prof. MUDr. JÁN KMEC, PhD., MPH, FESC
Kardiocentrum FNsP J. A. Reimana, Prešov
FZO Prešovskej univerzity v Prešove
Koľko sa odhaduje, že je na Slovensku ľudí s vysokým cholesterolom?
Celkovo sa odhaduje, že zvyšený cholesterol spôsobuje 2,6 milióna úmrtí ročne (4,5 % z celkového počtu úmrtí). Presné údaje o počte ľudí s vysokým cholesterolom na Slovensku nie sú známe. Slovensko však patrí ku krajinám, ktoré majú jednu z najvyšších úmrtností na srdcovo-cievne ochorenia. Tieto nepriaznivé štatistiky by mohla zlepšiť prevencia, ktorú však mnohí často podceňujú.
Kto je rizikovou skupinou pre zvýšený cholesterol?
Európske odporúčania na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení v klinickej praxi odporúčajú pre zhodnotenie kardiovaskulárneho rizika použitie systému hodnotenia koronárnych rizík SCORE (Systematic COronary Risk Evaluation), ktorý je založený na rizikovych faktoroch – vek, pohlavie, fajčenie, systolický krvný tlak a celkový cholesterol – a poukazuje na desaťročné riziko smrteľných kardiovaskulárnych ochorení v populáciách. Dôležité je identifikovať ľudí s vysokým a stredným rizikom, ktorí by mali dostať odborné poradenstvo týkajúce sa zmien životného štýlu a v niektorých prípadoch podstúpiť farmakoterapiu s cieľom zníženia aterosklerotického rizika.
Ktoré faktory vplývajú na zvýšený cholesterol?
Väčšina prípadov kardiovaskulárnych ochorení alebo úmrtí je pripísateľná modifikovateľným rizikovým faktorom ako je fajčenie, vysoká spotreba alkoholu, nezdravé stravovanie, nízka telesná aktivita, hypertenzia, cukrovka, hypercholesterolémia, abdominálna obezita, chronická choroba obličiek, zápalové ochorenia a psychosociálne faktory. Expozícia vysokými hladinami LDL cholesterolu počas života môže byť vrodená, ako aj získaná prostredníctvom nezdravého životného štýlu a nezdravej stravy (napoly pre oba faktory).
O cholesterole sa hovorí ako o tichom zabijakovi. Prečo to tak je?
Mnohí pacienti dlhé roky vedia, že majú vysoký cholesterol. Avšak neuvedomujú si, že sú chorí. Vysoký cholesterol im nespôsobuje žiadne ťažkosti. Nič ich nebolí, a preto sa nechcú liečiť. Väčšinou sa vyhovárajú, že skúsia zmeniť stravu alebo schudnúť. Odmietajú liečbu z obavy pred nežiaducimi účinkami. Žiaľ, často je prvým príznakom zvyšeného cholesterolu až infarkt srdca či mozgová mŕtvica.
Čo môžu ľudia urobiť, aby sa vyhli prípadným komplikáciam a pridruženým ochoreniam?
Odporúča sa realizovať preventívne vyšetrenie cholesterolu (skríning) u všetkých mužov starších ako 40 rokov, u žien starších ako 50 rokov (alebo po menopauze), u fajčiarov, u pacientov s cukrovkou, vysokým tlakom krvi, obezitou, s ochorením obličiek a v prípade výskytu predčasných srdcovo-cievnych príhod v rodine. Rozhodnutie o potrebe liečby nezávisí iba od výšky cholesterolu, ale najmä od celkového kardiovaskulárneho rizika (SCORE). Hlavným cieľom liečby je zabrániť alebo aspoň oddialiť vznik kardiovaskulárnych ochorení. Veľakrát sa podceňuje nefarmakologická liečba. Samotný pacient by mal dodržiavať zásady zdravej životosprávy a výberu zdravej stravy pre zníženie celkového kardiovaskulárneho rizika. Podporovať treba pravidelnú fyzickú aktivitu, aspoň 30 minút každý deň. Odporúča sa nefajčiť a vyhýbať sa expozícii tabakového dymu. Pri nedostatočnom efekte režimových opatrení pristupujeme k farmakologickej liečbe.
Čo hrozí ľuďom, ktorí majú vyšší cholesterol a problém neriešia?
Ľuďom, ktorí majú zvýšený cholesterol, a ktorí podceňujú nemedikamentózne (režimové) opatrenia pre jeho zníženie, ako aj hypolipidemickú liečbu, hrozí zvýšená progresia aterosklerózy, so zvýšeným rizikom vzniku srdcového infarktu, mozgových príhod a aterosklerotického poškodenia periférnych tepien.