MUDr. IVAN MAJERČÁK
prezident Ligy proti obezite, špecialista na kardiológiu, obezitológiu a psychoterapiu
Prečo by sa konečne malo na obezitu pozerať ako na chorobu, ktorá metóda výpočtu je spoľahlivejšia než BMI a prečo ľudia v boji s nadváhou zlyhávajú? Odpovede na tieto otázky vám prezradí prezident Ligy proti obezite, MUDr. Ivan Majerčák.
Čo to obezita vlastne je?
Veľa ľudí to nevie, no obezita je choroba a ako to v prípade chorôb býva, človek za ňu nemôže. Je to vlastne diagnóza definovaná ako zvýšené množstvo tuku v organizme. Nerieši sa teda hmotnosť pacienta, ale najmä tuk v rizikovej oblasti brucha.
Aké sú dôvody vzniku obezity?
Obezita vzniká z troch hlavných dôvodov: život v obezitogénnom prostredí, nezdravá strava a absencia pohybu. Ak by sme to chceli vyjadriť matematicky, tak človek sa stane obéznym, keď prijme viac energie, než dokáže spáliť.
Aký je výskyt tohto ochorenia na Slovensku?
Až dve tretiny nášho ekonomicky činného obyvateľstva trpí nadváhou alebo obezitou. Toto číslo je katastrofálne, no ostáva viac-menej stabilné. Percento detskej obezity však neustále stúpa. Momentálne nám rastie naozaj ťažko obézna generácia.
Prečo ľudia s nadváhou a obezitou napriek snahe a diétam zlyhávajú?
Pretože sú presvedčení, že obezita nie je choroba a že sa vyliečia sami. Neobrátia sa na lekára, aj keď je to ochorenie ako každé iné.
Takže je možné obezitu liečiť? Aké má obézny človek možnosti?
Stupeň obezity dokážeme ovplyvniť zmenou stravovania, pohybovými aktivitami a nakoniec aj liekmi alebo chirurgickým zákrokom. Medikamenty, ktoré obezitu naozaj liečia, sú však na lekársky predpis, nepatria tam žiadne voľnopredajné „gebuziny“.
Dôležitou súčasťou liečby je aj psychoterapia, ktorá pomáha s udržaním nového životného štýlu a hmotnostného úbytku.
Pre viac informácií navštívte protiobezite.sk.