Skip to main content
Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » ZMENA ŽIVOTOSPRÁVY JE PRI LIEČBE CHOCHP POTREBNÁ
Civilizačné ochorenia

ZMENA ŽIVOTOSPRÁVY JE PRI LIEČBE CHOCHP POTREBNÁ

doc. MUDr. IVAN SOLOVIČ, CSc.

primár Oddelenia pneumológie a ftizeológie 1.
NÚTPCHaHCH Vyšné Hágy

Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) už dávno nie je len ochorením fajčiarov. V rozhovore nám doc. MUDR. Ivan Solovič, CSc., opísal, ako sa CHOCHP prejavuje, koho postihuje a ako vyzerá jej najmodernejšia liečba.

Aké sú rizikové faktory vzniku tohto ochorenia a koho najčastejšie postihuje?

CHOCHP je chronické ochorenie dýchacích ciest. Ľudia si často myslia, že postihuje len fajčiarov a ľudí zo sociálne slabších vrstiev, ktorí si varia alebo vykurujú domovy otvoreným ohňom plným splodín. No v skutočnosti môže postihnúť kohokoľvek, dokonca aj pasívneho fajčiara alebo ľudí s vrodenou predispozíciou. Náchylní sú tiež ľudia, ktorí sa často vyskytujú v príliš prašnom prostredí alebo pracujú s dráždivými chemikáliami.

Čo najviac trápi pacientov s CHOCHP?

Hlavným problémom CHOCHP sú zmeny v prieduškovom strome, ktoré spôsobujú zúženie priedušiek. Človek sa síce môže bez problémov nadýchnuť, no výdych je sprevádzaný zvukom pripomínajúcim pískanie.

Čo ale pacientov obmedzuje najviac, je náhla intolerancia voči záťaži. Nedokážu zrazu bez zadýchania vyjsť ani na prvé poschodie, bolí ich hrudník a trápi ich pravidelný kašeľ. Ak sa ráno človek budí s tým, že musí vykašľať hlien, niečo určite nie je v poriadku, a to najmä v prípade, že má hlien nažltlú alebo zelenkavú farbu.

Medzi ďalšie príznaky CHOCHP patria aj namodralé pery, modré sfarbenie pod nechtami či únava a strata hmotnosti.

Aký význam má adherencia v rámci tohto ochorenia?

Aj keď je CHOCHP nevyliečiteľná, užívaním liekov a zmenou životosprávy môžeme potlačiť niektoré symptómy a zabrániť progresii tohto ochorenia. Prvé príznaky majú ľudia okolo 40. roka života a čím skôr sa im toto ochorenie diagnostikuje, tým lepšie výsledky liečby môžu pacienti očakávať. Na toto ochorenie zomiera ročne viac ako 3 000 000 ľudí, takže ak niekto trpí neutíchajúcim kašľom viac ako 3 týždne, zadýcha sa pri bežných činnostiach alebo pri chôdzi po rovine, tak niečo nie je v poriadku a mal by okamžite navštíviť lekára. Netreba však zabúdať, že ideálna liečba spočíva aj v zlepšení životosprávy. Pacient by mal skončiť s fajčením a venovať sa športu či inej pohybovej aktivite.

Existuje liečba pre pacientov s CHOCHP? Aké formy poznáme?

Dnes už existuje rôzna moderná liečba tohto ochorenia, ktorá dokáže výrazne zlepšiť kvalitu života pacientov. CHOCHP sa síce vyliečiť nedá, no dokážeme ju udržať pod kontrolou, a to rozšírením dýchacích ciest a znížením zápalu. V rámci prevencie sú tiež nápomocné očkovania proti chrípke, tetanu a čiernemu kašľu.

Čo si môžeme predstaviť pod modernou inhalačnou liečbou?

Je to inhalačná liečba, kedy pacient vdychuje liek priamo do priedušiek. Lieky, tzv. bronchodilatanciá, dokážu udržať priedušky rozšírené počas 12 až 24 hodín. Okrem toho je však potrebné liečiť aj samotný zápal za pomoci inhalačných kortikosteroidov. Inovatívne inhalačné lieky už dokonca obsahujú viac liečebných zložiek v jednom inhalátore.

