Skip to main content
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » HEMOFÍLIA – ZRIEDKAVÁ DEDIČNÁ PORUCHA ZRÁŽANIA KRVI
Zriedkavé choroby

HEMOFÍLIA – ZRIEDKAVÁ DEDIČNÁ PORUCHA ZRÁŽANIA KRVI

Hemofília je krvácavé ochorenie spôsobné dedičnou poruchou zrážania krvi. Patrí k zriedkavým, ale nadlhšie známym chorobám ľudstva. Prvé záznamy o hemofílii sa vyskytli už v 2. storočí nášho letopočtu v Talmude, ktorý udeľoval výnimku z obriezky u synov matiek, ktorým už jeden syn vykrvácal po tejto malej operácii.

prof. MUDr. ANGELIKA BÁTOROVÁ, PhD.

prednostka Kliniky hematológie a trasfúziológie LF UK, SZU a UNB
vedúca Národného hemofilického centra, Nemocnica sv. Cyrila a Metoda, Bratislava

Prešlo však mnoho storočí, kým sa odhalila podstata tejto choroby. V 19. storočí sa hemofília objavila v európskych panovníckych rodoch, preto sa začala nazývať aj chorobou modrej krvi. Snáď najznámejším hemofilikom bol ruský cárovič Alexej, syn vnučky anglickej kráľovnej Viktórie. Až v 20. storočí sa zistilo, že príčinou krvácania je chýbanie jedinej krvnej bielkoviny zrážania, označenej ako faktor VIII alebo faktor IX. Vedci súčasne odhalili, že krvácanie sa zastaví, len ak sa do tela vpraví chýbajúca bielkovina pomocou transfúzie krvi.

DEDIČNOSŤ

Hemofilický gén sa nachádza na pohlavnom chromozóme X. To vysvetľuje, prečo sú krvácaním postihnutí len muži. Tí totiž majú len jeden X chromozóm zdedený od matky. Ženy majú dva X chromozómy a ostávajú bez príznakov, lebo chorý gén sa u nich neprejaví. Takéto ženy zvyčajne zdedili hemofilický gén od svojich otcov a nazývajú sa prenášačkami hemofílie. Matematická pravdepodobnosť, že žena odovzdá chorý X chromozóm svojmu potomstvu, je 50 percentná.

KLINICKÝ OBRAZ

Hemofilik nadmerne krváca po minimálnom poranení, ale krvácanie vzniká aj spontánne, bez zjavnej príčiny. Choroba sa prejaví hneď po narodení alebo po prvom očkovaní do svalu, častejšie však, až keď dieťa začne chodiť. Vtedy začína bolestivé krvácanie do kĺbov s opuchmi a nemožnosťou pohybu. Krvácanie sa môže opakovať aj 50-krát do roka a časom spôsobí trvalé poškodenie kĺbov. Poškodenie kĺbov je nevyliečiteľné. Jedinou pomocou je výmena poškodených kĺbov. V priebehu života môže krvácanie zasiahnuť ktorúkoľvek časť tela, najvážnejšie je krvácanie po úraze hlavy.

LIEČBA HEMOFÍLIE NA SLOVENSKU

Lieky – koncentráty koagulačného faktora FV III alebo IX – sa pri hemofílii používajú:

CENTRALIZOVANÁ STAROSTLIVOSŤ

Hemofilici sú sledovaní a liečení hematológmi po celom Slovensku, ale operačnú a inú náročnú liečbu u hemofilikov môžu vykonávať len skúsení špecialisti v centrách, chirurgovia a ortoopédi, ktorí majú dostatočné skúsenosti s hemofilikm.

Najväčšie centrum na Slovensku je Národné hemofilické centrum KHaT LF UK UNB v Bratislave, ktoré pred viac ako 65 rokmi založilo liečbu hemofílie v našej krajine a lieči najväčší počet pacientov (ročne 220 pacientov s vrodenými krvácavými chorobami), má teda aj najviac skúseností s touto chorobou, jej komplikáciami a problémami. Národné hemofilické centrum (NHC) doteraz vykonalo už viac ako 4000 operácií u hemofilikov, ako napr. výmeny kolenného a bedrového kĺbu, dokonca aj prvú výmenu členkového kĺbu. Okrem toho aj operácie srdca či iné náročné operácie. Tieto čísla zaraďujú NHC medzi popredné európske hemofilické centrá.

NHC spolupracuje s mnohými významnými európskymi hemofilickými centrami a od r. 2014 má štatút Európskeho hemofilického centra komplexnej starostlivosti (EHCCC), pridelený Európskou hemofilickou spoločnosťou (EA- HAD), a štatút Expertízneho pracoviska MZ SR pre liečbu hemofílie a vrodených kvácavých ochorení na Slovensku.

