Skip to main content
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » RAKOVINA VAJEČNÍKOV: VEĽMI ČASTÉ NÁDOROVÉ OCHORENIE ŽIEN
Bojujeme proti rakovine

RAKOVINA VAJEČNÍKOV: VEĽMI ČASTÉ NÁDOROVÉ OCHORENIE ŽIEN

MUDr. MIROSLAVA MALEJČÍKOVÁ

klinická onkologička
Národný onkologický ústav

Aký je na Slovensku výskyt rakoviny vaječníkov?

Karcinóm vaječníkov je druhé najčastejšie gynekologické nádorové ochorenie. Na Slovensku je incidencia (počet novodiagnostikovaných prípadov za rok) 11,4 pacientov na 100 000 obyvateľov, čo je porovnateľné s ostatnými krajinami strednej a východnej Európy.

Aké sú príznaky tohto ochorenia?

Nádory vaječníkov môžu rásť v malej panve dlho nepoznané. Preto až dve tretiny pacientok prichádzajú s pokročilým nádorom. Nádor sa prejavuje pobolievaním brucha a podbruška, nadúvaním, zápchou alebo hnačkami, nutkavým močením, hmatnými lymfatickými uzlinami v slabinách, únavou.

Čo môžu ženy urobiť v rámci prevencie?

Medzi rizikové faktory patrí vyšší vek, ženy ktoré nerodili, obezita, skorá prvá a neskorá posledná menštruácia, endometrióza. K ochranným faktorom patrí dojčenie, podviazanie vaječníkov a hormonálna antikoncepcia. Z hľadiska týchto faktorov v rámci prevencie môžeme zasiahnuť správnou životosprávou a udržiavaním si hmotnosti a samozrejme, ročnými gynekologickými prehliadkami, kedy sa sledujú aj zmeny na krčku maternice.

Sú na niektoré typy rakoviny aj genetické predispozície?

Asi 15 % nádorov je dedične podmienených. Najvyššie riziko je pri BRCA mutáciach, pri BRCA 1 sa výskyt pohybuje okolo 40 %, pri BRCA2 11–17%. Okrem toho sa porucha génov vedúcich k vzniku nádoru vaječníka vyskytuje pri menej častých syndrómoch, ako je Lynchov, Peutz-Jegherov, Gorlinov a Li-Fraumeniho syndróm.

BRCA – mutácie

V malej skupine v populácii je možné detegovať chybnú mutáciu v jednom z dvoch génov, ktoré sa nazývajú BRCA1 a BRCA2. V prípade výskytu tejto mutácie nazývame takýto jav BRCA-pozitívna mutácia. Táto mutácia spôsobuje zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka a rakoviny vaječníkov a vajcovodov. Asi 10% zo všetkých diagnostikovaných pacientok s rakovinou vaječníkov je spôsobená BRCA-mutáciou. BRCA mutácia je prenosná, keďže každý z rodičov prenáša BRCA gén na svoje deti. V prípade mutácie BRCA je doživotné riziko výskytu rakoviny prsníka alebo rakoviny vaječníkov. Riziko vývoja rakoviny vaječníkov alebo rakoviny prsníka závisí od toho, či je genetická mutácia prítomná v géne BRCA1 alebo BRCA2.

Rakovina má niekoľko štádií. Aké má pacient možnosti, ak sa ochorenie zachytí v pokročilom štádiu?

Nádory vychádzajú z buniek vaječníka alebo vajcovodov. Väčšinou sa jedná o takzvané epitelové nádory. Nádory vaječníkov možno rozdeliť do štyroch štádii:

I. štádium – postihnuté sú jeden alebo oba vaječníky,
II. štádium – postihnuté sú jeden alebo oba vaječníky a orgány v malej panve,
III. štádium – postihnuté sú orgány brucha a regionálne lymfatické uzliny,
IV. štádium – nádor sa šíri do iných častí tela ako do malej panvy a brucha.

