Skip to main content
Domovská stránka » Cesta pacienta » AJ VIANOCE V NEMOCNICI MÔŽU BYŤ ŠŤASTNÉ A VYSMIATE
ADVERTORIAL

Žiadne dieťa nechce vymeniť pohodlie svojej útulnej izbičky za nemocničnú izbu, ani súrodencov či kamarátov za doktorov a sestričky. Aj Esterka si predstavovala, že si aspoň Vianoce užije doma. Nepriaznivý zdravotný stav ju však prinútil stráviť minuloročné vianočné obdobie v nemocnici. Zase! Našťastie prišli jej obľúbení zdravotní klauni z Červeného nosa a Vianoce boli nakoniec šťastné a vysmiate.


Esterka je už odmalička pacientkou detskej neurológie. Počas posledných rokov musela viackrát nedobrovoľne stráviť dlhé týždne v rôznych nemocniciach na Slovensku. Zvyknúť si na nemocničné prostredie jej pomohli doktori a sestričky s červenými nosmi. Za tie roky sa skamarátila s viacerými zdravotnými klaunmi. Pretože im bytostne, až do špiku červeného nosa, záleží na tom, aby deťom nebolo v nemocnici smutno, navštevujú ich pravidelne s poriadnou dávkou humoru a zábavy. Veď po ceste lemovanej smiechom sa kráča oveľa ľahšie.

V spoločnosti červenonosých doktorov je možné takmer všetko! Esterku hravo dokážu preniesť do bláznivého sveta plného fantázie, kde sa môže bezstarostne smiať a veselo zabávať. Blahodarné účinky zdravotných klaunov na jej náladu vníma aj jej mamina: „Esterka sa na klaunov vždy veľmi teší. Veľa o nich rozpráva aj doma, má s nimi krásne spomienky. Ďakujem, že nám spríjemňujú pobyt v nemocnici. Deti to tu nemajú jednoduché, ale vďaka klaunom sú opäť veselé a plné života. Ten pohľad na vysmiatu tvár a radostné iskričky v očiach je na nezaplatenie.“

Je veľa detí ako Esterka, ktoré sú v nemocnici často, dokonca aj počas vianočných sviatkov. Naši zdravotní klauni, vyzbrojení bublifukmi, plyšovými bábkami, s ukulele pod pazuchou a úsmevom pod nosom, sú tu pre choré deti a ich rodičov, aby im urobili veselý deň a vliali nové sily do boja s chorobou.

FOTO: Červený nos

Pravidelné klaunské návštevy sú závislé od podpory darcov. Staňte sa aj vy súčasťou príbehov, ktoré zažívajú choré deti počas klaunských návštev. Pravidelné porcie smiechu môžete darovať na www.cervenynos.sk.

Občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors

Tím 70 profesionálnych zdravotných klaunov prináša prostredníctvom klaunského umenia pravidelne radosť a smiech tým, ktorí to potrebujú – najmä chorým deťom v nemocniciach po celom Slovensku, aby im zlepšili deň a oni zabudli na bolesť, smútok za domovom či strach z operácie. Navštevujú aj ťažko choré deti v dlhodobej domácej intenzívnej alebo paliatívnej starostlivosti, ale aj deti s ťažkým znevýhodnením v špeciálnych školách. Zdravotní klauni navštevujú aj seniorov a dospelých pacientov, pričom zrealizujú vyše 200 návštev mesačne.

Next article
Domovská stránka » Cesta pacienta » AJ VIANOCE V NEMOCNICI MÔŽU BYŤ ŠŤASTNÉ A VYSMIATE
Cesta pacienta

Pľúcna fibróza je ochorenie, ktoré spôsobuje nahradenie funkčných jemných mechúrikov pľúc väzivom alebo fibróznym tkanivom. Pľúca sa následne stávajú tuhšími, menej poddajnými, je väčší problém ich roztiahnuť a hrubšia stena spôsobuje aj problémy s výmenou kyslíka a kysličníka uhličitého medzi mechúrikmi a krvou.

