Pandémia zasiahla to najcennejšie, čo máme, a to zdravie. A hoci obrátila naše životy hore nohami, koronavírus nie je to najhoršie, čo nás môže postihnúť. Najväčším strašiakom Slovákov totiž zostáva rakovina, ktorá patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtia v spoločnosti.
Čísla by pritom mohli byť oveľa pozitívnejšie, ak by sme dali na radu lekárov a dbali viac na prevenciu.
Ako predísť rakovine?
Slovákov v súčasnej dobe najčastejšie trápi rakovina hrubého čreva, u žien je to aj rakovina prsníka či rakovina krčka maternice, u mužov zas rakovina prostaty. Všetky tieto ochorenia sa pritom dajú včas odhaliť už v raných štádiách prostredníctvom vyšetrení, ktoré síce nie sú povinné, no dokážu vám zachrániť život.
Rakovina hrubého čreva a konečníka
Častejšie ním trpia muži než ženy. Za rizikový sa považuje predovšetkým 50. rok života, kedy sa odporúča, aby pacient absolvoval preventívne vyšetrenie. Odhaliť rakovinu môže test na skryté krvácanie v stolici, no v praxi sa odporúča skôr kolonoskopia, ktorá je oveľa presnejšia.
Vplyv na toto ochorenie majú najmä genetické predispozície, no v neposlednom rade aj nesprávna životospráva. Odborníci odporúčajú vyhnúť sa konzumácii spracovaného mäsa – konzervovaného, soleného, údeného a najmä červenému mäsu. Vyvarovať by ste sa mali aj alkoholu či fajčeniu. Naopak, strava bohatá na zeleninu, vlákninu a vitamíny vášmu tráveniu veľmi prospeje.
Rakovina prostaty
Často sa v noci vykrádate do kúpeľne? Pociťujete pri močení bolesť či nepríjemné pálenie? Alebo vás bolia dokonca kríže či stehná? Ak ste muž, mali by ste spozornieť, lebo za týmito problémami sa môže skrývať rakovina prostaty.
Stačí pravidelne navštevovať svojho urológa, ktorý vám vyšetrí hladinu PSA, čím sa dá včas odhaliť rakovina prostaty.
Presná príčina tohto ochorenia zatiaľ nie je známa, no najčastejšie sa spája so zlým stravovaním, hormonálnymi zmenami či genetickými predispozíciami. Aj v tomto prípade tak treba dbať na správne stravovacie návyky či udržiavanie si optimálnej hmotnosti, no pomôcť môže aj obmedzenie či absolútne vylúčenie alkoholických nápojov zo života.
Rakovina krčka maternice
Alfou a omegou je klasická gynekologická prehliadka, počas ktorej vám lekár spraví cytológiu. Toto vyšetrenie je priam kľúčové, pretože môže včas odhaliť rakovinu krčka maternice.
A čo je príčinou tohto krutého zabijaka? Je to vírus HPV – jediný pôvodca zhubného nádoru, ktorý súčasná medicína pozná a proti ktorému sa vie aj účinne brániť. Svetielkom nádeje je totiž očkovanie proti rakovine krčka maternice, ktoré poisťovne preplácajú dievčatám vo veku 12 rokov. Všetky mamy by tak mali spozornieť a zvážiť, či včas poskytnú svojim dcéram ochranu pred týmto nebezpečným ochorením.
Rakovina prsníkov
Rakovinu v nich môže vyvolať nesprávna životospráva, neskoré tehotenstvo, rôzne hormonálne vplyvy a množstvo ďalších faktorov, medzi ktoré určite patrí aj stres. Ročne na Slovensku pribudne až dvetisíc žien s týmto ochorením, no ročne naň aj dvetisíc žien zomrie.
Tomuto ochoreniu sa dá predísť či ho aspoň včas podchytiť prostredníctvom samovyšetrenia. Žena by si mala bruškami prstov prekontrolovať prsníky, a to ideálne na tretí až štvrtý deň po skončení menštruácie. Ak si však nahmatáte nejakú hrčku, netreba hneď panikáriť, lebo „nezrovnalosti“ nemusia hneď znamenať to najhoršie. Určite však treba spozornieť a vyhľadať svojho ženského lekára, ktorý vás pošle na sonografiu či mamografiu.