Vďaka preventívnym prehliadkam u urológa je možné zachytiť onkologické ochorenie prostaty ešte v počiatočnom štádiu. Magnetická rezonancia spolu s umelou inteligenciou sú nápomocné v rámci stanovenia najvhodnejšej liečebnej stratégie.
MUDr. Víťazoslav Belan, PhD.
lekár – rádiológ, Dr. MAGNET Kramáre
Chief Innovation Officer, Pro Diagnostic Group
O význame i priebehu prevencie a včasnej diagnostiky nám podrobne porozprával MUDr. Víťazoslav Belan, PhD. Ten pôsobí ako rádiológ a riaditeľ inovácií pre sieť pokrokových diagnostických centier na Slovensku.
Aké závažné je ochorenie karcinóm prostaty?
Predstavuje významný onkologický problém vo vyspelých aj rozvojových krajinách. Na Slovensku presné údaje chýbajú, ročne sa odhaduje okolo 2050 novovzniknutých prípadov a úmrtnosť na úrovni 533 prípadov. Ide o ochorenie vyššieho veku, v súčasnosti najčastejšie zhubné ochorenie u mužov vo veku nad 50 rokov. Pravdepodobnosť sa zvyšuje pri postihnutí otca a brata, ako aj pri niektorých genetických postihnutiach, ako je napríklad genetická mutácia BRCA 2. Karcinóm prostaty môže vykazovať rôznu agresivitu. Včasná diagnostika a následná liečba je pre pacienta kľúčová.
Aké vyšetrenia v rámci prevencie ochorenia preplácajú na Slovensku zdravotné poisťovne? Na čo majú pacienti nárok?
Muži majú nárok na pravidelné preventívne urologické vyšetrenie po 40., prípadne 50. roku života. Vyšetrenie hradia všetky zdravotné poisťovne. Účasť je, žiaľ, nízka, odhaduje sa na 5 až 14 %. Pri karcinóme prostaty má veľký význam onkologický skríning. Európska komisia zaradila skríning karcinómu prostaty medzi skríningové onkologické programy. V Českej republike bol v januári 2024 spustený populačný pilotný program včasného záchytu karcinómu prostaty. Všeobecní lekári a urológovia oslovujú mužov od 50 do 69 rokov za účelom vyšetrenia hladiny PSA (prostatický špecifický antigén) s následnými vyšetreniami. Na Slovensku sa uvažuje o spustení pilotného programu od budúceho roku.
Je nevyhnutné, aby muži odhodili ostych a zúčastňovali sa po 50-tke preventívnych urologických vyšetrení.
Aké sú príznaky rakoviny prostaty? Kedy je čas navštíviť odborníka?
Až v 80 % je karcinóm zachytený v počiatočnom štádiu, keď pacient nemá žiadne príznaky alebo ide o príznaky spojené s nezhubným ochorením prostaty. Príznaky ako trvalá bolesť chrbta (bolesť kostí), chudnutie, celková slabosť a výrazné opuchy dolných končatín už môžu byť znakom veľmi pokročilého alebo metastatického nádoru.
Ako prebieha diagnostika rakoviny prostaty?
Včasná diagnostika karcinómu prostaty je v súčasnosti založená na stanovení hladiny PSA, pri hodnote nad 3 ng/ml s následným vykonaním magnetickej rezonancie prostaty. DRV (vyšetrenie prostaty cez konečník) je súčasťou urologického vyšetrenia. Magnetická rezonancia prostaty má rastúci význam vo včasnej diagnostike.
Multiparametrické MR prostaty vykonávame na našich pracoviskách v sieti Pro Diagnostic Group. Toto vyšetrenie sa v súčasnosti odporúča vykonať ešte pred biopsiou prostaty. Umožňuje odhaliť klinicky signifikantný karcinóm, zacielenie biopsie prostaty. Vedie k zníženiu počtu biopsií, k zníženiu nadmernej diagnostiky a liečby klinicky nezávažných foriem karcinómu prostaty. Výsledkom vyšetrenia je štandardizovaný popis s určením pravdepodobnostného PI RADS (Prostate Imaging-Reporting and Data System) skóre.
Ako prebieha samotné MR vyšetrenie? Aká je príprava pacienta?
Ako prvé by som chcel zdôrazniť, že samotné vyšetrenie je bezbolestné. Je vhodné, aby mal pacient vyprázdnený konečník (ranná stolica, aplikácia glycerínového čapíka večer pred vyšetrením a ráno v deň vyšetrenia). Močový mechúr by mal byť pred vyšetrením vyprázdnený tiež. Pacient príde nalačno, nemal by vypiť ani kávu. Vyšetrenie nepredstavuje pre pacienta radiačnú záťaž a trvá približne pol hodiny. Do žily je podávaná kontrastná látka a tiež látka na uvoľnenie hladkého svalstva (obmedzuje artefakty z pohybu čriev).
A čo umelá inteligencia? Ako sa uplatňuje pri MR diagnostike karcinómu prostaty?
Na našich pracoviskách využívame softvér Quantib® Prostate, ktorý rádiológom umožňuje automaticky stanoviť objem prostaty, výpočet hustoty PSA, vytvoriť pravdepodobnostnú mapu karcinómu prostaty a generovať štandardizovaný popis, čo umožňuje rýchlejšiu a presnejšiu MR diagnostiku. Z hľadiska včasnej diagnostiky karcinómu prostaty je nevyhnutné, aby muži odhodili ostych a zúčastňovali sa po 50-tke preventívnych urologických vyšetrení a v budúcnosti skríningu. Odhaduje sa, že takýmto spôsobom sa môže znížiť úmrtnosť na karcinóm prostaty o 20 %.
Pro Diagnostic Group, a. s. je vedúcim poskytovateľom rádiologických služieb na Slovensku. Spoločnosť prevádzkuje diagnostické centrá s modalitami, ako sú MR, CT, RTG, USG, PET/CT, SPECT, SPECT/CT či denzitometria.
Prostredníctvom portálu www.ERADIOLOGIA.sk pacientom umožňuje využívať aj služby el. zdravotníctva.