Betaglukány sú známe pre širokú škálu účinkov, ktoré závisia od prírodného zdroja. Ovsené, respektíve obilninové glukány znižujú hladinu cholesterolu v krvi a pomáhajú regulovať krvný tlak. Betaglukány z húb a kvasníc sú známe najmä pre vplyv na imunitný systém, ktorému pomáhajú posilňovať jeho aktivitu proti vírusom, parazitom, baktériám a plesniam.
doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.
primár prsníkového oddelenia v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave
Vo viacerých prípadoch pomáhajú regulovať imunitný systém v prípade jeho nadmerných reakcií, napríklad pri nadmerných či chronických zápaloch, alergiách alebo autoimunitných ochoreniach.
Betaglukány v oblasti onkológie
Betaglukány vysokej čistoty sú vďačným doplnkom liečby mnohých onkologických ochorení vďaka vysokej bezpečnosti ich používania, ale, samozrejme, aj vďaka ich vplyvu na liečebný proces. Pomáhajú zvyšovať kvalitu života pacientov a lepšie prekonávať prípadné vedľajšie účinky liečby. Samotné ochorenie, ale aj jeho liečba majú často negatívny vplyv na imunitu, a tým sú títo pacienti náchylnejší aj na bežné infekčné ochorenia. Podpora betaglukánmi pomáha kompenzovať tento problém. Pacienti lepšie zvládajú proces liečby a menej trpia na časté infekcie horných dýchacích ciest, bronchitídy, angíny, chrípky, covid či infekty močových ciest.
Oxidačný stres a jeho vplyv
Za oxidačný stres zodpovedá množstvo voľných radikálov a látok ich tvoriacich, ktoré presahujú schopnosti organizmu eliminovať ich alebo blokovať. Zdroje oxidačného stresu sú vonkajšie, napríklad cigaretový dym, alkohol, žiarenie, pesticídy, niektoré liečivá, a vnútorné, kam patria hormonálne a metabolické procesy nášho tela, zápaly a imunitná odpoveď voči patogénom. V prípade nadmerného psychického stresu sa tvoria hormóny, ktoré potencujú tvorbu zápalových a oxidatívnych procesov v mozgu a ďalších orgánoch. Následkom oxidačného stresu vznikajú ochorenia ako diabetes, ateroskleróza, vysoký krvný tlak, ochorenia srdca, neurodegeneratívne choroby (Alzheimerova a Parkinsonova choroba), rakovinové ochorenia, ale aj predčasné starnutie.
Betaglukán je veľký pomocník podporujúci liečbu aj imunitný systém pacientov, a to bez vedľajších účinkov.
Betaglukány v boji s oxidantmi
Aj biotechnologické laboratórium Natures sa zúčastnilo viacerých štúdií, ktoré zatiaľ potvrdzujú hypotézu, že blahodarné účinky betaglukánov sa v tele prejavujú okrem iného aj tak, že prispievajú k znižovaniu hladiny oxidantov a voľných radikálov v organizme a majú vplyv na zmiernenie oxidačného stresu. Oxidanty a voľné radikály sa podieľajú na vzniku viacerých civilizačných ochorení, napríklad rakoviny, a nie je jednoduché nájsť spôsob, ako sa ich zbaviť.
Pomoc pre imunitný systém
Teraz vychádza najavo, že práve betaglukány by mohli byť vhodnou cestou. „Množstvo štúdií preukázalo, že betaglukány majú aj priame antioxidačné účinky, ale zdá sa, že väčší význam pri znižovaní oxidačného stresu má ich pôsobenie na imunitný systém,“ hovorí Ing. Adrián Doboly z biotechnologickej spoločnosti Natures. Dáva to zmysel, ak vieme, že samotné imunitné bunky počas svojho boja s patogénmi využívajú oxidačné látky a zároveň tvoria antioxidanty.
Doplnok liečby
Podľa experimentov a klinických štúdií je betaglukán veľký pomocník podporujúci liečbu aj imunitný systém pacientov, a to bez vedľajších účinkov. Stále však nemá štatút lieku. Dôvod je jednoduchý. Betaglukány sú prírodné látky a zatiaľ ich človek nedokázal získavať z prírodných zdrojov v takej forme, aby mali vždy stopercentne identickú chemickú štruktúru, čo sa od liečiv vyžaduje. Je však možné používanie betaglukánov ako látok dopĺňajúcich a podporujúcich liečbu a imunitný systém.