Skip to main content
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » PRI KOLOREKTÁLNOM KARCINÓME JE DÔLEŽITÝ INDIVIDUÁLNY LIEČEBNÝ PRÍSTUP
Bojujeme proti rakovine

PRI KOLOREKTÁLNOM KARCINÓME JE DÔLEŽITÝ INDIVIDUÁLNY LIEČEBNÝ PRÍSTUP

Zdroj: Adobe Stock

Rakovina hrubého čreva a rakovina konečníka sa nazýva spoločným pojmom kolorektálny karcinóm. Patrí k veľmi častým nádorovým ochoreniam na celom svete. O výskyte, spôsobe diagnostiky a liečby v rôznych štádiách sme sa rozprávali s MUDr. Michaelou Miškovičovou, PhD.

MUDr. Michaela Miškovičová, PhD.

prednostka Onkologickej kliniky Fakultnej nemocnice Nitra

Kolorektálny karcinóm (KRK) patrí celosvetovo medzi zhubné nádory s vysokou incidenciou (počet novodiagnostikovaných prípadov/ 100-tisíc obyvateľov/rok), predstavuje asi 10 % všetkých nádorov. KRK v podstatnej miere postihuje pacientov v produktívnom veku. Približne 18 % všetkých postihnutých je mladších ako 60 rokov. Prudký nárast incidencie tohto ochorenia sa začína už po 45. roku života. U mužov je incidencia i mortalita na KRK vyššia ako u žien. Nádory kolorekta sú stále častejšie diagnostikované ako ďalší primárny novotvar u pacientov, ktorí už mali diagnostikované iné nádorové ochorenie (asi u 1 z 5 pacientov).

KRK predstavuje rôznorodé ochorenie, ktorého jednotlivé podtypy sa prejavujú odlišným biologickým správaním a inou odpoveďou na liečbu, či už ide o liečbu chirurgickú, chemoterapiu, rádioterapiu, cielenú liečbu alebo imunoterapiu. Zvoliť individuálne optimálny liečebný postup je pre celkové prežitie pacienta i kvalitu jeho života zásadné. Chirurgická liečba je vo väčšine prípadov KRK stále jedinou liečebnou modalitou, ktorá môže dať pacientovi nádej na uzdravenie.

Zdroj: Adobe Stock

K terapii metastatického štádia KRK máme k dispozícii rôzne možnosti onkologickej liečby. Základom je chemoterapia, ktorá sa kombinuje s cielenou liečbou na základe charakteristických vlastností nádoru. Liečba metastatického ochorenia zaznamenáva výrazné zlepšenie prežívania pacientov, a to vďaka účinnosti kombinovanej terapie a možnosti nasadenia ďalších „línií“. Po zlyhaní jedného druhu liečby je možné využívať liečbu iného typu, ktorá sa, naopak, môže účinkom prejaviť. Cieľom terapie týchto „vyšších línií“ je naďalej efektívne liečiť pacienta a predlžovať jeho celkové prežívanie pri zachovanej dobrej kvalite života. A práve pre už predliečených pacientov je od 1. 3. 2024 na Slovensku reálne dostupná hradená chemoterapia, ktorá rozširuje možnosti liečebného kontinua a pomôže tak pacientom s metastatickým KRK získať a prežiť viac chvíľ, na ktorých záleží.

Liečebný algoritmus by mal byť ideálne volený v súlade s modernými odporúčaniami a zároveň individualizovaný podľa veku, celkového stavu pacienta, jeho vedľajších ochorení aj podľa jeho rodinného a sociálneho zázemia. Kvalita života pacienta s metastatickým ochorením je jeden zo základných atribútov úspešnej onkologickej liečby.

Veľmi dôležité je správne zvládanie a včasná liečba prípadných nežiaducich účinkov onkologickej terapie. Podstatné je aj zvládanie symptómov vyvolaných základným ochorením, najčastejšie medikamentóznou cestou, ale aj správnym nastavením onkologickej terapie. Problém nastáva, ak nie je komplexný manažment starostlivosti o chorého správne vedený. Na druhej strane musí mať pacient s kolorektálnym karcinómom sám vôľu spolupracovať, preto je podstatné vytvorenie vzájomného porozumenia vo vzťahu lekára a pacienta.

