Skip to main content
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » AJ ONKOLOGICKÍ PACIENTI MAJÚ ŠANCU NA ZALOŽENIE VLASTNEJ RODINY
Bojujeme proti rakovine

AJ ONKOLOGICKÍ PACIENTI MAJÚ ŠANCU NA ZALOŽENIE VLASTNEJ RODINY

MUDr. PETER HARBULÁK, PhD.

odborný garant a vedúci lekár
GYN-FIV, Centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu, Bratislava

MUDr. IVETA ŠVECOVÁ, PhD.

gynekológ, špecialista na reprodukčnú medicínu
GYN-FIV, Centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu, Žilina

Zachovanie plodnosti u onkologických pacientov je veľmi aktuálna téma, pretože počet onkologických ochorení u pacientov v mladom veku (20 – 39 rokov) sa neustále zvyšuje. Zároveň stúpa aj vek žien – prvorodičiek. To znamená, že ženy aj muži majú deti vo vyššom veku čo zvyšuje šancu, že ich onkologické ochorenie zasiahne práve vo fertilnom (plodnom) období.

Aký má vplyv onkologická liečba na fertilitu (plodnosť) pacienta?

Rakovina a predovšetkým jej liečba môžu spôsobiť poškodenie fertility. Toto poškodenie závisí od druhu rakoviny a typu protinádorovej liečby. Neplodnosť po protinádorovej liečbe môže byť dočasná, trvať mesiace, roky ale môže byť aj trvalá.

Protinádorová liečba, hlavne chemoterapia a rádioterapia, môžu spôsobiť poškodenie vaječníkov (znížiť množstvo kvalitných, dostupných vajíčok), poškodenie produkcie hormónov a aj funkcie ďalších reprodukčných orgánov. U mužov protinádorová liečba môže ovplyvniť kvantitu spermií (znížené množstvo), kvalitu (znížená schopnosť oplodniť vajíčko) a pohyblivosť (slabá alebo žiadna pohyblivosť). V oboch prípadoch (u mužov aj žien) môže dôjsť k poškodeniu alebo odstráneniu reprodukčných orgánov pri chirurgickej liečbe.

Aké sú dostupné možnosti zachovania plodnosti pre pacientov s onkologickým ochorením?

Existuje možnosť uchovať svoje pohlavné bunky pomocou prepracovaných metód mrazenia, ktoré je najlepšie vykonať ešte pred protinádorovou liečbou. U mužov s onkologickým ochorením je možné zamraziť vzorku spermií. Pri ženských pohlavných bunkách je to zložitejšie. Získaniu vajíčok musí predchádzať vyvolanie ich viacnásobného rastu a dozretia, tzv. stimulačná liečba, vykonávaná v centre asistovanej reprodukcie. Po odbere vajíčok máme dve možnosti, v závislosti od priania pacientov. Môžeme mraziť buď vajíčka – oocyty, alebo embryá, ktoré vznikajú oplodnením vajíčok partnerovými spermiami. Po onkologickej liečbe, v prípade rôznych porúch plodnosti u pacientov, máme k dispozícii všetky metódy asistovanej reprodukcie.

Na koho sa môže obrátiť pacient s onkologickým ochorením ohľadom možnosti zachovania plodnosti?

Je veľmi dôležité, aby sa k pacientom s onkologickým ochorením, ktorí v budúcnosti plánujú rodinu, dostali aktuálne a presné informácie o negatívnom vplyve protinádorovej liečby a o možnostiach zachovania plodnosti. Pacient, ktorému práve diagnostikovali nádorové ochorenie je vo veľmi ťažkej situácii. Prehodnocuje svoj ďalší osud, prevláda strach z ochorenia a obavy o vlastnú existenciu. Otázka budúcej plodnosti, príp. možnosti zachovania plodnosti nie je v danom momente prioritou. Realita odzrkadľuje fakt, že riešenie onkologického ochorenia zostáva vždy hlavnou úlohou, na ktorú sa onkológ, prirodzene, zameriava. Onkológ by mal každého pacienta v plodnom veku informovať o základných možnostiach v momente diagnózy ochorenia, odoslať ho na konzultáciu so špecialistom na fertilitu (gynekológ v centre asistovanej reprodukcie).

Dôležitý je však aj aktívny prístup pacienta, treba sa pýtať svojho onkológa, gynekológa a kontaktovať čo najskôr centrum asistovanej reprodukcie. Rýchle riešenie je veľmi podstatné pre úspech celého procesu. Včasné informácie sú kľúčové pre následné rozhodnutia pacientov, ktoré môžu ovplyvniť celý ich život.


ZAUJÍMA NÁS VÁŠ NÁZOR

Next article
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » AJ ONKOLOGICKÍ PACIENTI MAJÚ ŠANCU NA ZALOŽENIE VLASTNEJ RODINY
ADVERTORIAL

NAJLEPŠOU PREVENCIOU JE ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Niektoré faktory vzniku kolorektálneho karcinómu ovplyvniť nemôžeme, je však veľa tých, ktoré závisia od nás. Zdravé stravovanie a primeraný pohyb výrazne znižujú riziko tohto civilizačného ochorenia. Pravidelné vyšetrenia zase pomáhajú chorobu odhaliť vo včasných štádiách a zvyšujú tak šancu na vyliečenie.

prof. MUDr. Špánik Stanislav, CSc.