Základom liečby je operácia. Jedná sa o odstránenie vaječníkov, vajcovodov, maternice, regionálnych lymfatických uzlín. Pri pokročilejšom ochorení sa niekedy musia odstrániť aj viaceré orgány. Po operácii nasleduje zaisťovacia chemoterapia, ktorá má znížiť riziko návratu ochorenia. Podávame ju pacientkám od I. štádia, ak majú stredné a vysoké riziko a v II., III. a IV. štádiu.

Čo to je udržiavacia liečba?

Udržiavacia liečba je určená pre pacientky, u ktorých je v III. B, III. C a IV. štádiu ochorenia chemoterapia účinná. Po jej ukončení sa može pokračovať v udržiavacej liečbe, pri ktorej sa využívajú lieky zo skupiny PARP inhibítorov alebo monoklonálnych protilátok. Monoklonálna protilátka zabraňuje vytváraniu nových ciev v nádore. Je podávaná u pacientok buď s novodiagnostikovaným nádorom v pokročilom štádiu, alebo u pacientok s recidívou ochorenia, ak od podania poslednej platiny uplynulo viac ako 6 mesiacov.

PARP inhibítory sú lieky určené pre pacientky s BRCA mutáciou, aj keď ich aktivita sa zaznamenala aj u žien, ktoré túto mutáciu nemajú. Zabraňujú oprave chýb v DNA nádorových buniek.

Táto liečba je určená pre pacientky s relabujúcim (nádor, ktorý sa vrátil) nádorom, ktorý sa zmenšil alebo vymizol na liečbe chemoterapiou obsahujúcou karboplatinu. Európska lieková agentúra schválila udržiavaciu liečbu PARP inhibítormi aj u novo diagnostikovaných pacientok s pokročilým nádorom vaječníka, ktorých liečba chemoterapiou bola účinná.

Next article
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » RAKOVINA VAJEČNÍKOV: VEĽMI ČASTÉ NÁDOROVÉ OCHORENIE ŽIEN
ADVERTORIAL

NAJLEPŠOU PREVENCIOU JE ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Niektoré faktory vzniku kolorektálneho karcinómu ovplyvniť nemôžeme, je však veľa tých, ktoré závisia od nás. Zdravé stravovanie a primeraný pohyb výrazne znižujú riziko tohto civilizačného ochorenia. Pravidelné vyšetrenia zase pomáhajú chorobu odhaliť vo včasných štádiách a zvyšujú tak šancu na vyliečenie.

prof. MUDr. Špánik Stanislav, CSc.

Kolorektálny karcinóm je zhubné nádorové ochorenie hrubého čreva a konečníka. Rizikové faktory môžeme rozdeliť na tie, ktoré nedokážeme ovplyvniť, ako sú vyšší vek – nad 50 rokov, nádory v minulosti, resp. polypy, zápalové ochorenia čriev – napríklad ulcerózna kolitída a Crohnova choroba, rodinná predispozícia – niektoré génové mutácie zvyšujú riziko, ožarovanie brucha kvôli inému druhu rakoviny v minulosti, a faktory, ktoré vieme ovplyvniť. Sem patrí nesprávne stravovanie – vyprážané jedlá, nekvalitné tuky, údeniny, veľa červeného mäsa, veľa jednoduchých sacharidov, málo vlákniny. Ďalej sú to sedavý spôsob života – pravidelná fyzická aktivita znižuje riziko rakoviny hrubého čreva, cukrovka, obezita, fajčenie a alkohol.

Včasné štádiá, niekedy dokonca aj pokročilé, nemusia mať žiadne príznaky. Najčastejšie príznaky sú slabosť, únava, zmeny vo vyprázdňovaní čreva – hnačka, zápcha, prípadne ich striedanie, nevysvetliteľné chudnutie, nechutenstvo, nadúvanie, bolesti brucha, plynatosť, kŕče v bruchu, krv v stolici, čierna stolica, anémia – nedostatok červených krviniek a/alebo krvného farbiva hemoglobínu. Pri nádoroch konečníka to môžu byť aj červená krv v stolici, úzka, ceruzkovitá stolica, bolesť konečníka, pocit nedostatočného vyprázdnenia po stolici, častejšie vyprázdňovanie, hnačka, zápcha.