Kvalitu života pacientov s kolorektálnym karcinómom ovplyvňujú psychologické a somatické príznaky. Dôležitým prediktorom pri hodnotení dobrej kvality života v pokročilom štádiu ochorenia je možnosť zachovať si určitú mieru dôstojnosti, autonómnosti pri rozhodovaní či akceptácia fyzických obmedzení, ktoré so sebou ochorenie prináša. Postupnými pribúdajúcimi a reálne dostupnými možnosťami liečby so správnym vedením komplexnej starostlivosti o chorého sa nám darí získavať aj pre pacientov v metastatickom štádiu ochorenia stále viac chvíľ, na ktorých záleží.

Liek na karcinóm hrubého čreva, konečníka a žalúdka v pokročilom štádiu s účinnou látkou trifluridín/tipiracil bude štandardne uhrádzaný zo zdravotného poistenia už aj na Slovensku. Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková svojím podpisom potvrdila, že od 1. marca bude konečne dostupný aj pre našich pacientov.

Pacientska organizácia NIE RAKOVINE a o.z. Europacolon Slovensko bojovali o tento liek dlhých šesť rokov. Liek prichádza práve v marci, ktorý s materskou organizáciou Digestive Cancer Europe vyhlásili v roku 2008 za Európsky mesiac povedomia o kolorektálnom karcinóme (ECCAM).

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (v strede) a zakladatelia pacientskej organizácie NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková a Patrik Herman. Zdroj: org. Nie Rakovine

Po dlhodobom úsilí a tlaku lekárov, pacientov a pacientskych organizácií ministerka zdravotníctva odsúhlasila zaradenie lieku medzi kategorizované, teda zdravotnými poisťovňami hradené lieky. Napriek tomu, že liek je v určitom štádiu rakoviny hrubého čreva štandardnou terapeutickou alternatívou, na Slovensku nebol v minulosti kategorizovaný. Bol limitovane dostupný na tzv. výnimky a v niektorých prípadoch si finančne náročnú liečbu niektorí pacienti museli hradiť sami, výsledkom bol nejeden zúfalý medializovaný prípad. Liek sa používa, keď sa rakovina rozšíri do ďalších častí tela – metastázuje, alebo keď iné liečebné metódy neúčinkujú. Cieľom liečby je zabrániť rastu rakovinových buniek a stabilizácia prejavov s dobrou toleranciou.

Už od 1. marca 2024 bude liek dostupný každému pacientovi, ktorý ho potrebuje, aby už nikto nemusel byť odkázaný na výnimky.

Vážime si tento významný krok ministerky Zuzany Dolinkovej i zdravotných poisťovní na ceste k zlepšeniu stavu onkológie na Slovensku. Lekárom a pacientom vyjadrujeme veľký rešpekt a trpezlivosť za podporu v tomto boji.

Next article
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » PRI KOLOREKTÁLNOM KARCINÓME JE DÔLEŽITÝ INDIVIDUÁLNY LIEČEBNÝ PRÍSTUP
ADVERTORIAL

NAJLEPŠOU PREVENCIOU JE ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Niektoré faktory vzniku kolorektálneho karcinómu ovplyvniť nemôžeme, je však veľa tých, ktoré závisia od nás. Zdravé stravovanie a primeraný pohyb výrazne znižujú riziko tohto civilizačného ochorenia. Pravidelné vyšetrenia zase pomáhajú chorobu odhaliť vo včasných štádiách a zvyšujú tak šancu na vyliečenie.

prof. MUDr. Špánik Stanislav, CSc.

Kolorektálny karcinóm je zhubné nádorové ochorenie hrubého čreva a konečníka. Rizikové faktory môžeme rozdeliť na tie, ktoré nedokážeme ovplyvniť, ako sú vyšší vek – nad 50 rokov, nádory v minulosti, resp. polypy, zápalové ochorenia čriev – napríklad ulcerózna kolitída a Crohnova choroba, rodinná predispozícia – niektoré génové mutácie zvyšujú riziko, ožarovanie brucha kvôli inému druhu rakoviny v minulosti, a faktory, ktoré vieme ovplyvniť. Sem patrí nesprávne stravovanie – vyprážané jedlá, nekvalitné tuky, údeniny, veľa červeného mäsa, veľa jednoduchých sacharidov, málo vlákniny. Ďalej sú to sedavý spôsob života – pravidelná fyzická aktivita znižuje riziko rakoviny hrubého čreva, cukrovka, obezita, fajčenie a alkohol.

