Onkologické ochorenia sa stávajú pre Európu veľkým bremenom. Počet novodiagnostikovaných prípadov rastie a Slovensko, žiaľ, nie je výnimkou.
Marián Božík
pacient
Celosvetovo jedna z najrozšírenejších onkologických diagnóz, rakovina hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm), je na Slovensku druhou najčastejšou príčinou úmrtia. Väčšina pacientov však k lekárovi stále prichádza veľmi neskoro.
Rakovina hrubého čreva nebolí
O zákernosti tohto typu ochorenia sa na vlastnej koži presvedčil aj Marián, neodmysliteľná súčasť pacientskej organizácie NIE RAKOVINE, ktorá ľuďom s rakovinou a ich blízkym pomáha už osem rokov. „Nečakajte, že nádor v čreve pocítite. Príznaky sú na začiatku nenápadné a neprejavujú sa bolesťou. Preto je dôležité po prekročení päťdesiatky absolvovať skríningové vyšetrenie. Mne zachránilo život,“ upozorňuje. „Náhodou som si spravil test, ktorý môj otec striktne odmietol, a bol pozitívny. Hovoril som si: To nie je možné, veď mám 48 rokov, ja predsa nemôžem mať rakovinu! Tak som si kúpil ďalší test, ktorý moje obavy potvrdil,“ vysvetľuje Marián, ktorý napriek úspešnej liečbe nenecháva nič na náhodu. „Som neustále v strehu. Človek nikdy nevie,“ dodáva.
Pozrite si video s pánom Mariánom B. >
Najsilnejší sme spolu
Onkologické ochorenie znamená výraznú psychickú záťaž. Nastupuje strach. Z budúcnosti, premeny, bolesti, samoty, no predovšetkým zo smrti. Okrem správnej liečby je nevyhnutná podpora rodiny a okolia, ktorá chorému pomáha nabrať motiváciu a sily. Zakladajúci členovia pacientskej organizácie NIE RAKOVINE Jana Pifflová-Španková, Bibiana Ondrejková a Patrik Herman dlhodobo obhajujú princípy priamej psychickej pomoci a práce s chorými i nevyhnutnosť vzdelávania širokej verejnosti formou osvety. Ich odborné priority sú jasné: byť silným a profesionálnym hlasom apelujúcim na systémové zlepšenia v oblasti liečby, prevencie, diagnostiky, edukácie a včasného prístupu inovatívnej onkologickej liečby pre každého slovenského pacienta. Hoci ide o beh na dlhú trať, pomôcť zefektívniť či urýchliť procesy dokáže svojou troškou každý. „Sme nezisková organizácia, ktorej aktivity sú závislé od grantov, dotácií, 2 percent z daní a individuálnych darov,“ vysvetľuje Jana Pifflová-Španková. „Dary z 2 percent sú preto dôležitým zdrojom prostriedkov, vďaka ktorým môžeme poskytovať chorým a ich rodinám individuálnu podporu v dôležitých obdobiach ich života – aby neboli sami, aby mali dostatok informácií, aby našli podporu a pomoc,“ hovorí.
Bývalí pacienti radia súčasným
Onkológia sa stala súčasťou takmer každého z nás. Ak hľadáte podporu – či už z pozície pacienta, alebo blízkeho človeka chorého – neváhajte kontaktovať Pacientsku poradňu NIE RAKOVINE.
Pacientska organizácia Nie rakovine vznikla pred 17 rokmi ako odozva na problémy v onkológii na Slovensku. Bojuje za práva onkologických pacientov, aktívne pomáha onkologickým pacientom a ich príbuzných, šíri osvetu o prevencii onkologických ochorení medzi širokou verejnosťou. Organizáciu tvoria bývalí onkologickí pacienti a príbuzní onkologických pacientov, ktorí pre rakovinu o svojich blízkych prišli, a spolupracujúci profesionáli.
Organizáciu založili a vedú:
- Jana Pifflová Španková – publicistka, moderátorka, RTVS, prezidentka OZ Nie rakovine,
- Patrik Herman – moderátor, publicista, aktivista, pedagóg, RTVS,
- Bibiana Ondrejková – herečka, moderátorka, TV Joj,
- a 70 dobrovoľníkov a terénnych onkoasistentov.
Pacientske poradne NIE RAKOVINE v súčasnosti fungujú na týchto miestach:
- Národný onkologický ústav v Bratislave,
- Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach,
- Fakultná nemocnica v Nitre, odd. onkológie,
- Fakultná nemocnica v Trnave, Klinika onkológie,
- Fakultná nemocnice v Prešove, Odd. klinickej onkológie.
Radi by sme do roka otvorili poradňu vo FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.