Zdroj: Adobe Stock

Rozlišujeme primárnu a sekundárnu prevenciu. Primárna prevencia zahŕňa opatrenia, aby nádorové ochorenie nevzniklo. Sem patria všetky aktivity zdravého životného štýlu. Predovšetkým zásady zdravého stravovania. Vyhýbanie sa častej konzumácii predovšetkým červeného a upravovaného mäsa, polotovarov, ťažkých a mastných jedál, alkoholu, fajčeniu. Do stravy treba pridať dostatok vlákniny, ovocia a zeleniny. Odporúča sa aj starostlivosť o pravidelnú stolicu, pitie dostatočného množstva „správnych“ tekutín, do stravy zaradiť aj probiotiká, ako jogurty a kefíry. Veľmi dôležitý je pravidelný a primeraný pohyb. Takisto je dôležité dbať na udržiavanie primeranej hmotnosti.

Sekundárna prevencia je zameraná na včasné zistenie nádorového ochorenia, v predklinickom štádiu, keď nie sú žiadne klinické ťažkosti ani zjavné prejavy ochorenia a je najvyššia šanca na vyliečenie. Špeciálnou formou sekundárnej prevencie je skríning. Skríningové vyšetrenie hrubého čreva a konečníka je určené pre osoby vo veku 50 – 70 rokov. Toto platí pre tých, ktorí majú „štandardné riziko“. Pre rizikových jedincov, ktorí majú výskyt rakoviny v rodine, genetické poruchy alebo mali nádorové ochorenia v minulosti, je spôsob skríningu špecifický, určí ho lekár.

Skríningovou metódou je testovanie krvi v stolici – tzv. test na okultné (neviditeľné) krvácanie. Vzorka stolice sa odoberie v pohodlí domova do špeciálnej nádoby a prinesie sa k lekárovi. Ďalším možným vyšetrením je kolonoskopia. Ide o priame vyšetrenie konečníka a čreva optickým prístrojom, ktorý sa zavedie do konečníka. Výhodou je to, že lekár priamo zrakom vidí a kontroluje sliznicu a môže aj odstrániť  výrastky (polypy) a odobrať vzorku zo zmenenej sliznice. Toto vyšetrenie nasleduje aj po pozitívnom vyšetrení stolice na okultné krvácanie. Pri vážnejšom náleze sa zvažujú ďalšie postupy a metódy. Krv v stolici ešte nemusí znamenať rakovinu. Lekári odporúčajú ďalšie diagnostické vyšetrenia.

Zdroj: Adobe Stock

Základnou metódou liečby rakoviny hrubého čreva a konečníka je radikálna chirurgická liečba. Ďalšími možnosťami sú ožarovanie (rádioterapia) a systémová liečba (chemoterapia, cielená liečba, imunoterapia). Pri liečbe nádorov hrubého čreva sa uplatňuje chirurgická a systémová liečba. Pri nádoroch konečníka, podľa závislosti od štádia ochorenia, niekedy aj všetky liečebné modality v rôznom poradí. Na liečbu metastatického štádia je to najčastejšie systémová liečba. Výber jednotlivých preparátov závisí od biologických a genetických charakteristík nádorového tkaniva. Všetky liečebné postupy sa vyvíjajú a modernizujú. Ich správnym použitím sa výrazne zvýšila možnosť vyliečenia, alebo aspoň výrazného predĺženia prežívania pacientov. Pri tejto diagnóze azda najviac platí, že my sami môžeme svojím prístupom a aktivitou veľa dosiahnuť a zmeniť. Naozaj veľa závisí od nás samotných.


Tento článok vznikol za podpory spoločnosti Pierre Fabre.
SK-PFO-03/2024- EDU -242

Next article