Kolorektálny karcinóm je zhubné nádorové ochorenie hrubého čreva a konečníka. Rizikové faktory môžeme rozdeliť na tie, ktoré nedokážeme ovplyvniť, ako sú vyšší vek – nad 50 rokov, nádory v minulosti, resp. polypy, zápalové ochorenia čriev – napríklad ulcerózna kolitída a Crohnova choroba, rodinná predispozícia – niektoré génové mutácie zvyšujú riziko, ožarovanie brucha kvôli inému druhu rakoviny v minulosti, a faktory, ktoré vieme ovplyvniť. Sem patrí nesprávne stravovanie – vyprážané jedlá, nekvalitné tuky, údeniny, veľa červeného mäsa, veľa jednoduchých sacharidov, málo vlákniny. Ďalej sú to sedavý spôsob života – pravidelná fyzická aktivita znižuje riziko rakoviny hrubého čreva, cukrovka, obezita, fajčenie a alkohol.

Včasné štádiá, niekedy dokonca aj pokročilé, nemusia mať žiadne príznaky. Najčastejšie príznaky sú slabosť, únava, zmeny vo vyprázdňovaní čreva – hnačka, zápcha, prípadne ich striedanie, nevysvetliteľné chudnutie, nechutenstvo, nadúvanie, bolesti brucha, plynatosť, kŕče v bruchu, krv v stolici, čierna stolica, anémia – nedostatok červených krviniek a/alebo krvného farbiva hemoglobínu. Pri nádoroch konečníka to môžu byť aj červená krv v stolici, úzka, ceruzkovitá stolica, bolesť konečníka, pocit nedostatočného vyprázdnenia po stolici, častejšie vyprázdňovanie, hnačka, zápcha.

Zdroj: Adobe Stock

Rozlišujeme primárnu a sekundárnu prevenciu. Primárna prevencia zahŕňa opatrenia, aby nádorové ochorenie nevzniklo. Sem patria všetky aktivity zdravého životného štýlu. Predovšetkým zásady zdravého stravovania. Vyhýbanie sa častej konzumácii predovšetkým červeného a upravovaného mäsa, polotovarov, ťažkých a mastných jedál, alkoholu, fajčeniu. Do stravy treba pridať dostatok vlákniny, ovocia a zeleniny. Odporúča sa aj starostlivosť o pravidelnú stolicu, pitie dostatočného množstva „správnych“ tekutín, do stravy zaradiť aj probiotiká, ako jogurty a kefíry. Veľmi dôležitý je pravidelný a primeraný pohyb. Takisto je dôležité dbať na udržiavanie primeranej hmotnosti.

Sekundárna prevencia je zameraná na včasné zistenie nádorového ochorenia, v predklinickom štádiu, keď nie sú žiadne klinické ťažkosti ani zjavné prejavy ochorenia a je najvyššia šanca na vyliečenie. Špeciálnou formou sekundárnej prevencie je skríning. Skríningové vyšetrenie hrubého čreva a konečníka je určené pre osoby vo veku 50 – 70 rokov. Toto platí pre tých, ktorí majú „štandardné riziko“. Pre rizikových jedincov, ktorí majú výskyt rakoviny v rodine, genetické poruchy alebo mali nádorové ochorenia v minulosti, je spôsob skríningu špecifický, určí ho lekár.

Skríningovou metódou je testovanie krvi v stolici – tzv. test na okultné (neviditeľné) krvácanie. Vzorka stolice sa odoberie v pohodlí domova do špeciálnej nádoby a prinesie sa k lekárovi. Ďalším možným vyšetrením je kolonoskopia. Ide o priame vyšetrenie konečníka a čreva optickým prístrojom, ktorý sa zavedie do konečníka. Výhodou je to, že lekár priamo zrakom vidí a kontroluje sliznicu a môže aj odstrániť  výrastky (polypy) a odobrať vzorku zo zmenenej sliznice. Toto vyšetrenie nasleduje aj po pozitívnom vyšetrení stolice na okultné krvácanie. Pri vážnejšom náleze sa zvažujú ďalšie postupy a metódy. Krv v stolici ešte nemusí znamenať rakovinu. Lekári odporúčajú ďalšie diagnostické vyšetrenia.

Zdroj: Adobe Stock

Základnou metódou liečby rakoviny hrubého čreva a konečníka je radikálna chirurgická liečba. Ďalšími možnosťami sú ožarovanie (rádioterapia) a systémová liečba (chemoterapia, cielená liečba, imunoterapia). Pri liečbe nádorov hrubého čreva sa uplatňuje chirurgická a systémová liečba. Pri nádoroch konečníka, podľa závislosti od štádia ochorenia, niekedy aj všetky liečebné modality v rôznom poradí. Na liečbu metastatického štádia je to najčastejšie systémová liečba. Výber jednotlivých preparátov závisí od biologických a genetických charakteristík nádorového tkaniva. Všetky liečebné postupy sa vyvíjajú a modernizujú. Ich správnym použitím sa výrazne zvýšila možnosť vyliečenia, alebo aspoň výrazného predĺženia prežívania pacientov. Pri tejto diagnóze azda najviac platí, že my sami môžeme svojím prístupom a aktivitou veľa dosiahnuť a zmeniť. Naozaj veľa závisí od nás samotných.


Tento článok vznikol za podpory spoločnosti Pierre Fabre.
SK-PFO-03/2024- EDU -242

Next article