MUDr. IVAN MAJERČÁK
prezident Ligy proti obezite, špecialista na kardiológiu, obezitológiu a psychoterapiu
Vedeli ste, že obezita je choroba, ktorá si vyžaduje lekársku liečbu rovnako ako napríklad cukrovka či zlomená noha? Viac o tomto ochorení a jeho prepojení s ľudskou psychikou vám prezradí prezident Ligy proti obezite MUDr. Ivan Majerčák.
Čo je obezita?
Jednoducho povedané, obezita je choroba ako každá iná. Bohužiaľ, laická a niekedy ani odborná verejnosť to nevie a tučných ľudí pokladajú za lenivých a hlúpych. Medicína však vie, že za obezitu človek nemôže, tak ako nemôže za iné svoje ochorenia.
Prečo je obezita považovaná za ochorenie?
Pretože si vyžaduje rovnakú lekársku liečbu ako iné diagnózy. Lieky sú viazané na recept a nedostanete ich len tak pribalené k nejakému časopisu. Obezitu vám nepomôže prekonať overená diéta od vašej kaderníčky, ale lekár. Ten vás odporučí aj na ďalších špecialistov, ktorí vám pomôžu toto ochorenie dostať pod kontrolu.
Ako sa obezita (samo) diagnostikuje?
Veľa ľudí si myslí, že obezita je zvýšená hmotnosť človeka, no v skutočnosti je to zvýšené množstvo tuku v organizme. Preto lekári pri liečbe obezity neriešia zníženie vašej hmotnosti, ale množstvo nahromadeného tuku, a to najmä v oblasti pásu. V ordinácii vám ho zmerajú pomocou bioimpedancie, no samodiagnostikovať sa môžete aj sami.
Obezita je choroba, musí ju riešiť jedine lekár. Obezitu vám nepomôže prekonať overená diéta od vašej kaderníčky. Lekár vás odporučí aj na ďalších špecialistov, ktorí vám pomôžu toto ochorenie dostať pod kontrolu.
Stačí si vydeliť obvod pásu výškou a ak dostanete číslo menšie ako 0,5, je pravdepodobné, že obezitou netrpíte. Ak vám však vyjde hodnota vyššia ako 0,5, je jasné, že máte nadbytok vnútrobrušného tuku, a teda trpíte obezitou.
Prečo by mal obézny človek navštíviť lekára?
Keďže obezita je choroba, tak ju musí riešiť jedine lekár. Nepomôže vám len diéta a cvičenie, je potrebné ju liečiť z viacerých uhlov. Bežný človek o tejto chorobe takmer nič nevie, veď ani chatu si nenaprojektujete sami, keď ste to neštudovali. Podstatou všetkého je, že pacient sa liečiť nemusí, ale CHCE.
Dá sa obezita v súčasnosti liečiť?
Obezita je celoživotné ochorenie, rovnako ako napríklad alkoholizmus. Pri liečbe nie je problémom zbaviť sa nadbytočného tuku, ale udržať si nový životný štýl a mentálne nastavenie. Preto sú súčasťou liečby aj psychologické sedenia. Pomáhajú predchádzať opakovaným zlyhaniam, ktoré síce sú súčasťou liečby, no pomocou terapie sa z nich človek poučí a nájde správne riešenie.
Vzťah medzi psychikou a obezitou je totiž veľmi silný. Sme zvyknutí zajedať smútok, napätie či pocit prázdnoty. Dokonca aj keď vás odporučia na chirurgickú liečbu obezity, vždy je potrebné predtým absolvovať psychologické vyšetrenie. Zbytočne vám totiž odstránime dve tretiny žalúdka alebo naň dáme bandáž, keď budete stále trpieť depresiou, ktorú budete aj po operácii zaháňať prejedaním sa.
Okrem spomínanej chirurgickej liečby je možné ešte obezitu liečiť liekmi či injekciami. Treba si byť však vedomí toho, že cieľom nemá byť zníženie vašej hmotnosť, ale zmenšenie obvodu pásu. Ak vám ide len o hmotnosť, tak vám „stačia močopudné lieky“, ktoré vás zbavia vody. Chvíľku si posedíte na toalete a razom ste o 5 – 6 kíl ľahší. Budete síce vážiť menej, no nebezpečného tuku a obezity vás to nezbaví.