moču a sonografické vyšetrenie. V ojedinelých prípadoch je súčasťou aj urodynamické vyšetrenie. Na základe týchto vyšetrení vieme klasifikovať a identifikovať, aká závažná je inkontinencia moču, a teda akým spôsobom je potrebné ju liečiť.

Čo sa týka liečby – existuje niekoľko možností. Prvá možnosť je rehabilitačná, kedy sa pacienti učia posilňovať svaly panvového dna, ďalšia možnosť je medikamentózna, teda tabletková liečba, ktorá funguje na báze molekuly spevňujúcej oblasť močovej rúry. Takisto existuje operačná liečba, kde je niekoľko operačných techník ako napríklad zdvihnutie hrdla močového mechúra. Po tomto zákroku má pacientka oveľa komfortnejší pocit. Tiež sa používajú rôzne silikóny pod močovú rúru, rôzne laserové operácie a pod. Pre niektoré pacientky však nie sú vhodné tieto formy liečby, vtedy sa využívajú rôzne pomôcky na inkontinenciu.

Majú ženy možnosť aj nehormonálnej liečby?

Áno, samozrejme, majú. Existuje veľa žien, ktoré trpia inkontinenciou po pôrode, sú obéznejšie, lebo sa im napríklad nepodarilo schudnúť. V takýchto prípadoch nemá zmysel využívať formu hormonálnej liečby a je lepšie siahnuť po nehormonálnej liečbe.

AKO BOJOVAŤ S INKONTINENCIOU?

Okrem zdravotných inkontinenčných pomôcok je pri boji s inkontinenciou dôležité dbať na správnu životosprávu. Stres, nepravidelná strava, fajčenie či alkohol môžu problémy s udržiavaním moču ešte zhoršiť. Pri inkontinencii, ale aj ako prevenciu lekári odporúčajú cvičiť cviky na posilnenie panvového dna. Príkladom takýchto cvikov sú Kegelove cviky.


Next article