Zaujíma Vás ako sa hemofília lieči? Prečítajte si článok HEMOFÍLIA JE V SÚČASNOSTI DOBRE LIEČITEĽNÁ CHOROBA.

Next article
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » HEMOFÍLIA – ZRIEDKAVÁ DEDIČNÁ PORUCHA ZRÁŽANIA KRVI
Zriedkavé choroby

VLADIMÍRA MARCINKOVÁ: UČÍM SA SEBELÁSKE

VLADIMÍRA MARCINKOVÁ

Slovenská politička, od roku 2020 poslankyňa Národnej rady SR, kde aktuálne pôsobí aj ako predsedníčka výboru pre európske záležitosti.

Čo vám ako prvé napadne pri pojme zriedkavé ochorenia?

Paradoxom ochorení, ktorým sa hovorí „zriedkavé“, sú veľmi časté problémy, ktoré pacienti s týmito diagnózami majú. Tým, že ide o raritné ochorenia, veda nepozná mnohé odpovede, výskum je ťažko financovateľný vzhľadom na nízky počet pacientov, verejnosť o týchto diagnózach vie málo, a takisto aj štát o potrebách týchto ľudí, čo ma ako političku mimoriadne mrzí. Verím však, že aj svojou prácou prispejem k tomu, aby to mali v živote jednoduchšie.

Stretli ste sa s príbehmi zriedkavých ochorení v rámci vašej práce, prípadne vo vašom okolí?

Stretla. Keď som pracovala v prezidentskom úrade, prechádzala som listy ľudí s ťažkými diagnózami, ktorým prezident Kiska rozdeľoval celý svoj prezidentský plat. Boli to veľmi silné príbehy a som rada, že som mala šéfa, ktorý týmto ľuďom pomáhal a stále pomáha cez svoju charitu Dobrý Anjel.

Poznáte nejaké združenia alebo pacientske organizácie, ktoré sa venujú takýmto ochoreniam?

Dobrý Anjel, ktorého som spomenula. Debra, ktorí sa venujú chorobe motýlych krídel. A sledujem aj blog „Úsmev pre Tadeaša“, kde život chlapca, svalového dystrofika, veľmi krásne a láskavo opisuje jeho sestra Zuzka.

Čo robíte pre svoje zdravie okrem preventívnych prehliadok?

Snažím sa starať o svoje telo cvičením a zdravým stravovaním. Na čom musím popracovať je spánok, ale ako mame ročného dieťaťa to asi ešte chvíľu potrvá, zlepšiť skóre v tejto oblasti. V minulosti som bola k svojmu telu málo pozorná. V práci som išla cez hranu svojich fyzických síl a telo mi to spočítalo kolapsom a trojtýždňovým pobytom v nemocnici. Odvtedy sa učím sebaláske a starostlivosti o seba samu. Treba si to v dnešnom uponáhľanom svete pripomínať. Načúvať, či naše telo stačí za našimi plánmi a ambíciami.

Treba si v dnešnom uponáhľanom svete pripomínať sebalásku. Načúvať, či naše telo stačí za našimi plánmi a ambíciami.

Čo je pre vás dôležité v rámci zdravia vašej rodiny?

Chrániť si ho. Od začiatku pandémie dodržiavam všetky opatrenia, nepodceňujem situáciu, počúvam rady odborníkov a hneď, ako to bolo možné, sme sa ja aj manžel dali zaočkovať, aby sme chránili seba, našu dcéru a znížili riziko šírenia vírusu v spoločnosti.

Zvažovali ste počas tehotenstva možnosť prenatálnej diagnostiky, ktorá dokáže odhaliť ochorenia dieťatka ešte pred narodením?

Áno, aj som ju absolvovala.

Myslíte si, že spoločnosť je dostatočne edukovaná o zriedkavých ochoreniach?

Myslím si, že osvety nikdy nie je dosť. Treba dnešnú digitálnu dobu využiť na to dobré a zvyšovať citlivosť a informovanosť o týchto diagnózach, aby bol život ľudí s týmito ochoreniami jednoduchší a aby sme my ostatní poznali ich potreby.

Prezidentsky palác bol pri príležitosti Dňa zriedkavých ochorení vysvietený. Zaoberá sa touto tematikou aj vláda? Sú prípadne nejaké praktické kroky, ktoré by sme mohli pre ľudí trpiacich týmito ochoreniami urobiť?

Neviem ako pokročilá je diskusia vo vláde, ale v parlamente je nás viacero, ktorí túto tému aktívne riešime a snažíme sa legislatívu pre týchto ľudí precizovať a zlepšovať. Vždy som vďačná za dôveru, s ktorou sa na mňa ľudia obracajú a s podnetmi, ktoré ukazujú na to, čo by mohlo fungovať lepšie a je aj v mojich silách to zmeniť.

Next article