MUDr. Elizabeth Záňová, PhD

reumatologička a pneumologička z Národného ústavu reumatických chorôb Piešťany.

MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH

prednostka kliniky pneumológie a ftizeológie LFUK a UNB v Bratislave a hlavná odborníčka MZ SR pre odbor pneumológie a ftizeológie

Príčin, ktoré môžu túto fibrozitáciu pľúc alebo pľúcnu fibrózu spôsobiť, môže byť viacero. Známych je približne 200 takýchto príčin. Jedno z najčastejších ochorení, ktoré to spôsobuje, je idiopatická pľúcna fibróza. Idiopatická pritom znamená, že nevieme presne, čo ju spôsobuje.

„Idiopatická pľúcna fibróza má slovíčko idiopatická preto, lebo nevieme, prečo napríklad u 50-ročného nefajčiara zrazu vznikajú určité príznaky, ktoré sú charakteristické pre toto ochorenie. Nevieme, či je to genetikou, vplyvmi vonkajšieho prostredia, alebo je to niečo v genetickej informácii, čo toho človeka takýmto spôsobom hendikepuje,“ hovorí MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH, prednostka kliniky pneumológie a ftizeológie LFUK a UNB v Bratislave a hlavná odborníčka MZ SR pre odbor pneumológie a ftizeológie.

MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH, prednostka kliniky pneumológie a ftizeológie LFUK a UNB v Bratislave a hlavná odborníčka MZ SR pre odbor pneumológie a ftizeológie.
MUDr. Elizabeth Záňová, PhD, reumatologička a pneumologička z Národného ústavu reumatických chorôb Piešťany.

Pozor na vdychovanie škodlivín

Pľúcna fibróza môže vzniknúť aj pri dlhodobom vdychovaní škodlivín. Známe sú ochorenia z vdychovania uhlíkového prachu, kremičitého prachu alebo ťažkých kovov, ako sú chróm alebo napríklad azbest. Medzi škodliviny, ktoré vdychujeme a dostávajú sa do pľúc vzdušnou cestou, patria aj plesne, organický prach, prach z vtáčieho trusu a tiež rôzne baktérie, ktoré môžu spôsobiť zápal pľúc s následne hojenými jazvami, a často aj vírusy. Keďže cez pľúca preteká veľké množstvo krvi v organizme, niektoré látky sa dostávajú do pľúc krvou. Môžu to byť napríklad niektoré lieky. Alebo aj aktívne látky pri iných ochoreniach, ktoré sa dostávajú do pľúc a môžu tam spôsobiť problémy, poškodenie, zápal a následné hojenie jazvičkami. Medzi najčastejšie takéto ochorenia patria reumatologické a autoimunitné.

Pri akých ochoreniach hrozí vývoj pľúcnej fibrózy?

Čo sa týka samotného vývoja pľúcnej fibrózy v rámci reumatologických zápalových ochorení, tak jedno z nich je reumatoidná artritída, v rámci systémových ochorení spojiva je to najmä systémová skleróza. Ďalšími môžu byť vaskulitídy, dermatomyozitídy, polymyozitídy, Sjögrenov syndróm. Veľmi zriedkavo systémový lupus erythematosus.

„Ak myslíme na možné pľúcne postihnutie, tak sa u každého pacienta pri ambulantnom vyšetrení s reumatoidnou artritídou či systémovými ochorenia spojiva pýtame na možné ťažkosti s dýchaním – ako toleruje námahu, na ktoré poschodie vyjde, či nekašle, či nie je prítomný suchý dráždivý kašeľ, či nemá nejaký tlak na hrudníku, či je tam nejaká zmena … “ hovorí MUDr. Elizabeth Záňová, PhD, reumatologička a pneumologička z Národného ústavu reumatických chorôb Piešťany.

Next article