NAJČASTEJŠIE PRÍZNAKY TOHTO OCHORENIA

pískanie pri výdychu

intolerancia záťaže

rýchle zadýchanie

bolesť hrudníka

pravidelný kašeľ, hlieny

namodralé pery

modré sfarbenie pod nechtami

únava a strata hmotnosti

Next article
Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » ZMENA ŽIVOTOSPRÁVY JE PRI LIEČBE CHOCHP POTREBNÁ
Civilizačné ochorenia

BARBORA KRAJČÍROVÁ: NESPRÁVNE NÁVYKY NÁS POSÚVAJÚ K CHOROBÁM O KROK BLIŽŠIE

BARBORA KRAJČÍROVÁ

Barbora Krajčírová je televízna a rozhlasová moderátorka, ktorá začínala svoju kariéru v TV Markíza v projektoch ako Počasie, Slovensko má talent alebo Pláž 33. Neskôr moderovala v TV JOJ tanečnú súťaž s Vilom Rozborilom a dnes ju môžete vidieť na obrazovkách RTVS v relácii Folklorika. Z rádia sa dlhé roky prihovárala ranným poslucháčom už od 5 hodiny rána v rádiu Vlna, Európa 2 či z rádia Jemné.

Keď počujete pojem civilizačné ochorenia, čo si pod tým predstavíte?

Predstavím si najmä nevedomosť nás ľudí o tom aké dôležité je udržiavať správnu životosprávu a vôbec zdravý prístup k životu. Rôzne nesprávne návyky nás ľudí posúvajú k chorobám vždy o krok bližšie. Žijeme rýchlu dobu a viem si predstaviť, že mnohých brzdí už len sa o to zaujímať. Na druhej strane, aspoň z môjho okolia vnímam, že veľa ľudí sa o zdravé vecí zaujíma čoraz viac a čo je ešte optimistickejšie, snažia sa o tom písať a edukovať ďalších.

Ako vám zmenili život vaše deti?

Moje deti mi do života v prvom rade priniesli veľa nekonečnej lásky nie len ku nim ale aj k mojej rodine a k sebe samej. Najmä po druhom tehotenstve som si naplno uvedomila, aké neskutočné zázraky dokáže ženské telo tým, že na svet prinesie dieťa. Všetky zmeny, ktoré sa za tých 9 mesiacov odohrajú, čo všetko sa zmení, čo všetko obetuje a na konci vyčerpané dokáže priniesť na svet nový život. Znie to ako klišé, ale prežiť to nanovo bol pre mňa dar a musím povedať, že si moje telo veľmi vážim. Nech vyzerá akokoľvek nedokonalo, nech zlyháva, pristupujem k nemu s veľkou láskou.

Zahŕňate do programu s deťmi aj nejaké športové aktivity?

Pre mňa samotnú je šport veľmi dôležitý, preto je aj pravidelnosť športovania u mojej dcéry automatická. Trvám na tom, aby sa hýbala, aj keď posledné mesiace online a sama v izbe, ale nech nevymizne aspoň ako taký kontakt so športom. Tešíme sa, že sa veci dostávajú po čase opäť do „normálu“ a deti sa vracajú nielen do školských lavíc ale aj k športovým návykom, ktoré im veľmi chýbali. My sa doma snažíme denne chodiť na prechádzky a tráviť v prírode čo najviac času. Či je to ale dostačujúce neviem, viete ako sa hovorí, vždy sa dá pre svoje zdravie urobiť viac.

Ovplyvňuje súčasná situácia vaše duševné zdravie? Ako sa udržujete v pohode? 

Duševné zdravie vie ovplyvniť akákoľvek životná situácia, pandémia však zasiahla určitým spôsobom každú jednu domácnosť. Musíme sa s tým popasovať, musíme vydržať a čo najviac sa snažiť ostať zdraví. Otázka však je či toto všetko „musíme“ nie je na úkor duševného zdravia. Veľakrát sú situácie aj u nás doma, keď je môj manžel naplno vyčerpaný alebo ja. Dokonca to niekedy badám aj na mojej dcére. Snažíme sa zo všetkých síl si pomáhať ale nie vždy to ide jednoducho. Čo sa mňa týka, asi mi dá za pravdu každá mamina, byť na materskej dovolenke v pandémii vôbec nie je jednoduché. Mnohé maminy bojujú s popôrodnými depresiami, do toho pandemická situácia, možno pošramotené rodinné vzťahy. Nechcem sa púšťať do hlbšej analýzy ale viem si predstaviť ako mnohé maminy trpia a veľakrát nezvládajú ani banálne situácie. Je to úplne normálne a práve preto by sme si mali pomáhať, čo najviac sa dá. Ja sa snažím nerobiť si plány, zistila som totiž, že keď mi plány nevychádzajú podľa predstáv, dokážem sa pre to dlho a veľmi trápiť. Snažím sa žiť pre rodinu zo dňa na deň a je to pre mňa oveľa príjemnejšie.

Next article