prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.
FEBOS-CR, www.lasik.cz
Štúdium medicíny na Univerzite Palackého v Olomouci ukončil v roku 1989 s vyznamenaním a pochvalou rektora. V roku 2000 absolvoval postgraduálne štúdium na Lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Hradci. Skúsenosti s očnou chirurgiou zbieral aj po svete, hlavne v Kanade. Pôsobil ako prednosta očného oddelenia Baťovej nemocnice v Zlíne. V roku 2003 založil súkromnú očnú kliniku Gemini, najväčšiu súkromnú očnú kliniku v Česku.
Sivý zákal je významne spojený s vekom. Problémy sa začínajú najčastejšie objavovať po päťdesiatke. Počet pacientov postihnutých sivým zákalom pomaly narastá s tým, ako starne svetová populácia. U pacientov starších ako 60 rokov toto ochorenie ohrozuje dokonca každého druhého. Vo veku 75 až 85 rokov má sivý zákal 90 percent ľudí.
Ako vzniká sivý zákal?
To, že so zrakom nie je niečo v poriadku, môže človek spoznať hneď podľa niekoľkých signálov. Sivý zákal sa najčastejšie prejavuje znížením zrakovej ostrosti, rozmazaným videním, akoby sa človek pozeral cez špinavé sklo, rozostreným videním alebo monokulárnou diplopiou – dvojitým videním na jednom oku. Sivý zákal môže vzniknúť aj po úraze oka alebo dlhodobom užívaní niektorých liekov. Medzi pacientmi môžu byť aj novorodenci.
Ako sa dá liečiť sivý zákal?
Dodnes nebol objavený účinný konzervatívny spôsob, ako zabrániť vzniku alebo rozvoju sivého zákalu. Jedinou účinnou terapiou sivého zákalu je chirurgické odstránenie zakalenej šošovky. Prevencia ale môže významne pomôcť. Podľa posledných výskumov môže oddialiť vznik sivého zákalu zdravý životný štýl, príjem antioxidantov, čo sú napríklad vitamíny A, C alebo E, betakarotén, luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, vyvarovať sa fajčeniu, nadmernej konzumácie tukov, soli a alkoholu.
Kedy by mal pacient navštíviť lekára?
Akonáhle začne sivý zákal zhoršovať zrakovú ostrosť, ktorá vadí pacientovi v jeho bežných aktivitách, je jediným riešením návšteva očného lekára, ktorý prípadný sivý zákal u pacienta potvrdí a naplánuje operáciu oka/očí . Ak pacient so zákrokom otáľa, zbytočne si zhoršuje kvalitu života zlým videním a zvyšuje sa aj riziko operačných komplikácií. Ak je sivý zákal ponechaný bez operácie, môže zapríčiniť až slepotu. Medzi ľuďmi stále koluje mýtus, že sivý zákal potrebuje takzvane dozrieť, aby bola šošovka tvrdšia a lepšie sa s ňou lekárom pracovalo. To platilo pred mnohými rokmi, kedy sa k operácii používala úplne iná technika, pri súčasných postupoch je to nezmysel.
Čo sa dá očakávať od operáciám katarakty?
Operácia sivého zákalu je šetrná, rýchla, nebolestivá a bez potreby narkózy. Stačí oko znecitlivieť anestetickými kvapkami. Operácia sa vykonáva ambulantne, trvá asi 20 minút a pacient môže ihneď po operácii odísť domov. Bežne pacient do 48 hodín po operácii vidí oveľa lepšie ako pred ňou.
Aké metódy operácie existujú?
Najmodernejším postupom je operácia s použitím lasera. Laser vykonáva niektoré kroky operácie, ktoré sa pri klasickej metóde robia ručne mikrochirurgickými nástrojmi. Zákrok laserom je tak ešte šetrnejší, bezpečnejší a precíznejší. Pacienti majú možnosť zvoliť si z niekoľkých typov vnútroočných šošoviek, ktoré majú lepšie vlastnosti alebo umožňujú videnie na rôzne vzdialeností.