Skip to main content
Domovská stránka » Cesta pacienta » AJ VIANOCE V NEMOCNICI MÔŽU BYŤ ŠŤASTNÉ A VYSMIATE
ADVERTORIAL

Žiadne dieťa nechce vymeniť pohodlie svojej útulnej izbičky za nemocničnú izbu, ani súrodencov či kamarátov za doktorov a sestričky. Aj Esterka si predstavovala, že si aspoň Vianoce užije doma. Nepriaznivý zdravotný stav ju však prinútil stráviť minuloročné vianočné obdobie v nemocnici. Zase! Našťastie prišli jej obľúbení zdravotní klauni z Červeného nosa a Vianoce boli nakoniec šťastné a vysmiate.


Esterka je už odmalička pacientkou detskej neurológie. Počas posledných rokov musela viackrát nedobrovoľne stráviť dlhé týždne v rôznych nemocniciach na Slovensku. Zvyknúť si na nemocničné prostredie jej pomohli doktori a sestričky s červenými nosmi. Za tie roky sa skamarátila s viacerými zdravotnými klaunmi. Pretože im bytostne, až do špiku červeného nosa, záleží na tom, aby deťom nebolo v nemocnici smutno, navštevujú ich pravidelne s poriadnou dávkou humoru a zábavy. Veď po ceste lemovanej smiechom sa kráča oveľa ľahšie.

V spoločnosti červenonosých doktorov je možné takmer všetko! Esterku hravo dokážu preniesť do bláznivého sveta plného fantázie, kde sa môže bezstarostne smiať a veselo zabávať. Blahodarné účinky zdravotných klaunov na jej náladu vníma aj jej mamina: „Esterka sa na klaunov vždy veľmi teší. Veľa o nich rozpráva aj doma, má s nimi krásne spomienky. Ďakujem, že nám spríjemňujú pobyt v nemocnici. Deti to tu nemajú jednoduché, ale vďaka klaunom sú opäť veselé a plné života. Ten pohľad na vysmiatu tvár a radostné iskričky v očiach je na nezaplatenie.“

Je veľa detí ako Esterka, ktoré sú v nemocnici často, dokonca aj počas vianočných sviatkov. Naši zdravotní klauni, vyzbrojení bublifukmi, plyšovými bábkami, s ukulele pod pazuchou a úsmevom pod nosom, sú tu pre choré deti a ich rodičov, aby im urobili veselý deň a vliali nové sily do boja s chorobou.

FOTO: Červený nos

Pravidelné klaunské návštevy sú závislé od podpory darcov. Staňte sa aj vy súčasťou príbehov, ktoré zažívajú choré deti počas klaunských návštev. Pravidelné porcie smiechu môžete darovať na www.cervenynos.sk.

Občianske združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors

Tím 70 profesionálnych zdravotných klaunov prináša prostredníctvom klaunského umenia pravidelne radosť a smiech tým, ktorí to potrebujú – najmä chorým deťom v nemocniciach po celom Slovensku, aby im zlepšili deň a oni zabudli na bolesť, smútok za domovom či strach z operácie. Navštevujú aj ťažko choré deti v dlhodobej domácej intenzívnej alebo paliatívnej starostlivosti, ale aj deti s ťažkým znevýhodnením v špeciálnych školách. Zdravotní klauni navštevujú aj seniorov a dospelých pacientov, pričom zrealizujú vyše 200 návštev mesačne.

Next article
Domovská stránka » Cesta pacienta » AJ VIANOCE V NEMOCNICI MÔŽU BYŤ ŠŤASTNÉ A VYSMIATE
ADVERTORIAL

Rakovina pľúc, významné zhubné ochorenie na Slovensku, každoročne zaznamenáva približne 3000 nových prípadov, pričom viac ako 2000 ľudí tejto chorobe podľahne. V článku sa zamýšľame nad piatimi kľúčovými otázkami a odpoveďami, ktoré ponúkajú pohľad na túto závažnú tému.

1. Prečo prichádzajú pacienti k lekárovi neskoro?

Rakovina pľúc sa často objavuje bez bolestí a príznaky sa prejavia až v pokročilých štádiách. Doc. MUDr. Ivan Solovič, CSc., expert v oblasti pľúcnych chorôb, upozorňuje na dôležitosť vyšetrenia dlhotrvajúceho kašľa alebo zmien v dýchaní.

2. Kto je typický pacient?

Hoci rakovina pľúc najčastejšie postihuje starších mužov a fajčiarov, ženy a nefajčiari nie sú imúnni voči tomuto ochoreniu. Rizikové faktory zahŕňajú znečistené ovzdušie, rodinnú anamnézu a iné pľúcne ochorenia, s cigaretami však spojenie zostáva najvýraznejšie.

3. Aké sú liečebné možnosti pre slovenských pacientov?

V skorých štádiách sa využíva chirurgická liečba, no pre pokročilé prípady sú nevyhnutné systémové prístupy, vrátane chemoterapie, imunoterapie a cielenej liečby. Na Slovensku však pacienti čelia obmedzenému prístupu k moderným onkologickým terapiám.

4. Prečo fajčiari nedokážu prestať?

Nikotín, zodpovedný za závislosť na tabaku, vytvára silnú závislosť, čo komplikuje snahu o odvykanie. Aj napriek tomu, že väčšina fajčiarov chce prestať, mnohí s diagnózou rakoviny pľúc naďalej fajčia.

5. Je možná budúcnosť bez dymu?

Svet už smeruje k bezdymovým alternatívam, ako je vapovanie alebo nahrievaný tabak. Tieto metódy ponúkajú nižšie riziko rakoviny v porovnaní s tradičným fajčením. Odborníci veria, že eliminácia toxického dymu by mohla pozitívne ovplyvniť štatistiky rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení.

Dr. Peter Harper, svetová onkologická kapacita, podporuje túto myšlienku a zdôrazňuje potenciálny prínos pre zdravie v budúcnosti. Pacientska organizácia NIE RAKOVINE sa angažuje v zlepšovaní dostupnosti inovatívnych liečob pre slovenských pacientov s rakovinou pľúc.

Pre viac informácií kontaktujte bezplatnú infolinku na čísle 0800 800 183.

Next article