Spasticita najčastejšie vzniká v dôsledku mozgovej príhody a môže výrazne obmedziť pohyblivosť pacienta. Prvé príznaky sa často objavujú už v priebehu 3 až 6 mesiacov, no včasná rehabilitácia a dostupná liečba môžu výrazne zlepšiť kvalitu života.

MUDr. Oto Petrík, MPH
primár neurologického oddelenia, NsP Sv. Lukáša, Galanta
Prečo sa k nej mnohí pacienti nedostanú, aké sú možnosti terapie a ako zvládnuť každodennú starostlivosť? Odpovede prináša primár neurologického oddelenia MUDr. Oto Petrík, MPH.
Aké sú prvé príznaky spasticity po mozgovej príhode a prečo je dôležité včas navštíviť neurológa?
Najčastejšie v období 3 až 6 mesiacov po porážke pacient pociťuje napriek cvičeniu zvýšené stuhnutie svalov na postihnutej končatine, ktoré môže obmedziť hybnosť ruky alebo nohy pri niektorých činnostiach. Ďalej môže pacient pociťovať bolesť z napnutých svalov. Čím skôr sa liečebne zasiahne proti spasticite, tým lepšiu prognózu má pacient.
Aké sú možnosti liečby spasticity?
Základná liečba spasticity je pravidelná rehabilitácia a v niektorých prípadoch je nutné aplikovať do postihnutých svalov botulotoxín, ktorý pomôže zvýšené napätie svalov zmierniť, a tým dovolí efektívnejšie rehabilitovať.
Sme tu pre vás po prekonaní cievnej mozgovej príhody >

Kedy má pacient začať rehabilitovať? Môže sa pacient po CMP vrátiť do bežného života?
Pacient začína rehabilitovať hneď po samotnej porážke už v nemocnici a mal by pokračovať aj po prepustení z nemocnice do domáceho ošetrenia. Dá sa cvičiť aj doma, avšak po predchádzajúcom zaučení fyzioterapeutom. Časť pacientov sa môže naplno vrátiť do bežného života.
Prečo sa mnohí pacienti po mozgovej príhode nedostanú k správnej liečbe spasticity a ako by sa to dalo zmeniť?
Dôvody sú dva. Prvý je nedostatočná dostupnosť rehabilitácie po samotnej CMP. A druhou je nevedomosť obvodných lekárov, ale aj neurológov o dostupnosti botulotoxínovej liečby.

Kde na Slovensku je dostupná liečba spasticity po mozgovej príhode? Hradí ju zdravotná poisťovňa?
Dostupnosť tejto liečby sa za ostatných 5 rokov významne zlepšila. Vo veľkej väčšine okresných a krajských miest je dostupná neurologická ambulancia, ktorá sa venuje tejto liečbe. A áno, je hradená zo zdravotnej poisťovne.
Prečo je život po mozgovej príhode náročný nielen pre pacienta, ale aj pre jeho rodinu a blízkych? Ako možno uľahčiť ošetrovateľovi či rodinným príslušníkom starostlivosť o pacienta?
Predstavte si, že sa po mozgovej príhode vrátite do domáceho prostredia a zrazu neviete vykonávať niektoré bežné aktivity: varenie, obliekanie, vlastná hygiena. Zrazu nemáte svoju úlohu v rodine a máte pocit, že ste na príťaž. Na druhej strane sú rodinní príslušníci, ktorí sa vám snažia všemocne pomôcť od bežných vecí až po administratívne záležitosti. Preto je na mieste spomenúť neziskovú organizáciu Život po porážke, ktorá sa venuje práve poradenstvu v tejto oblasti.