Včasné štádiá, niekedy dokonca aj pokročilé, nemusia mať žiadne príznaky. Najčastejšie príznaky sú slabosť, únava, zmeny vo vyprázdňovaní čreva – hnačka, zápcha, prípadne ich striedanie, nevysvetliteľné chudnutie, nechutenstvo, nadúvanie, bolesti brucha, plynatosť, kŕče v bruchu, krv v stolici, čierna stolica, anémia – nedostatok červených krviniek a/alebo krvného farbiva hemoglobínu. Pri nádoroch konečníka to môžu byť aj červená krv v stolici, úzka, ceruzkovitá stolica, bolesť konečníka, pocit nedostatočného vyprázdnenia po stolici, častejšie vyprázdňovanie, hnačka, zápcha.

Zdroj: Adobe Stock

Rozlišujeme primárnu a sekundárnu prevenciu. Primárna prevencia zahŕňa opatrenia, aby nádorové ochorenie nevzniklo. Sem patria všetky aktivity zdravého životného štýlu. Predovšetkým zásady zdravého stravovania. Vyhýbanie sa častej konzumácii predovšetkým červeného a upravovaného mäsa, polotovarov, ťažkých a mastných jedál, alkoholu, fajčeniu. Do stravy treba pridať dostatok vlákniny, ovocia a zeleniny. Odporúča sa aj starostlivosť o pravidelnú stolicu, pitie dostatočného množstva „správnych“ tekutín, do stravy zaradiť aj probiotiká, ako jogurty a kefíry. Veľmi dôležitý je pravidelný a primeraný pohyb. Takisto je dôležité dbať na udržiavanie primeranej hmotnosti.

Sekundárna prevencia je zameraná na včasné zistenie nádorového ochorenia, v predklinickom štádiu, keď nie sú žiadne klinické ťažkosti ani zjavné prejavy ochorenia a je najvyššia šanca na vyliečenie. Špeciálnou formou sekundárnej prevencie je skríning. Skríningové vyšetrenie hrubého čreva a konečníka je určené pre osoby vo veku 50 – 70 rokov. Toto platí pre tých, ktorí majú „štandardné riziko“. Pre rizikových jedincov, ktorí majú výskyt rakoviny v rodine, genetické poruchy alebo mali nádorové ochorenia v minulosti, je spôsob skríningu špecifický, určí ho lekár.

Skríningovou metódou je testovanie krvi v stolici – tzv. test na okultné (neviditeľné) krvácanie. Vzorka stolice sa odoberie v pohodlí domova do špeciálnej nádoby a prinesie sa k lekárovi. Ďalším možným vyšetrením je kolonoskopia. Ide o priame vyšetrenie konečníka a čreva optickým prístrojom, ktorý sa zavedie do konečníka. Výhodou je to, že lekár priamo zrakom vidí a kontroluje sliznicu a môže aj odstrániť  výrastky (polypy) a odobrať vzorku zo zmenenej sliznice. Toto vyšetrenie nasleduje aj po pozitívnom vyšetrení stolice na okultné krvácanie. Pri vážnejšom náleze sa zvažujú ďalšie postupy a metódy. Krv v stolici ešte nemusí znamenať rakovinu. Lekári odporúčajú ďalšie diagnostické vyšetrenia.

Zdroj: Adobe Stock

Základnou metódou liečby rakoviny hrubého čreva a konečníka je radikálna chirurgická liečba. Ďalšími možnosťami sú ožarovanie (rádioterapia) a systémová liečba (chemoterapia, cielená liečba, imunoterapia). Pri liečbe nádorov hrubého čreva sa uplatňuje chirurgická a systémová liečba. Pri nádoroch konečníka, podľa závislosti od štádia ochorenia, niekedy aj všetky liečebné modality v rôznom poradí. Na liečbu metastatického štádia je to najčastejšie systémová liečba. Výber jednotlivých preparátov závisí od biologických a genetických charakteristík nádorového tkaniva. Všetky liečebné postupy sa vyvíjajú a modernizujú. Ich správnym použitím sa výrazne zvýšila možnosť vyliečenia, alebo aspoň výrazného predĺženia prežívania pacientov. Pri tejto diagnóze azda najviac platí, že my sami môžeme svojím prístupom a aktivitou veľa dosiahnuť a zmeniť. Naozaj veľa závisí od nás samotných.


Tento článok vznikol za podpory spoločnosti Pierre Fabre.
SK-PFO-03/2024- EDU -242

Next article