Skip to main content
Domovská stránka » Cesta pacienta » ROZPOZNAJTE VČAS PRÍZNAKY PĽÚCNEJ FIBRÓZY
Cesta pacienta

ROZPOZNAJTE VČAS PRÍZNAKY PĽÚCNEJ FIBRÓZY

V spolupráci s:
V spolupráci s:

Pľúcna fibróza je ochorenie, ktoré spôsobuje nahradenie funkčných jemných mechúrikov pľúc väzivom alebo fibróznym tkanivom. Pľúca sa následne stávajú tuhšími, menej poddajnými, je väčší problém ich roztiahnuť a hrubšia stena spôsobuje aj problémy s výmenou kyslíka a kysličníka uhličitého medzi mechúrikmi a krvou.

MUDr. Elizabeth Záňová, PhD

reumatologička a pneumologička z Národného ústavu reumatických chorôb Piešťany.

MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH

prednostka kliniky pneumológie a ftizeológie LFUK a UNB v Bratislave a hlavná odborníčka MZ SR pre odbor pneumológie a ftizeológie

Príčin, ktoré môžu túto fibrozitáciu pľúc alebo pľúcnu fibrózu spôsobiť, môže byť viacero. Známych je približne 200 takýchto príčin. Jedno z najčastejších ochorení, ktoré to spôsobuje, je idiopatická pľúcna fibróza. Idiopatická pritom znamená, že nevieme presne, čo ju spôsobuje.

„Idiopatická pľúcna fibróza má slovíčko idiopatická preto, lebo nevieme, prečo napríklad u 50-ročného nefajčiara zrazu vznikajú určité príznaky, ktoré sú charakteristické pre toto ochorenie. Nevieme, či je to genetikou, vplyvmi vonkajšieho prostredia, alebo je to niečo v genetickej informácii, čo toho človeka takýmto spôsobom hendikepuje,“ hovorí MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH, prednostka kliniky pneumológie a ftizeológie LFUK a UNB v Bratislave a hlavná odborníčka MZ SR pre odbor pneumológie a ftizeológie.

MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH, prednostka kliniky pneumológie a ftizeológie LFUK a UNB v Bratislave a hlavná odborníčka MZ SR pre odbor pneumológie a ftizeológie.
MUDr. Elizabeth Záňová, PhD, reumatologička a pneumologička z Národného ústavu reumatických chorôb Piešťany.

Pozor na vdychovanie škodlivín

Pľúcna fibróza môže vzniknúť aj pri dlhodobom vdychovaní škodlivín. Známe sú ochorenia z vdychovania uhlíkového prachu, kremičitého prachu alebo ťažkých kovov, ako sú chróm alebo napríklad azbest. Medzi škodliviny, ktoré vdychujeme a dostávajú sa do pľúc vzdušnou cestou, patria aj plesne, organický prach, prach z vtáčieho trusu a tiež rôzne baktérie, ktoré môžu spôsobiť zápal pľúc s následne hojenými jazvami, a často aj vírusy. Keďže cez pľúca preteká veľké množstvo krvi v organizme, niektoré látky sa dostávajú do pľúc krvou. Môžu to byť napríklad niektoré lieky. Alebo aj aktívne látky pri iných ochoreniach, ktoré sa dostávajú do pľúc a môžu tam spôsobiť problémy, poškodenie, zápal a následné hojenie jazvičkami. Medzi najčastejšie takéto ochorenia patria reumatologické a autoimunitné.

Pri akých ochoreniach hrozí vývoj pľúcnej fibrózy?

Čo sa týka samotného vývoja pľúcnej fibrózy v rámci reumatologických zápalových ochorení, tak jedno z nich je reumatoidná artritída, v rámci systémových ochorení spojiva je to najmä systémová skleróza. Ďalšími môžu byť vaskulitídy, dermatomyozitídy, polymyozitídy, Sjögrenov syndróm. Veľmi zriedkavo systémový lupus erythematosus.

„Ak myslíme na možné pľúcne postihnutie, tak sa u každého pacienta pri ambulantnom vyšetrení s reumatoidnou artritídou či systémovými ochorenia spojiva pýtame na možné ťažkosti s dýchaním – ako toleruje námahu, na ktoré poschodie vyjde, či nekašle, či nie je prítomný suchý dráždivý kašeľ, či nemá nejaký tlak na hrudníku, či je tam nejaká zmena … “ hovorí MUDr. Elizabeth Záňová, PhD, reumatologička a pneumologička z Národného ústavu reumatických chorôb Piešťany.

Next article
Domovská stránka » Cesta pacienta » ROZPOZNAJTE VČAS PRÍZNAKY PĽÚCNEJ FIBRÓZY
ADVERTORIAL

RAKOVINA PĽÚC: 5 DÔLEŽITÝCH OTÁZOK A ODPOVEDÍ

Rakovina pľúc, významné zhubné ochorenie na Slovensku, každoročne zaznamenáva približne 3000 nových prípadov, pričom viac ako 2000 ľudí tejto chorobe podľahne. V článku sa zamýšľame nad piatimi kľúčovými otázkami a odpoveďami, ktoré ponúkajú pohľad na túto závažnú tému.

1. Prečo prichádzajú pacienti k lekárovi neskoro?

Rakovina pľúc sa často objavuje bez bolestí a príznaky sa prejavia až v pokročilých štádiách. Doc. MUDr. Ivan Solovič, CSc., expert v oblasti pľúcnych chorôb, upozorňuje na dôležitosť vyšetrenia dlhotrvajúceho kašľa alebo zmien v dýchaní.

2. Kto je typický pacient?

Hoci rakovina pľúc najčastejšie postihuje starších mužov a fajčiarov, ženy a nefajčiari nie sú imúnni voči tomuto ochoreniu. Rizikové faktory zahŕňajú znečistené ovzdušie, rodinnú anamnézu a iné pľúcne ochorenia, s cigaretami však spojenie zostáva najvýraznejšie.

3. Aké sú liečebné možnosti pre slovenských pacientov?

V skorých štádiách sa využíva chirurgická liečba, no pre pokročilé prípady sú nevyhnutné systémové prístupy, vrátane chemoterapie, imunoterapie a cielenej liečby. Na Slovensku však pacienti čelia obmedzenému prístupu k moderným onkologickým terapiám.

4. Prečo fajčiari nedokážu prestať?

Nikotín, zodpovedný za závislosť na tabaku, vytvára silnú závislosť, čo komplikuje snahu o odvykanie. Aj napriek tomu, že väčšina fajčiarov chce prestať, mnohí s diagnózou rakoviny pľúc naďalej fajčia.

5. Je možná budúcnosť bez dymu?

Svet už smeruje k bezdymovým alternatívam, ako je vapovanie alebo nahrievaný tabak. Tieto metódy ponúkajú nižšie riziko rakoviny v porovnaní s tradičným fajčením. Odborníci veria, že eliminácia toxického dymu by mohla pozitívne ovplyvniť štatistiky rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení.

Dr. Peter Harper, svetová onkologická kapacita, podporuje túto myšlienku a zdôrazňuje potenciálny prínos pre zdravie v budúcnosti. Pacientska organizácia NIE RAKOVINE sa angažuje v zlepšovaní dostupnosti inovatívnych liečob pre slovenských pacientov s rakovinou pľúc.

Pre viac informácií kontaktujte bezplatnú infolinku na čísle 0800 800 183.

Next article