MUDr. ROMAN SOKOL, MPH
Privátna urologická ambulancia
vedúci lekár, konateľ
Čo je to stresová inkontinencia?
Existuje niekoľko druhov inkontinencie. Najčastejšie delenie je na urgentnú alebo stresovú inkontinenciu. Urgentná inkontinencia je vtedy, keď chodí niekto veľmi často (frekventovane) na toaletu, a teda chodí nutkavo močiť. Pri stresovej inkontinencii dochádza k nedobrovoľnému úniku moču pri zvýšení vnútrobrušného tlaku, to znamená napríklad pri skákaní, kýchaní, pri pobehnutí, pri zdvihnutí nákupu, pri zdvihnutí dieťaťa či pri pohlavnom styku. Častokrát sa vyskytuje aj inkontinencia moču, ktorá je zmiešaná. To znamená, že má osoba určitý podiel stresovej a určitý podiel urgentnej inkontinencie. V súčasnosti sa stresová a aj urgentná inkontinencia vyskytujú v približne rovnakom zastúpení.
Ako vzniká a koho najčastejšie trápi?
Existuje viacero rizikových faktorov vzniku inkontinencie. Je to napríklad vek, menopauza, obezita, nedostatok pohybu a v neposlednom rade je faktorom aj počet pôrodov prirodzenou cestou. So stúpajúcim vekom a obezitou, s vyšším počtom pôrodov, má žena oveľa vyšší predpoklad, že bude trpieť stresovou inkontinenciou moču. Je to veľmi nepríjemná situácia, nakoľko žena nemá možnosť vyvarovať sa týmto faktorom, najmä čo sa týka menopauzy či starnutia.
Existuje na túto formu inkontinencie liečba?
Veľmi dôležité je inkontinenciu hlavne dobre diagnostikovať. Dobrá diagnostika spočíva v odobratí anamnézy, to znamená určenie faktorov, pri ktorých dochádza k úniku moču. Veľmi dôležité je kvantifikovať – zistiť, aký výrazný je únik moču, následne je veľmi dôležité zrealizovať správne vyšetrenie, tzn. hlavne urologické vyšetrenie, súčasťou ktorého je vyšetrenie moču a sonografické vyšetrenie. V ojedinelých prípadoch je súčasťou aj urodynamické vyšetrenie. Na základe týchto vyšetrení vieme klasifikovať a identifikovať, aká závažná je inkontinencia moču, a teda akým spôsobom je potrebné ju liečiť.
Čo sa týka liečby – existuje niekoľko možností. Prvá možnosť je rehabilitačná, kedy sa pacienti učia posilňovať svaly panvového dna, ďalšia možnosť je medikamentózna, teda tabletková liečba, ktorá funguje na báze molekuly spevňujúcej oblasť močovej rúry. Takisto existuje operačná liečba, kde je niekoľko operačných techník ako napríklad zdvihnutie hrdla močového mechúra. Po tomto zákroku má pacientka oveľa komfortnejší pocit. Tiež sa používajú rôzne silikóny pod močovú rúru, rôzne laserové operácie a pod. Pre niektoré pacientky však nie sú vhodné tieto formy liečby, vtedy sa využívajú rôzne pomôcky na inkontinenciu.
Majú ženy možnosť aj nehormonálnej liečby?
Áno, samozrejme, majú. Existuje veľa žien, ktoré trpia inkontinenciou po pôrode, sú obéznejšie, lebo sa im napríklad nepodarilo schudnúť. V takýchto prípadoch nemá zmysel využívať formu hormonálnej liečby a je lepšie siahnuť po nehormonálnej liečbe.
AKO BOJOVAŤ S INKONTINENCIOU?
Okrem zdravotných inkontinenčných pomôcok je pri boji s inkontinenciou dôležité dbať na správnu životosprávu. Stres, nepravidelná strava, fajčenie či alkohol môžu problémy s udržiavaním moču ešte zhoršiť. Pri inkontinencii, ale aj ako prevenciu lekári odporúčajú cvičiť cviky na posilnenie panvového dna. Príkladom takýchto cvikov sú Kegelove cviky.